پوتین اسنوبرد

پوتین 19 شهریور 1394

پوتین اسنوبرد

Rate this item
(0 votes)

     همانند سایر وسایل اسنوبرد، پوتین های اسنوبرد دارای انواع گوناگونی است و می توانند ویژگی های مختلفی داشته باشند.با اینکه همه آنها تفاوتی در نحوه اسنوبرد سورای شما اینجاد نمی کنند اما می توانند پوشیدن آنها را ساده تر و راحت تر کنند، بنابراین بهتر است درباره آنها بیشتر بدانیم.

 پوتین های اسنوبرد

دو نوع پوتین اسنوبرد وجود دارد: نوع نرم و نوع سخت.

     این بخش ما به پوتین های نرم که رایج ترین نوع پوتین هستند، می پردازیم. پوتین های سخت تنها در اسنوبرد آلپاین و مسابقه (alpine/racing snowboard) همراه با صفحه اتصال مورد استفاده قرار می گیرند. انواع مختلفی از پوتین های نرم وجود دارند که با فیکس های معمول سازگار هستند به جز فیکس های Step-in که پوتین های خاص خود را دارند.

     برخلاف پوتین های اسکی، پوتین های اسنوبرد (پوتین های نرم) از پلاستیک ساخته نشده اند و از کامپوزیت های نرم، پارچه و موادی مانند چرم ساخته شده اند. این بدان خاطر است که خمش بیشتری برای پوتین های اسنوبرد مورد نیاز است. با اینکه بخشی از کار پوتین اسنوبرد محافظت از مچ پاست، اما باید اجازه دهد که مچ تا حدی به جلو و اطراف حرکت کند. با اینکه پوتین های اسکی نیز در این جهات حرکت نمی کنند، اما هیچ شباهتی به پوتین اسنوبرد ندارند.

سیستم های بند پوتین اسنوبرد(Lacing Systems)

     تفاوت عمده میان پوتین های اسنوبرد که به سادگی قابل مشاهده است، سیستم بند آن هاست. برخی از پوتین ها مانند کفش های معمولی بسته می شوند، اما بیشتر پوتین ها امروزه سیستمی دارند که در آن بندها به وسیله نگه داشتن بندها در شکاف های مخصوصی در اطراف پوتین محکم یا آزاد می شوند.

     انواع دیگری از این سیستم وجود دارد، که معمولا هر تولیدکننده از یک یا دو روش استفاده می کند. پوتین هایی که بندهای فلزی دارند، نیز بسیار مرسوم شده اند که در آن ها پیچی برای محکم کردن بندها وجود دارد و می توان آنها را خیلی سریع بیرون کشید تا پوتین باز شود.همه این سیستم ها مزایا و معایب خود را دارند. برخی ممکن است برای استفاده بسیار سریع باشند اما تنظیمات آنها برای محکم کردن بخش های مختلف پوتین محدود باشد، در حالی که تنظیم کردن برخی از آنها نیازمند زمان بیشتری است، اما امکانات بیشتری برای تنظیمات دارند. شما باید تصمیم بگیرید که کدام یک از این سیستم ها با نیاز شما مطابقت بیشتری دارد و سپس به انتخاب پوتین مناسب بپردازید.

 سیستم بندهای پوتین اسنوبرد

آسترهای پوتین اسنوبرد(Liners)

     مورد دیگری که باید در پوتین ها مد نظر قرار گیرد، آسترها هستند، زیرا می توانند بسیار گوناگون باشند. آستر بخش نرم تر داخل پوتین است که فضا را برای پا نرم می کند. آستر باید کاملاً اندازه پا باشد تا پا در آن حرکت نکند. اکثر آسترهایی که امروزه وجود دارند در زمان گرم شدن، شکل پا را به خود می گیرند این امر باعث می شود که تا حد ممکن مناسب پا شوند اما نمی توانند معجزه کنند، در نتیجه پوتین ها باید از ابتدا تا حد ممکن اندازه ی پا باشند. شکل پذیری به وسیله گرما تنها شیوه آسترها جهت مناسب شدن برای پای افراد نیست، برخی از آنها در قسمت هایی مانند پاشنه پا دارای ژل هستند که از بلند شدن پاشنه در پوتین جلوگیری می کنند و برخی نیز بخشی لغزنده دارند که پوشیدن آنها را ساده تر می کند. بیشتر آسترها قابل جا به جایی هستند اما برخی از آنها درون پوتین ثابت شده اند در نتیجه نمی توان آن را جابه جا کرد و مزیت آن این است که حجم کلی پوتین کمتر می شود.

 آستر پوتین اسنوبرد

خمش/سختی(Flex/Stiffness)

     همانند اسنوبردها، پوتین های اسنوبرد نیز می توانند دارای خمش یا سختی بیشتر باشند. قانون آن نیز یکسان است، پوتین اسنوبرد سخت تر نسبت به حرکات عکس العمل بیشتری نشان می دهد و کنترل آن در سرعت های بالا بهتر است، اما به اشتباهات ما سریع تر عکس العمل نشان می دهند و راحتی آن ها نیز کمتر است. پوتین های نرم تر و منعطف تر اجازه اصلاح اشتباهات را می دهند،راحتی بیشتری دارند و اجازه حرکت بیشتری به شما می دهند اما عکس العمل آن نسبت به حرکات و کنترل آن در سرعت های بالا ضعیف تراست. اسنوبرد سواران سبک نمایشی به دنبال پوتین های نرم تر هستند، در حالی که اسنوبرد سوران سبک آزاد به دنبال پوتین های سخت تر هستند، اما این موضوع بیشتر بستگی به سبک اسنوبرد سوار دارد. برخی از بهترین پوتین های سبک نمایشی تقریباً سخت هستند.

اندازه مناسب پوتین های اسنوبرد

     پوتین های اسنوبرد باید کاملاً اندازه پا باشند، در نتیجه پا در داخل آنها حرکت چندانی نخواهد داشت. وقتی صاف می ایستید باید حس کنید که انگشتان پا به جلوی پوتین کمی فشار وارد می کنند، اما وقتی به جلو و روی ساق پا خم می شوید، باید این فشار برداشته شود. بسیار مهم است که پوتین اسنوبرد محکم و راحت باشد. اگر پا در داخل پوتین حرکت کند مشکلات متعددی پیش می آید.

     یکی از رایج ترین مشکلات، بلند شدن پاشنه پا است که در آن پاشنه پا در داخل پوتین بلند می شود. وقتی در حال امتحان کردن پوتین های مختلف هستید، باید در نظر داشته باشید که پوتین، پاشنه را در جای مناسب نگه دارد. اگر بتوانید کمی پاشنه را در پوتین بالا ببرید، درنظر داشته باشید که وقتی پوتین درون فیکس قرار گیرد، این موضوع حل می شود.

     منبع: سایت mechanic of sport

همه چیز درباره چوب پوتین اسنوبرد

Read 1434 times
Last modified on 22 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

OWNER: www.benko-co.com

برترین عکس های ماه