کلاه ایمنی اسکی

کلاه ایمنی اسکی

Rate this item
(0 votes)

     کلاه ایمنی اسکی در سال های اخیر محبوبیت بسیاری پیدا کرده است، تا جایی که امروزه پوشیدن آن بسیار متداول شده است. دلیل اصلی پوشیدن کلاه، حفاظت از سر است، اما این تنها کاربرد آن نیست. کلاه های مدرن دارای ویژگی هایی هستند که باعث تناسب و راحتی آن ها می شود، عینک شما را نگه می دارد، باعث گرم یا خنک شدن شما می شود. با گستره وسیعی از انواع این کلاه ها که امروزه موجود و در دسترس هستند، هر شخص می تواند کلاه مناسب برای خود را پیدا کند.

 کلاه ایمنی اسکی

     همه کلاه ها دارای استاندارد CE1077 , Snell Rs-98 , ASTMF2040 هستند که ایمنی سر را تضمین می کنند. امروزه بیشتر فروشگاه هایی که وسایل دیگر را اجاره می دهند، کلاه را نیز اجاره می دهد که این امکان را فراهم می کند که حتی اگر در موقعیتی نیستید که کلاه خریداری کنید یا کلاه خود را به همراه ندارید، بتوانید از کلاه ایمنی استفاده کنید.

به هر حال بهتر است قبل از خرید کلاه بدانید هر یک از بخش های کلاه چه کاری انجام می دهند، در نتیجه شما می توانید بهتر به دنبال کلاه مورد نظر خود بگردید.

اجزای کلاه ایمنی اسکی

در اینجا بخش ها و ویژگی ها و جزئیات عملکرد آن ها بررسی شده اند.

بدنه و هسته کلاه اسکی (Shell and Core)

     بدنه و هسته کلاه بخش هایی از کلاه هستند که وظیفه اصلی آنها حفاظت از سر شماست. بدنه معمولاً از جنس پلاستیک پلی کربنات و هسته از جنس پلی استایرن ساخته شده است. البته بدنه می تواند از الیاف شیشه ای یا کربنی نیز ساخته شود. پلاستیک پلی کربنات و پلی استایرن هر دو بسیار سبک و دارای ضربه گیری مناسب هستند که باعث می شود کلاه ایمنی، سبک و راحت باشد.

 کلاه ایمنی اسکی

     بدنه باعث حفاظت سر شما در برابر نیروی ضربات و اجسام تیز می شود. همچنین هسته را از خراش و سائیدگی پی در پی حفاظت می کند. هسته بخشی از کلاه است که انرژی ضربات را جذب می کند و در صورت شدید بودن ضربه باعث فرو رفتگی آن می شود.

 بدنه کلاه ایمنی اسکی

کلاه باید بعد از یک ضربه سنگین تعویض شود، زیرا پلی استایرن بعد از ضربه سنگین به حالت اولیه بر نمی گردد و شما را در مقابل ضربات بعدی محافظت نمی کند.

دریچه های هوا در کلاه ایمنی اسکی(Air Vent)

     بسیاری از کلاه های اسکی دریچه های هوا دارند و این ویژگی برای بسیاری از افراد مهم تلقی می شود. در بسیاری از کلاه ها می توان برای خنک شدن سر، دریچه های هوا را باز یا برای گرم شدن، آن ها را بسته نگه داشت. این کار معمولاً توسط یک دکمه در جایی روی بدنه کلاه انجام می شود. هرچند برخی کلاه ها دارای آستر داخلی هستند که دریچه های هوا را می پوشانند و باید به منظور باز کردن آن دریچه ها، آستر برداشته شود.

     تعداد دریچه ها و مقدار هوایی که می تواند به داخل کلاه وارد شود در بین مدل ها و مارک های مختلف، متفاوت است. در برخی کلاه ها دریچه های کوچک ایجاد می شود، در حالی که برخی دیگر دور تا دور دارای دریچه هستند تا در حد امکان هوا را وارد کلاه کنند.

 دریچه های هوا در کلاه  اسکی

     در برخی از کلاه ها یک سری مجرا در داخل کلاه وجود دارد که به هوا اجازه می دهد که از دریچه های جلویی به دریچه های عقبی حرکت کند. این امر باعث می شود هوای بیشتری به داخل کلاه برود و سر را خنک تر نگه دارد.

 دریچه های هوا در کلاه  اسکی

بالشتک های گوش کلاه اسکی(Ear Pads)

     در بسیاری از کلاه ها بالشتک های گوش از پارچه ساخته شده اند و جدا از بدنه و هسته هستند. اما در برخی از کلاه ها بالشتک گوش در داخل بدنه قرار می گیرد. علاوه بر محافظت از گوش ها، بالشتک های گوش باید گوش را گرم نگه دارند و در عین حال کمترین اثر را بر روی شنوائی داشته باشند.

 بالشتک های گوش کلاه اسکی

     بالشتک های پارچه ای برخی کلاه ها قابل جابه جایی هستند. بنابراین می توان آن ها را شستشو داد یا کلاه را بدون بالشتک استفاده کرد که باعث می شود کلاه خنک تر شود.

 بالشتک های گوش در کلاه اسکی

     بالشتک های گوش می توانند دارای تکنولوژی های پیشرفته نیز باشند؛ مثلاً برخی از کلاه ها بالشتک هایی دارند که بلندگو دارد یا قابلیت اضافه کردن بلندگو به آن ها وجود دارد و به شما این امکان را می دهد که در زمان سوار شدن بر تله سیژ به موسیقی گوش کنید یا به وسیله بلوتوث به تلفن همراه خود جواب بدهید.

بندهای کلاه اسکی (Strap)

     همه کلاه های اسکی بند هایی دارند که به زیر چانه می رود و کلاه را بر روی سر محکم نگه می دارد و اطمینان حاصل می کند که در زمان زمین خوردن، کلاه بر روی سر باقی بماند. طول بند ها را می توان تنظیم کرد، در نتیجه کلاه راحت تر خواهد بود و دو طرف بند ها به وسیله یک سگک به هم متصل می شوند.

     انواع مختلفی از سگک ها وجود دارند که در کلاه ها به کار می رود. رایج ترین انواع آن شامل سگک قلابی که در تصویر قابل مشاهده است و نیز ضامن دار که در آن یک پلاستیک دندانه دار با یک قلاب چفت می شود. هر دو نوع از سگک ها، بسیار مناسب و کارا هستند، اگر چه سگک ضامن دار می تواند بدون تغییر طول بند، کمی سفت تر یا شل تر شود. بسیاری از بند ها یک بالشتک چانه دارند که قرار گرفتن آن دور صورت را راحت تر می کند.

 بندهای کلاه اسکی

پایه بند کلاه اسکی(Goggle Mount)

     در بسیاری از کلاه ها بند عینک دور کلاه قرار می گیرد و می تواند توسط پایه بند عینک در پشت کلاه محکم شود. چند نوع پایه بند عینک در کلاه ها وجود دارد که نوعی از آن یک بند ارتجاعی با کش و قلاب (مانند شکل زیر) است و نوع دیگری دارای بند و دکمه یا یک قطعه پلاستیکی، می باشد و مجرایی درون آن وجود دارد که فضای قرار گرفتن بند است، هرچند این مدل چندان رایج نیست.

 پایه بند کلاه اسکی

آستر کلاه اسکی (Lining)

     آستر بالشتکی درون کلاه است که آن را بسیار راحت تر می کند و لایه ای نرم بین سر و هسته کلاه ایجاد می کند. آسترها در بیشتر کلاه ها به راحتی جا به جا و تعویض می شوند که در نتیجه می توان آن ها را شست و در برخی کلاه ها چند لایه آستر با ضخامت های گوناگون در کلاه قرار می گیرد که در نتیجه کلاه مناسب سر شما خواهد شد.

 آستر کلاه اسکی

تنظیمات کلاه اسکی (Adjustment)

     بسیاری از کلاه ها دارای نوار تنظیم در پشت سر هستند که می توان آن را کوتاه یا بلند کرد و از این طریق اطمینان حاصل کرد که کلاه سر شما را محکم می گیرد و به اطراف نمی چرخد. مکانیزم این تنظیمات در بین تولیدکنندگان و مدل های مختلف گوناگون است. برخی یک پیچ تنظیمی دارند (مانند شکل زیر)، در حالی که بقیه آن ها دارای سیستمی با دکمه و گیره ضامن دار هستند یا حتی کیسه هوایی دارند که می توانند جهت نگهداشتن پشت سر پر باد شوند. اغلب ارتفاع نوار تنظیم می تواند به وسیله تغییر در محل اتصال بالشتک به هسته کلاه تنظیم شود.

 تنظیمات کلاه اسکی

انتخاب کلاه ایمنی اسکی

     در زمان تصمیم گیری برای خرید کلاه باید چند مورد را مدنظر قرار دهید که شامل قیمت، عملکرد و شکل می شود. کلاه هایی که اکثر افراد تمایل به خرید آن دارند، کلیه ویژگی های مربوط به ساخت بهتر و شکل بهتر را شامل می شوند که در نتیجه گران تر هستند. در زمان خرید همواره لازم است چند نوع کلاه را امتحان کنید تا تفاوت آن ها را بهتر درک کنید.

قیمت (Cost)

    به طور کلی یکی از اولین مواردی که در زمان تصمیم گیری برای خرید کلاه باید مد نظر داشت، مقدار پولی است که تمایل به پرداخت آن دارید. اگر مشکل مالی دارید و تنها یک هفته در سال به اسکی می روید، احتمالاً به کلاه خیلی گران قیمت احتیاج ندارید، اما اگر زیاد و در همه نوع شرایط آب و هوایی به اسکی می روید یا مشکل مالی ندارید، بهتر است دنبال کلاهی با قیمت بالا بگردید.

عملکرد (Function)

    بعد از عامل هزینه می بایست عملکرد کلاه را در نظر بگیرید. همه کلاه ها باید استانداردهای ایمنی را داشته باشند، اما اگر قصد شرکت در مسابقه را دارید یا کلاهی لازم دارید که حفاظتی بیش از حالت معمول داشته باشد، احتمالاً باید کلاهی که کل صورت را حفاظت می کند یا کلاهی با حفاظ خریداری کنید. سپس عامل راحتی مطرح می شود؛ مثلاً میزان راحتی آن برای قرارگیری روی سر، میزان گرمایی که کلاه برای شما ایجاد می کند و یا میزان خنک شدن سر در زمان باز کردن دریچه ها. همچنین ویژگی های غیر معمول تر دیگری مانند بالشتک گوش با بلندگو در آن ها و سیستم بلوتوث که به تلفن همراه شما متصل می شود، نیز وجود دارد. البته برای برخی افراد، داشتن ظاهر خوب مهم ترین عامل برای خرید کلاه است که ما آن را در بخش شکل مورد بررسی قرار می دهیم.

شکل کلاه اسکی(Style)

     برای بسیاری از افراد شکل کلاه ویژگی مهمی محسوب نمی شود، اما ترجیح می دهند در صورتی که کلاه ویژگی های مناسبی دارد، ظاهر زیبایی نیز داشته باشد. این بدان معناست که همیشه بهتر است کلاه های مختلفی را از تولید کنندگان مختلف امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای ظاهر شما مناسب تر است، در حالی که سایر معیارها را نیز دارا می باشد. اما افرادی نیز وجود دارند که شکل کلاه برای آن ها مهم ترین عامل است. این امر ترجیح شخصی است و اگر کسی کلاهی بخواهد که شکل قابل توجهی داشته باشد، انتخاب آن ها معمولاً بین رنگ های روشن و طرح های عجیب و غریب یا مواد زیبا و پوشش نگین دار است.

منبع: سایت mechanic of sport

همه چیز درباره کلاه ایمنی اسکی

Read 2034 times
Last modified on 18 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

OWNER: www.benko-co.com

برترین عکس های ماه