پوتین آلپاین

پوتین آلپاین

Rate this item
(0 votes)

     پوتین های اسکی یک از مهمترین بخش های ابزار و وسائل شما هستند. نه تنها بسیار کاربردی هستند، بلکه بر میزان راحتی شما بیش از هر بخش دیگری از وسایل تأثیر می گذارند. اگر پوتین های اسکی شما واقعاً آزار دهنده باشند، مهم نیست که سایر ابزار برای شما فوق العاده باشند، زیرا شما آن طور که باید از اسکی لذت نخواهید برد.

     پوتین های اسکی برای انتقال حرکت شما به چوب اسکی ها طراحی شده اند و درعین حال از پا، مچ پا و قسمت پائینی ساق پاها محافظت و نگهداری می کند. برای اینکه پوتین ها نیروها را به خوبی انتقال دهند باید محکم باشند و حرکت در مچ پارا محدود کنند. این استحکام و جلوگیری از حرکت مچ ها، باعث می شود که راه رفتن در پوتین اسکی بسیار سخت تر از کفش های معمولی باشد. همچنین به دلیل اینکه پوتین های اسکی سخت، محکم و محدود کننده هستند، پوتین های اسکی که اندازه پای شما نباشند، بسیار آزار دهنده خواهند بود. مهم است که پوتین مناسب خود را پیدا کنید. حتی پوتینی که اندازه پای شما باشد نیز اگر مدتی از آن ها استفاده نکرده باشید، می تواند آزاردهنده باشد، زیرا بر روی پا و ساق پا فشار وارد می کنند.

 پوتین های اسکی

     کفی پوتین ها طوری طراحی شده اند که به فیکس وصل شوند، در نتیجه پوتین ها می توانند محکم روی چوب اسکی قرار گیرند. برای اینکه بتوان از هر پوتین اسکی آلپاین با هر مدل فیکس استفاده کرد، چوب اسکی را با استانداردISO5355 طراحی می کنند. این امر تضمین می کند که کفی پوتین در هر فیکسی کار کند.

  کفی پوتین اسکی

بخش های پوتین اسکی

برخی از بخش ها، مشخصه ها و خواصی که پوتین های اسکی می توانند داشته باشند در زیر آورده شده اند:

 بخش های پوتین اسکی

بدنه پوتین اسکی (Shell)

بدنه لایه خارجی پوتین های اسکی است و از دو بخش ساخته شده است: بدنه پایینی (Lower Shell) و بدنه بالایی (Cuff) بدنه پایینی جایی است که پا در آنجا قرار می گیرد و بدنه بالایی جایی است که دور ساق پا قرار می گیرد. بدنه ها از پلاستیک پلیمری (اغلب پلی اورتان یا پلی اتر) ساخته شده اند. معمولاً بدنه ها از 2 یا 3 تراکم مختلف پلاستیک ساخته می شوند که در نتیجه بخش های مختلف بدنه می توانند از نظر مقاومت، سختی، flex، راحتی و آسانی در پوشیدن و درآوردن مناسب سازی شوند. وظیفه بدنه این است که اسکلت خارجی پوتین اسکی باشد، همه چیز را کنار هم نگه دارد، به فیکس های چوب اسکی متصل شود و مقاومت و سختی لازم را فراهم کند.

 بدنه پوتین اسکی

سختی پوتین اسکی (Flex)

     سختی (flex) پوتین اسکی مقدار سختی پوتین و میزان آسانی خم کردن مچ پا در پوتین را نشان می دهد. تولید کنندگان اغلب مقداری را به هر پوتین برای سختی (flex) اختصاص می دهند که بین 50 تا 140 است که در آن 50 بسیار نرم و 140 بسیار سخت است. با این حال هیچ مقیاس مشخصی برای تولید کنندگان وجود ندارد. بنابراین پوتین با سختی (flex 100) از یک تولیدکننده لزوماً با پوتین با سختی (flex 100) از تولیدکننده دیگر یکسان نیست. به همین دلیل با اینکه درجه بندی سختی (flex) بین تولیدکنندگان مختلف مورد استفاده قرار می گیرد یکسان نیست، اما برای مقایسه پوتین های اسکی تولیدکنندگان مختلف از درجه سختی (flex) یکسان استفاده می شود.

     اسکی بازان با توانایی متوسط و مبتدی بیشتر به دنبال پوتین های نرم تر هستند که راحتی بیشتری دارند، در حالی که اسکی بازان ماهر و مسابقه دهندگان به دنبال پوتین های سخت هستند که دارای عکس العمل سریع و کارآمد هستند، اما راحت و گرم نیستند. بسیاری از اسکی بازان متوسط و پیشرفته به دنبال پوتین هایی با سختی (flex) متوسط تا سخت هستند که عملکرد مورد نیاز آن ها را فراهم می کند و سرعت عکس العمل پایین و راحتی و گرمای خوبی داشته باشد. نمودار زیر نشان می دهد که سختی (flex) پوتین اسکی با چه نوع اسکی و سطح توانایی هماهنگی دارد.

 5

     از آنجایی که زنان به صورت کلی ریزنقش تر از مردان هستند، اغلب به پوتین هایی نیاز دارند که دارای سختی (flex) یک تا 20 درجه کمتر از مقادیر نشان داده شده در نمودار بالا است. همچنین مردان و زنانی که سبک تر یا سنگین تر از میانگین هستند ممکن است به سختی (flex) هایی کمی نرم تر یا سخت تر نیاز داشته باشند.

تنظیم سختی پوتین اسکی (flex)(Flex Adjustment)

     در برخی پوتین ها امکان تنظیم سختی (flex) (به مقدار کم) وجود دارد. بنابراین شما می توانید پوتین را با کاری که می خواهید انجام دهید، هماهنگ کنید. این کار اغلب به وسیله یک پیچ در پشت پوتین انجام می شود.

 سختی پوتین ها

شکل بدنه پوتین اسکی(Shell Shape)

     شکل بدنه می تواند تأثیر زیادی بر میزان راحتی پوتین بگذارد. به همین دلیل بیشتر بدنه ها می توانند شکل های خود را به صورت های مختلف تغییر دهند تا پوتین را با پای افراد متناسب کنند. تا مدت ها بدنه ها قادر بودند که با دکمه ای شکل خود را تنظیم کنند، اما تکنولوژی های جدیدتری وجود دارند که بسیار سریع تر و آسان تر هستند.

بخش های شکل پذیر پوتین اسکی(Moldable Areas)

     این بخش جایی است که پلاستیک شکل پذیر به وسیله گرما در اطراف بدنه قرار می گیرد. بدنه پوتین ها دریک کوره مخصوص گرم می شوند تا به دمای مناسب برسند (معمولا حدود 80 درجه سانتی گراد)، سپس از کوره خارج می شوند و آستر درون آن ها قرار می گیرد. اسکی باز سپس پوتین را می پوشد و تنها با فشار پای اسکی باز درون پوتین، بخش های شکل پذیر به وسیله گرما تا جایی که اندازه پای اسکی باز شوند، منبسط می شوند. سپس بدنه سرد می شود تا پلاستیک شکل بگیرد، در نتیجه شکل آن تغییر نخواهد کرد. این روشی سریع و مؤثر برای شکل دادن بخش های کلیدی پوتین برای پای اسکی باز است، اما بخش های شکل پذیر به وسیله دما تا 5 یا 6 میلیمتر منبسط می شوند، بنابراین ممکن است مشکل افراد با شکل پای بسیار غیر معمولی را حل نکند.

 بخش های شکل پذیر پوتین

بدنه شکل پذیر پوتین اسکی (Moldable Shell)

     تولید کنندگان اخیرا بدنه هایی تولید کرده اند که در آن ها کل بدنه قابلیت شکل پذیری به وسیله پای اسکی باز را دارد. پوتین هایی که می توانند این کار را انجام دهند، بدنه هایی دارند که تماماً از پلاستیک شکل پذیر ساخته شده است. بنابراین کل بدنه می تواند تغییر شکل بدهد. فرآیندی که به تازگی از آن برای این کار استفاده می شود، تقریباً شبیه به فرآیند بخش های شکل پذیر است، با این تفاوت که به جای استفاده از پای اسکی باز برای فشار دادن بدنه به بیرون تا رسیدن به شکل مناسب، پوتین در قالبی قابل تورم قرار می گیرد که پوتین را به پا و ساق پا فشار می دهد. این امر همه بخش های بدنه پوتین را قادر می سازد تا تغییر شکل دهند و بهتر در پا و ساق پای استفاده کننده قرار بگیرد، با این وجود باز هم پلاستیک فقط 5 تا 6 میلیمتر تغییر می کند.

خمیدگی به جلو پوتین اسکی(Forward Lean)

     در همه پوتین های اسکی قسمت پایینی ساق پا به جلو خم می شود. در نتیجه مچ پا و زانو ها زمانی که در پوتین ها ایستاده اید به صورت خمیده هستند. خمیدگی به جلو معمولاً تا حدود 14 درجه تنظیم می شود، اما می توانند تا 17 درجه نیز تغییر کند. قسمت بالایی بدنه پوتین اجازه نمی دهد که مچ پا به اطراف حرکت کند یا در واقع مچ شما را صاف نگه می دارد، اما سختی (flex) پوتین به ساق پای شما اجازه می دهد تا چند درجه بیشتر به جلو خم شود.

 خمش به جلو در پوتین

حالت های مختلف راه رفتن با پوتین اسکی(Walk Modes)

     خمیدگی به جلو و سختی پوتین ها، راه رفتن را مشکل تر از کفش های معمولی می کند. به همین دلیل برخی پوتین های اسکی به خصوص پوتین های مخصوص اسکی بازان با مهارت کم تا متوسط، حالتی دارند که راه رفتن با پوتین را آسان تر می کند. کاری که در این حالت انجام می شود برای پوتین های مختلف متفاوت است، اما معمولاً قسمت بالایی بدنه را آزاد می کنند تا راحت تر به سمت جلو خم شوند و اغلب اجازه می دهند که قسمت بالایی بدنه به عقب تر از حالت معمول برود. با این وجود این حالت ها مشکل راه رفتن را به صورت کامل حل نمی کنند، اما می توانند پوتین ها را برای راه رفتن راحت تر کنند. حالت های راه رفتن معمولاً توسط یک اهرم در پشت پوتین فعال می شوند، اما در برخی پوتین ها حالت راه رفتن در زمانی که پوتین در فیکس های چوب اسکی قرار ندارد به صورت خودکار فعال می شود.

انواع بدنه پوتین اسکی (Styles of Shell)

     در قدیم تنها انواع کمی از پوتین وجود داشت، اما این روزها تقریباً همه پوتین هایی که شما می توانید خریداری کنید از قسمت جلو پوشیده می شوند که در آن ها بدنه در جلوی ساق پا و بالای پا بسته می شود. برای قراردادن پا در داخل و خارج از پوتین، سگک ها باز شده و در نتیجه بخش های هم پوشان از هم جدا می شوند تا فضای اضافی مورد نیاز را ایجاد کنند.

در سبک های قدیمی تر پوتین را از قسمت عقب می پوشیدند که درآن ها پشت پوتین به سمت عقب باز می شود تا به پا اجازه ورود و خروج دهد.

آستر پوتین اسکی(Liner)

     آستر لایه نرم پوتین است که درون بدنه قرار می گیرد و در کنار پا می نشیند. همانند بدنه ها، آستر ها نیز می توانند بسیار مختلف باشند. در ادامه برخی از مشخصه ها و ویژگی های آسترها آورده شده است.

ضخامت آستر پوتین اسکی(Liner Thickness)

     ضخامت آستر می تواند بر چگونگی عکس العمل، راحتی و گرمی پوتین تأثیر بگذارد. آسترهای ضخیم تر برای راحتی و گرمای بیشتر پا مناسب تر هستند، در حالی که آسترهای نازک تر برای پوتین های مسابقه دهندگان یا اسکی بازان ماهر به کار می روند. بسیاری از پوتین های مختص اسکی بازان با مهارت متوسط و پیشرفته ضخامت آستری متناسب با میزان سختی (flex) خود دارند که ترکیب درستی از عملکرد و راحتی را فراهم کنند.

 آستر پوتین

پوتین اسکی شکل پذیر به وسیله گرما (Heat Moldable)

     امروزه بیشتر آسترها حاوی مواد فعال شونده به وسیله گرما هستند که با خطوط و برجستگی های پای شما شکل می گیرند. مقدار، ضخامت و محل جای گیری این مواد در کفش اسکی می تواند بسیار مختلف باشد که بستگی به نوع استفاده از آستر دارد. برای شکل دهی آسترها معمولاً هوای گرم به داخل آستر دمیده می شود تا آن ها را گرم کند و سپس پوتین ها به مدت 5 تا 10 دقیقه پوشیده می شوند تا آستر با شکل پا و مچ تطبیق یابد. آستر شکل پذیر به وسیله گرما همراه با کفی سفارشی و در صورت نیاز بدنه شکل پذیر، می تواند اندازه پوتین شما را بسیار دقیق و راحت سازد.

 آستر پوتین

تزریق فوم پوتین اسکی(Foam Injection)

     روش دیگری که برخی از آسترهای موجود در فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد تا مناسب مشتری شوند، تزریق فوم به داخل دیواره آستر در زمان قرارگیری پا داخل آن، می باشد. با این وجود به دلیل پیشرفت در شکل دهی به بدنه و شکل دهی به وسیله گرما به آسترها، این نوع آسترها چندان رایج نیستند.

لایه ی لغزنده پوتین اسکی(Slide Area)

    بسیاری از آسترها دارای لایه ای لغزنده در طول پشت ساق و پاشنه هستند و باعث می شود که پوشیدن و درآوردن پوتین ها آسان تر شود، زیرا به پاشنه اجازه می دهد که در پشت پوتین به راحتی حرکت کند.

 آستر پوتین

آستر قسمت پنجه پوتین اسکی (نئوپرن)(Neoprene Toe Box)

     برای تولید کنندگان قراردادن نئوپرن (نوعی لاستیک مصنوعی مقاوم در برابر گرما و روغن و نور) دور محل پنجه در آستر رایج شده است. بنابراین این بخش کمی قادر به کشیده شدن و افزایش میزان راحتی است.

آسترهای پوتین  اسکی

     برخی پوتین های مورد استفاده برای مسابقات به اندازه ای سخت هستند که طراحی آستر آن ها به گونه ای است که می توانید آن را خارج از بدنه بپوشید و در زمان استراحت با آن ها راه بروید.

کفی داخلی پوتین اسکی (Insole)

     کفی داخلی یا Footbed سطحی است که در زیر پا قرار می گیرد و از پا محافظت می کند. توصیه ای که معمولاً در زمان خرید پوتین می شود، این است که کفی داخلی آن ها با یک کفی داخلی سفارشی یا یک کفی داخلی با کیفیت بالاتر در فروشگاه تعویض شود. توجه به وضعیت کف پا (بعضی از افراد کف پای صاف دارند) برای راحتی و انتقال قدرت بسیار مهم است، در نتیجه کفی داخلی موجود در پوتین محافظ خوبی برای پای شما نیست، به همین دلیل است که به طور کلی توصیه می شود از کفی های طبی استفاده کنید.

 کفی داخلی پوتین

کفی های داخلی سفارشی پوتین اسکی(Custom Insoles)

     کفی های داخلی سفارشی کفی هایی هستند که به صورت مخصوص برای پای شما شکل داده شده اند. چند روش برای انجام این کار وجود دارد. روش هایی هستند که شکل پای شما را می گیرند و از آن برای شکل دهی به کفی استفاده می کنند و در برخی دیگر از روش ها، اسکن سه بعدی از پای شما انجام می شود و کفی های داخلی از جنس پلاستیک EVA می تراشند. کفی های داخلی سفارشی بهترین تناسب، بهترین حفاظت و راحت ترین کفی ممکن را ایجاد می کنند، اما نیازمند هزینه های بیشتری هستند.

 کفی داخلی پوتین

کفی های داخلی حرارتی پوتین اسکی(Heated Insoles)

     کفی های حرارتی حاوی عناصر گرمایی در داخل خود هستند که می توانند به یک باطری وصل شوند و هنگامی که در کوه هستید پای شما را گرم نگه دارند. برای افرادی که از سندرم پای سرد رنج می برند، این عامل مهمی به حساب می آید، زیرا می تواند راحتی آن ها را در طول روز به صورت فوق العاده ای افزایش دهد.

کفی های حرارتی را می توان از فروشگاه ها خریداری کرد یا می توان آن ها را به وسیله اضافه کردن عناصر گرمایی به کفی های داخلی سفارشی ساخت.

     یک تکنولوژی جدیدتر در بازار، جوراب های حرارتی است که می توانند نیاز به کفی های داخلی حرارتی را برطرف سازد و تضمین کنند که پاهای شما نه تنها در پوتین اسکی بلکه در هر نوع کفشی که ممکن است پای شما در آن یخ کند، گرم باقی بماند.

سگک های پوتین اسکی(Buckles)

     سگک ها چفت هایی هستند که پوتین ها را محکم نگه می دارد و تعیین می کند که پوتین های شما چقدر محکم است. به صورت سنتی پوتین ها 4 سگک دارند که دو تای آن روی پا و دو تای آن دور ساق پا قرار می گیرند و امروزه نیز بسیاری از پوتین ها به این شکل هستند. این شکل روز به روز رایج تر می شود، با این وجود پوتین های مورد استفاده برای پیاده روی و سبک نمایشی یا برای راحتی 3 یا حتی 2 سگک دارند.

     با اینکه شکل سگک ها می تواند در بین پوتین ها و تولیدکنندگان مختلف متفاوت باشد، سیستمی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد، در برگیرنده چندین قلاب است که به سمت یکدیگر کشیده می شوند در موقعیت مورد نظر ثابت می شوند. موقعیت قلاب ها برای افرادی که ساق پای باریک یا پهنی دارند قابل تغییر است.

 سگگک های پوتین

تنظیمات مایکرو پوتین اسکی(Micro Adjustment)

     طول سگک ها در بیشتر پوتین ها می توانند به راحتی توسط چرخاندن دسته سگک تنظیم شوند. چرخاندن دسته ها در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت اغلب دسته ها را در حدود 1 میلیمتر در هر دور کوتاه تر یا بلندتر می کند.

 سگگک های پوتین

سگک های بزرگ پوتین اسکی(Oversized Buckles)

     برای پوتین هایی که برای مسابقه دهندگان یا اسکی بازان ماهر مورد استفاده قرار نمی گیرد، معمولاً کمتر از 4 سگک استفاده می شود. هنگامی که یک سگک جای دو سگک را می گیرد، تولید کننده معمولاً از یک سگک بزرگتر برای مقاومت بیشتر استفاده می کند.

تنظیم محل قرارگیری سگک پوتین اسکی (3D Buckles)

در برخی پوتین ها جایی که سگک به بدنه وصل می شود، می تواند جا به جا شود. این امر باعث می شود که محل محکم شدن آن با توجه به نیاز فرد تنظیم شود.

تسمه ی پوتین  اسکی (Strap)

دور ساق پوتین معمولاً یک نوار چسبی وجود دارد که باعث می شود ساق پا در پوتین محکم شود و امکان تنظیم و کارایی بهتری را برای پوتین ها ایجاد می کند.

 تسمه ی پوتین

عرض تسمه پوتین اسکی(Strap Width)

اغلب پوتین های سخت تر تسمه عریض تری نسبت به پوتین های نرم تر دارند که در نتیجه ساق پا بهتر محافظت می شود

روش چفت و بست (Fastening Method)

     تسمه برخی از پوتین ها از سیستمی استفاده می کند که به وسیله آن می توان تسمه ها را راحت تر محکم کرد و برخی دیگر حتی به جای تسمه از برخی دیگر از مکانیزم ها استفاده کرده اند.

Rear Spoiler

     صفحه ای است که بین آستر و بدنه در قسمت عقب پوتین و جایی که عضله ساق پا شروع می شود قرار دارد. این صفحه می تواند به سمت بالا یا پایین حرکت کند تا پشتیبانی از پشت پا افزایش یا کاهش یابد و با شکل پای اسکی باز هماهنگی پیدا کند.

 Rear Spoiler

درزگیر پوتین اسکی(Seal)

     درزگیر یک نوار لاستیکی است که درقسمت بالای پنجه و جایی که هم پوشانی بدنه شروع می شود، قرار می گیرد. این نوار به منظور بستن هر درزی در بخش هم پوشانی مورد استفاده قرار می گیرد تا از ورود برف و آب به داخل پوتین جلوگیری شود.

 درزگیر پوتین اسکی

تنظیم قسمت ساق پوتین اسکی(Cuff Alignment)

     تنظیم قسمت ساق پوتین زوایای جانبی ساق پوتین را با شکل ساق اسکی باز هماهنگ می کند. اگر زانوی فرد حالت کجی داشته باشد، قسمت بالایی پوتین بایستی به بیرون متمایل شود. بیشتر پوتین ها اجازه حرکت یک درجه ای در هر جهت را فراهم می کنند. تنظیم این بخش به کفی پوتین (و بنابراین به چوب اسکی ها) اجازه می دهد تا در حالت خنثی به صورت کاملاً صاف روی زمین قرار می گیرد. تنظیم قسمت بالایی پوتین معمولاً به وسیله پیچ هایی در اطراف مچ پوتین انجام می شود.

 ساق پوتین

بخش های قابل تعویض پنجه و پاشنه پوتین اسکی(Replaceable Toe and Heel Sections)

     حرکت روی سطوح سخت باعث می شود که بخش های پنجه و پاشنه پوتین فرسوده و کهنه شوند. به همین خاطر بسیاری از پوتین های اسکی در کفی دارای بخش هایی هستند که در این مواقع می توانند تعویض شوند.

ضربه گیرها(Shock Absorbers)

در قسمت زیر پای بدنه، مواد مختلفی به منظور کمک به کاهش ضربه ها و ارتعاشات وارده به پا مورد استفاده قرار می گیرند.

پوتین های اسکی مخصوص بانوان(Woman Specific Boots)

     ساق پای بانوان نسبت به مردان شکل متفاوتی دارد. عضلات ساق پای آن ها کوتاه تر و پایین تر است، دارای اندازه های گوناگونی است و مچ پای آن ها باریک تر است. همچنین رایج تر است که خانم ها در وضعیت ایستاده زانوهای کج داشته باشند. پوتین های مخصوص بانوان این تفاوت ها را با توجه به شکل و بخش های شکل پذیر و تنظیمات مناسب برای بانوان مد نظر قرار می دهد. اغلب پلاستیک های مورد استفاده نرم تر و آستر آن گرم تر است.

اندازه کردن و سفارشی سازی و تنظیمات پوتین اسکی

     در ادامه برخی از مواردی که برای تنظیم و سفارشی کردن پوتین ها باید بدانید به صورت اجمالی بررسی شده است. پوشیدن و تنظیم پوتین های اسکی ممکن است فرآیندی طولانی و پیچیده باشد که نیازمند مهارت یک فرد متخصص در این زمینه است. در اینجا تنها اصول اولیه چگونگی تنظیمات بدون ورود به جزئیات آورده شده است.

اندازه گیری طول کف پا(Mondopoint Sizing)

     پوتین ها از سیستم اندازه گیری مخصوص به خود به نام اندازه طول کف پا استفاده می کنند که به صورت ساده اندازه طول پای شما به سانتیمتر است. اکثر فروشگاه ها ابزاری برای اندازه گیری پا دارند که اندازه کف پای شما را محاسبه می کند. این اندازه ها به صورت 5/0 تایی بالا می رود (برای مثال 26-5/26-27-5/27 و ...) با این حال اختلاف 5/0 تایی مربوط به طول پا نیست، بلکه مربوط به عرض پا است. اعداد صحیح (غیراعشاری) برای پاهای باریک تر و اعداد اعشاری برای پاهای عریض تر هستند، اما هر دو دارای طول یکسان هستند. ابزارهای اندازه گیری معمولاً عرض پا را نیز اندازه می گیرد تا به شما پیشنهاد دهد که آیا احتیاج به پوتین باریک یا پهن دارید. اندازه طول کف پا به سمت پایین گرد می شوند یعنی اگر طول پای شما 8/26 سانتی متر باشد اندازه پای شما، 26 است و در واقع به سمت نزدیک ترین عدد صحیح گرد نمی شود.

 طول کف پا

     استفاده از یک ابزار برای اندازه گیری پا به شما ضمانت نمی دهد که چه سایز پوتینی نیاز دارید و تنها شما را راهنمایی می کند. به منظور یافتن اندازه درست پوتین شما بایستی چند پوتین در سایزهای مختلف را امتحان کنید.

Last

     اصطلاحی است که برای توصیف شکل پا استفاده می شود. این اصطلاح برای نشان دادن میزان تناسب پوتین های تولیدکنندگان مختلف با شکل پا مورد استفاده قرار می گیرد (برای مثال باریک، عریض، حجم بالا، حجم پایین و ...). این امر اکنون مورد استفاده نیست، زیرا تولیدکنندگان انواع مختلفی از پوتین را تولید می کنند که با شکل های مختلف پا تناسب دارد. با این وجود شما باید نوعی از پوتین را انتخاب کنید که بیشترین تناسب را با پای شما داشته باشد.

طول کفی خارجی پوتین اسکی(Sole Length)

     طول کفی خارجی پوتین تأثیری بر مناسب بودن پوتین ندارد، اما بر فیکس های چوب اسکی تأثیر می گذارد. طول کلی کفی پوتین اسکی چیزی است که فیکس های چوب اسکی باید بر اساس آن تنظیم شوند. طول کفی معمولاً در جایی اطراف کفی خارجی روی پوتین نوشته می شود و اندازه آن برحسب میلیمتر است. فیکس های شما باید توسط یک متخصص با توجه به پوتین های شما تنظیم شوند.

 طول کفی خارجی پوتین

تنظیم و سفارشی کردن پوتین اسکی

     برای اندازه کردن پوتین ها بسیاری از مشخصه های پوتین که در بالا به آن ها اشاره شد، باید مدنظر قرار گیرند و در مواقع لزوم تنظیم شوند. این موارد شامل کفی داخلی سفارشی، شکل دادن به آستر، شکل دهی به بدنه، تنظیم قسمت بالایی پوتین، محل Rear Spoiler و تنظیمات سگک ها است. با این وجود موارد دیگری نیز وجود دارد که در صورت انجام شدن به تناسب پوتین اسکی برای اسکی باز کمک می کند.

 گوه (Wedges)

این قسمت می تواند در قسمت کف پا در زیر آستر قرار گیرد تا مواردی مانند تنظیمات مچ را بهبود بخشد.

 Wedges

Boot Punches

قسمت هایی از بدنه که می توانند با گرما و فشار منبسط شوند و فضا برای پنجه پا باز شود.

صفحات فومی (Foam Pad)

صفحات فومی را می توان به قسمت خارجی آستر اضافه کرد تا باعث بهتر نگهداشتن مچ و کاهش فشار بدنه بر پای اسکی باز شود.

Canting

     جایی است که زاویه کلی پوتین در محل اتصال به چوب اسکی تغییر می کند. این کار به وسیله قراردادن Wedgeها در زیر فیکس های چوب اسکی یا قراردادن یا بازسازی کفی پوتین انجام می گیرد. با این وجود نباید این بخش را دستکاری کرد و باید آن را به متخصصان سپرد. تنظیم Canting معمولاً با قسمت بالایی پوتین اشتباه گرفته می شوند به خصوص چون تولیدکنندگان از این اصطلاح برای موارد مختلف استفاده می کنند.

 Canting

چنگک های لاستیکی (Rubber Grips)

     چنگک های لاستیکی را می توان در زمانی که اسکی نمی کنید، در کفی های پوتین قرار دهید. این بخش از فرسایش سریع پنجه و پاشنه آن جلوگیری می کند، باعث حرکت نرم تر پوتین ها می شود و گیرایی در برف، یخ و جاده آسفالته را افزایش می دهند.

نگهداری از پوتین اسکی (Boot Maintenance)

     خشک نگه داشتن پوتین ها بعد از استفاده مهم ترین بخش نگهداری از پوتین هاست، زیرا پوتین های مرطوب راحتی کمتری خواهند داشت و باعث یخ کردن پاها در پوتین می شود. اگر پوتین برای مدت طولانی مرطوب بماند، بخش هایی از پوتین کپک خواهند زد.کپک ها معمولاً به پوتین آسیبی وارد نمی کنند، اما آن ها را از شرایط مطلوب دور می کنند.

     برخی مراقبت های دیگر که در بعضی موارد باید انجام شود، شامل جابه جایی بخش پاشنه و پنجه در صورت فرسوده شدن آن ها و یا تعویض سگک ها در صورت آسیب دیدن است.

برخی دیگر از انواع پوتین های اسکی

     اطلاعات موجود در اینجا برای پوتین های اسکی آلپاین است. انواع دیگری از پوتین، برای اسکی های مختلف وجود دارد که می تواند تا حدی متفاوت باشد. سایر انواع پوتین ها شامل پوتین تورهای اسکی، پوتین اسکی تلمارک و پوتین اسکی صحرانوردی است.

     منبع: سایت mechanic of sport

همه چیز درباره پوتین آلپاین

Read 1649 times
Last modified on 22 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

OWNER: www.benko-co.com

برترین عکس های ماه