آخرین مقالات

معرفی بهترین اسکی باز سبک آزاد 2015

Rate this item
(0 votes)

اسکی باز مستقل: راه موفقیت سامی کارلسون

 

توسط تِس ویوِر سترُک (Tess Weaver Stroke 16 دی 1394)

     در سال 2014، سامی کارلسون درمنطقه ی اطراف محل زندگیش اسکی می کرد. در آن موقع کمپ اسنوبردهای (High Cascade) ، سوپر پایپ را تازه افتتاح کرده بود و سامی برای دست یابی به این میوه ی ممنوعه، در طول مسیر اسکی می کرد، کاری مخفیانه که از وقتی 14 سالش بود، هر از چندی انجام می داد. یک روز، وقتی که چند کارگر عصبانی مشغول حفاری بودند، به او گفتند که فورا اسکی هایش را در بیاورد و پیاده از آنجا بیرون برود، او با اسکی پا به فرار گذاشت و در حالی که به افرادی که در اطرافش ایستاده بودند برف می پاشید، به سرعت از آنجا دورشد. کارگران تا سوپر پایپ دنبالش دویدند و به او گفتند دیگرهرگز نباید آن جا اسکی کند. وقتی که در پایان روز به آنجا برگشت تا دوست خود، تیم هامفریز را، که یک اسنوبردسوار حرفه ای بود، ببیند، کارگران دوباره شروع کردند به داد و بیداد با سامی، و او هم به خاطر اسکی و عشقی که به این ورزش داشت، جواب آنها را داد.

     او فرار کرد و شش کارگر هم به دنبال او، درست مثل صحنه ی تعقیب جیمز باند. سامی از یک راه باریک بالا رفت و وقتی نگاهی به عقب انداخت، دید که 15 کارگر به حالت شیرجه به دنبالش هستند. این تعقیب و گریز تا پارک عمومی و قسمت پایین تر یخچال ادامه داشت، جایی که سامی کارگران را یکی یکی جا می گذاشت.

     هامفری می گوید: "آنها سعی می کردند به او حمله کنند و او با آرنج خود آنها را عقب می زد. دریک لحظه، چهار نفر با هم به او حمله کردند و او همه را با پای خود دور کرد".

     در حالی که به شیب آخر مسیر نزدیک می شد، از روی دو توده ی برفی پرید و همه را به جز دو نفر جا گذاشت. او در پیاده رو فرود آمد و با حداکثر سرعت، خیلی سریعتر از آنچه که تا آن موقع با کفش های اسکی خود طی کرده بود، به طرف ایستگاه پایانی پارک، جایی که چهار نفر راهش را سد کرده بودند، در حال حرکت بود.

     هامفری می گوید: " او با اسکی هایش به وسط آنها پرید. بعد درحالی که یکی از آنها می خواست او را بگیرد، با یک چرخش دیوانه وار، کاپشن خود را در آورده، او را کنار زده و برای خود راه فراری باز کرد".

 

اسکی باز مستقل

 

    هامفری می گوید: " سامی شخصیت قوی دارد. و اگر فکر می کند که می خواهد چیزی را به دست بیاورد، هرگز در باره ی آن تردید نمی کند و به همه ثابت خواهد کرد که چه خبر است".

     سامی متعجب بود که کارها و افکار جسورانه ی او موقعیت را به کجا رسانده و این که چرا این قدر برای اسکی خطر کرده است. اما جاه طلبی و تصمیم های آنی، اغلب خود داری و خویشتن داری را تحت الشعاع قرار می دهند. این خصوصیات شخصیتی، دقیقا به نبوغ سامی در اسکی بر می گردد و موفقیت او در ورزش بیشتر مرهون خلاقیت و ابتکار است تا محدودیت.

 

سامی کارلسون

 

     سامی کارلسون، این جوان 26 ساله ی اهل ارگان، بعد ازطی یک دهه در این ورزش، با کسب مدال های طلای پشت سر هم به خاطر اجراهایش در رقابت ویدیویی X Games Real Ski و ساختن فیلم دو ساله، به نام پروژه یC سامی، خود را در اوج این ورزش می بیند و در راه مستقل خود به سمت موفقیت، پیشقدم است.

     سامی با وجود تصمیم بحث برانگیز خود در سال 2013 مبنی بر ترک دوره ی پر رونق رقابت، برای پیشرفت در ورزش کوهستان و فیلم، ارتباط خود را با اسپانسرها و طرفداران خود قطع نکرد. فرمول منحصر به فرد پیشرفت او، ثابت می کند که برای ممتاز بودن و گوی سبقت را ربودن، نیازی به مربی، ارتباط های خاص آن رشته، کارگزار و یا حتی یک شهر اسکی نیست.

اورگان

      سامی که در Hood River سکونت دارد، می گوید: "بزرگ شدن در اورگان و اسکی با افرادی مثل اریک پولارد درکسب این استقلال به من کمک کرد. از اول، مطمئن بودم که می توانم به روش خودم در این کار موفق شوم".

     وقتی در کلاس هشتم بود، لیستی از اهداف زندگیش را نوشت. اهدافی که مادرش، جودی کارلسون، هنوزهم برای او در سر می پروراند. یکی از این اهداف، حرفه ای شدن در اسکی و هدف دیگر، کسب مدال طلا در X Games بود.

     ریچل، خواهر بزرگتر او می گوید: " آنچه که باعث موفقیت او می باشد شانس نیست، بلکه عزم و اراده، او را به جایی که الان قرار دارد، رسانده است. همیشه پرشور وحرارت است و وقتی که فکری در سر دارد، حتما آن را انجام می دهد. می توان گفت، حرف هایش همیشه اتفاق می افتد".

     سامی به عنوان فرزند سوم درخانواده ای با والدینی عاشق اسکی در نزدیکی کوه Hood، در تیگارد اورگان در حومه ی پورت لند بزرگ شد.

 

اسکی باز مستقل

Photo by Ruedi Flück. Location: Mt. Hood, OR

     جودی و ریچ، پدر ومادر سامی برای هر کدام از فرزندانشان در سن 4 سالگی فقط برای دو جلسه آموزش اسکی هزینه پرداخت کردند. ریچ هنوز به خاطر می آورد که وقتی سامی در لباس یکسره ی اسکی اش، مستقیم به طرف یک توده ی برفی رفته، از آن بالا رفت و پرید چقدر خوشحال شد. در سن 9 سالگی، او سعی کرد در اسکی مسابقه دهد، اما به یک فصل نکشید و مسابقات را ادامه نداد. ریچل 28 ساله یک روز را به خاطر می آورد که سامی برای تمرین throwing backflips پرش بلندی کرده بود و مربیان نمی توانستند برادرش را درون برف پودری پیدا کنند.

     جودی از بچگی متوجه تمایلات قوی او شده بود. جودی می گوید: "اگر او تصمیم می گرفت که کاری انجام دهد، حتما این کار را می کرد. مهم نبود که چه کاری باشد. مادرم (مادر بزرگ سامی) همیشه می گفت: " این عادت خوبی است. سعی نکنید آن را تغییر دهید".

     سامی اسکی منظم و سازمان یافته را رها کرد و با زاک برادر بزرگتر خود، و دوستانش در اطراف کوه Hood اسکی می کرد. آنها در پارک اسکی می کردند، اما در مسیر خود، راه طبیعی Hood را، با گذرکردن از صخره ها و اسکی میان درخت ها طولانی تر می کردند.

     شان هاگز، تولید کننده ی فیلم، از سامی، برای فیلم 2002 خود به نام The Hood، فیلم تهیه کرد و او را به مربیان ویندلز یعنی تامی الینگسون و ست وارنرمعرفی کرد. این دو مربی همراه با پلارد، به شدت بر اسکی سامی و مسیر زندگی او تاثیر گذاشتند. او در سن 12 سالگی، دراولین مسابقه خود، اسکاتی گراهام مموریال در Mt. Hood Ski Bowl، برنده شد و جایزه اش سفر به Mammoth به همراه پدرش بود.

     ریچ می گوید: " او هر روز مدام اسکی بر روی ریل S را انجام می داد. وقتی با هم به اسکی می رفتیم، او کمی اسکی می کرد ولی بیشتر مدت تمرین خود را روی ریل می گذراند. او فقط می خواست کاملا بر آن مسلط شود و در نهایت به همان جایی رسید که می خواست".

     ریچ می گوید سرسختی در طول مسیر رقابت سامی همیشه وجود داشت. او می گوید: " مهم نبود که او روز خوب یا بدی داشته است، همیشه اولین کسی بود که بیرون می رفت و آخرین کسی بود که می آمد. اگر او روز بدی داشت، بارها و بارها بالا می رفت و تمرین می کرد. هر چقدر روزش بدتر بود، بیشتر برمی گشت و این کار را تکرار می کرد".

 

اسکی باز مستقل

Photo by Ruedi Flück. Location: Mt. Hood, OR

     سامی 15 ساله، مصمم بود یک تابستان کامل را با اسکی بر روی کوه یخی بگذراند، به همین دلیل، تعطیلات آخر هفته را کار می کرد. او توانست از این راه 900 دلار جمع کند که برای گذراندن تابستان لازم داشت و با زوجی که در تیمبرلند کار می کردند، دوست شد. آنها به او پیشنهاد کردند که همراه آنها با ماشین به تیمبرلند برود و برگردد. سامی، آن سال هر روز و کل روز را در پارک ویندلز صرف یادگیری ترفندهایی کرد که در پاییز درجلوی جمعیت برای اولین بار به نمایش گذاشت. وقتی که او در طول Peter Olenick و Simon Dumont در یک REI rail jam اسکی می کرد، استایل او در اسکی توجه Salomon را جلب کرد و او تا پایان 2004، سامی را عضو تیم کرد، همان طور که Oakley با او قرارداد بست.

منبع: freeskier.com/stories/autonomous-skier-the-evolution-of-sammy-carlson

Read 237 times
Last modified on 15 بهمن 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

برترین عکس های ماه