لباس اسکی

Rate this item
(0 votes)

     لباس اسکی بسیار کاربردی است، زیرا هر لایه آن نقشی در گرم،خشک و راحت نگه داشتن شما بازی می کند. باید به یاد داشته باشیم با اینکه اسکی بسیار سرگرم کننده است، شما قادر به بودن در مکانی با دمای زیر صفر درجه با شرایط آب و هوایی نامناسب نیستید. بنابراین داشتن لباس مناسب می تواند تأثیر زیادی بر راحتی و لذت بردن شما داشته باشد.

لباس اسکی شامل موارد زیر است:

• کاپشن اسکی

• شلوار اسکی

• دستکش اسکی

• کلاه یا کلاه ایمنی اسکی

• عینک ایمنی یا عینک آفتابی

• زیرپوش (Base Layer) رطوبت گیر

• جوراب اسکی

همچنین باید موارد زیر را در نظر داشته و به همراه داشته باشید:

پوشش صورت و گردن (Scarf)،لباس یا پوشش میانی (Thermal Mid Layer)،پوشش زیر دستکش (Undergloves)،کرم ضد آفتاب،کرم نرم کننده لب.

 لباس اسکی

کاپشن و شلوار اسکی(Ski Jacket & Pants)

کاپشن و شلوار اسکی از پارچه های مخصوصی تولید می شوند که باعث می شود که در روی پیست خشک و گرم بمانید. بر اساس نوع اسکی، سلایق و جنسیت های مختلف پارچه های متفاوتی وجود دارند.

پارچه های مخصوص (Functional Fabrics)

پارچه هایی که از آنها برای تولید کاپشن و شلوارهای اسکی استفاده می شود، معمولاً دارای 3 یا 4 لایه هستند.

• لایه مقاوم و ضد آب خارجی: این لایه معمولاً از نایلون یا پلی استر ساخته می شود و باعث دوام لباس می شود. پوشش ضد آب از ورود قطرات آب به لباس جلوگیری می کند، در نتیجه این قطرات روی پارچه سر می خورد و در نتیجه رطوبت به از لایه خارجی نفوذ نمی کنند.

• پوسته ضد آب و قابل تنفس (مانند Gore-Tex) که در زیر لایه خارجی قرار می گیرد: این پوسته معمولا از ePTFE(پلی تترافلور و اتلین منبسط شده) یا PU(پلی اورتان) ساخته می شود و معمولاً میزان ضد آب بودن و قابلیت تنفس پارچه را مشخص می کند. این پوسته دارای ساختاری مناسب با سوراخ هایی بسیار ریز است. سوراخ ها برای ورود قطرات آب بسیار کوچک و برای خروج مولکول های بخار آب بسیار بزرگ هستند. این امر باعث جلوگیری از ورود رطوبت به داخل کاپشن می شود و در عین حال باعث دفع بخار آب ناشی از تعرق می شود.

• لایه عایق: این لایه، اختیاری است و در اکثر پارچه ها وجود ندارد. لایه عایق سد اصلی برای جلوگیری از خروج گرما از پارچه است. عایق در کاپشن ها اغلب ترکیبی است، اما می تواند از پر هم ساخته شود.

• آستر داخلی پارچه: آستر بخش های دیگر را درون خود نگه می دارد و از سایر لایه های داخلی محافظت می کند.

این لایه ها در کنار هم پارچه ای بادوام، ضدآب، قابل تنفس و عایق ایجاد می کنند که برای اسکی و اسنوبورد بسیار کاربردی هستند.

 پارچه های لباس اسکی

     کاپشن ها و شلوارهای اسکی لایه خارجی لباس شما هستند که سدی بین شما و فضای بیرون ایجاد می کنند، به همین خاطر بایستی ویژگی هایی داشته باشند که شما باید به آنها توجه داشته باشید که می توانند بسیار متفاوت باشند.

ضد آب (Waterproof)

     ضد آب بودن برای لباس اسکی بسیار مهم است، زیرا اگر لباس شما مرطوب شود، احساس راحتی خود را از دست می دهید و خیلی زود احساس سرما می کنید.لباس های اسکی می توانند درجات مختلفی از ضد آب بودن را داشته باشند که لباس را برای شرایط مختلف مناسب می کند.

 لباس اسکی

     درجه ضد آب بودن معمولاً برحسب میلیمتر بیان می شود که میزان فشاری است که در آن فشار، آب شروع به نفوذ در پارچه می کند.در پارچه ای که دارای درجه 000/10 میلیمتر است، شما باید بتوانید لوله ای را روی پارچه قرار دهید و آن را با آب پر کنید و قبل از رسیدن آب به ارتفاع 000/10 میلیمتر،پارچه نباید آبی از خود عبور دهد. بدیهی است که هرچه این عدد بزرگتر باشد، پارچه ضد آب تر است. با اینکه این اعداد تقریباً قابل اعتماد هستند، هیچ استاندارد صنعتی خاصی برای به دست آوردن این اعداد وجود ندارد، در نتیجه برای مقایسه دقیق به کار نمی روند.

 

 

درجه ضد آب بودن مقاومت مناسب برای
0-5000mm کم بارندگی کم،برف خشک
5000-10000mm متوسط بارندگی کم،برف متوسط
10000-15000mm زیاد بارندگی متوسط،برف متوسط
15000-20000mm زیاد بارندگی زیاد،برف مرطوب
+20000mm خیلی زیاد بارندگی زیاد،برف مرطوب،باد زیاد،زمان طولانی

 

 

     درجات کمتر در شرایط معتدل از ورود آب جلوگیری می کنند، اما در شرایط مرطوب وبادهای شدید و در زمان نشستن و زمین خوردن،فشار بیشتری بر لایه ضد آب وارد می شود و در زمان های طولانی ضد آب ترین پارچه نیز تحت تأثیر قرار می گیرند.

برای ضد آب کردن کاپشن، همه درزها باید پوشیده شوند، در نتیجه آب از بخش دوخت ها وارد نمی شود.

قابلیت تنفس(Breathable)

     همانطور که در بخش ضدآب گفته شد،اگر لباس شما مرطوب شود، خیلی سریع راحتی و گرمای خود را از دست می دهید، در نتیجه داخل لباس نیز نباید مرطوب باشد. پوسته قابل تنفس اجازه خروج بخار آب را می دهد، اما مانع از ورود قطره های آب می شود.در واقع امکان خارج شدن عرق بدون ورود آب و برف به داخل لباس وجود دارد. داشتن پارچه قابل تنفس تأثیر زیادی بر راحتی دارد، زیرا قرارگیری یک لایه ضدآب در روی پوست بدن آزار دهنده است. همچنین مهم است که لایه های مناسبی از لباس، زیر کاپشن قابل تنفس پوشیده شود،زیرا قابلیت تنفس تنها در صورتی درست کار می کند که لایه لباس زیر و میانی اجازه خروج رطوبت را بدهند.درجه قابلیت تنفس یک پارچه اغلب با گرم (gr) بیان می شود که نشان می دهد چند گرم بخار آب از یک متر مربع پارچه در طول 24 ساعت عبور می کند. بنابراین عدد بزرگتر نشان دهنده قابلیت تنفس بالاتر است. با این که روش های بدست آوردن این اعداد بسیار گوناگون تر از درجات ضدآب بودن است، اما بهتر است آنها را با کمی اغماض بپذیرید.

 پارچه لباس اسکی

     مقدار تنفس یک پارچه، باید با کاری که می خواهید انجام دهید، هماهنگ باشد. از آنجایی که پارچه قابلیت تنفس دارد،مقداری از گرما نیز خارج می شود که ممکن است کمی باعث ایجاد سرما شود، مگر اینکه در حال مصرف انرژی و فعالیت زیاد باشید. بنابراین اغلب بهتر است که از پارچه ای استفاده کنید که در حد نیاز شما قابلیت تنفس داشته باشد.

 

 

درجه قابلیت تنفس قابلیت تنفس مناسب برای
0-5000g کم فعالیت با تعرق کم
5000-10000g متوسط اسکی بازی و اسنوبورد سواری
10000-15000g زیاد اسکی بازی و اسنوبورد سواری پر انرژی با پیاده روی کوتاه
+20000g خیلی زیاد تور اسکی و پیاده روی طولانی

 

 

دوام (Durability)

     لایه خارجی اغلب پارچه هایی که برای تولید کاپشن و شلوار استفاده می شوند، تقریباً بادوام هستند و به راحتی آسیب نمی بینند. اما اگر به دنبال پارچه ای سبک و با قابلیت تنفس هستید،دوام پارچه کاهش خواهد یافت.

عایق (Insulation)

     عایق کاپشن یا شلوار باید با نحوه استفاده از آن ها و وضعیت شما هماهنگی داشته باشد. اگر فردی هستید که زود احساس سرما می کنید و فقط در زمستان به اسکی می روید،کاپشنی با میزان عایق زیاد، انتخاب خوبی است. اما اگر زود احساس گرما می کنید یا تمایل به اسکی در بهار دارید، باید کاپشنی تهیه کنید که بدون عایق یا با عایق کم باشد و به جای آن از زیرپوش و لایه میانی بیشتری برای عایق کردن استفاده کنید.

 عایق لباس اسکی

زیرپوش(Base Layers)

     زیرپوش ها لایه هایی هستند که روی پوست قرار می گیرند.این لایه ها بسیار مهم هستند، زیرا شما را گرم،راحت و خشک نگه می دارند.زیرپوش ها باید از موادی با جذب آب پایین ساخته شوند که وقتی رطوبت را از پوست جذب کردند، سریعا بخار شود. این لایه ها اغلب از پارچه های ترکیبی مانند پلی پروپلین یا پشم گوسفند ساخته می شوند.

نباید در زیر کاپشن خود پارچه نخی بپوشید، زیرا نخ آب را جذب می کند. زیرپوش یا پوشش میانی از تبخیر شدن عرق بدن جلوگیری می کند.

پوشش میانی(Mid Layers)

     لایه های میانی بین لایه زیرین و کاپشن قرار می گیرند و برای گرم تر نگه داشتن شما استفاده می شوند.اغلب بهتر است برای عایق کردن، از لایه های میانی به جای لایه های ضخیم عایق در کاپشن استفاده کنید، زیرا لایه های میانی را می توان برای تنظیم دما، اضافه و کم کرد.

     اگر می خواهید لباس گرم تری بپوشید، چند لایه نازک از یک لایه ضخیم، گرم تر خواهند بود، زیرا هوا بین هر لایه گیر می کند و باعث افزایش خاصیت عایق بودن لباس می شود. این امر باعث افزایش راحتی نیز می شود، زیرا نیازی نیست برای گرم شدن از لباس ضخیم و آزار دهنده استفاده کنید و در صورتی که احساس گرما کردید، می توانید یک لایه از آن را در بیاورید تا به دمای متعادل برسید.

انواع عایق

چندین نوع مختلف از عایق وجود دارد که می توان از آنها در لایه های میانی و کاپشن و شلوار استفاده کرد. انواع اصلی آن شامل پر، ترکیبی و پشم است.

پر(Down)

     این نوع عایق از پرهای مرغوب غاز یا اردک ساخته می شود که بهترین عایق در شرایط مطلوب آب و هوایی می باشد، اما در شرایط مرطوب کارکرد مناسبی ندارد و خشک شدن آن زمان بر است. عایق پر برای شرایط بسیار سرد و خشک که تعرق کمتر صورت می گیرد، مناسب می باشد.

ترکیبی(Synthetic)

     عایق ترکیبی اغلب از رشته های نازک پلی استر ساخته می شود که عایق آن مشابه پر است. عایق های ترکیبی به صورت کلی سنگین تر و کم دوام تر از پر هستند، اما تأثیر آنها در شرایط مرطوب بیشتر است و سریع تر خشک می شوند که باعث می شود برای شرایط مرطوب یا شرایطی که احتمال تعرق وجود دارد، مناسب تر باشند.

پشم(Fleece)

     خاصیت عایق پشم به اندازه پر یا ترکیبی نیست، اما ارزان تر است و قابلیت تنفس بالاتری دارد. برای اسکی بازان و اسنوبورد سواران با توانایی متوسط لایه میانی بسیار مناسبی است که شما را گرم نگه می دارد و در عین حال قابلیت تنفس خوبی برای کاپشن ایجاد می کند.

ویژگی های پوشش خارجی(Outerwear Features)

کاپشن ها و شلوارهای اسکی می تواند ویژگی های متعدد دیگری داشته باشند که باید مد نظر قرار بگیرند.

منافذ(Vents)

     منافذ زیپ هایی هستند که معمولاً در زیر بازو یا در طول پا قرار دارند که وقتی باز می شوند، فضایی در کاپشن یا شلوار به وجود می آورند که با توری پوشیده شده است. ایجاد منفذ، روشی تأثیرگذار برای ورود هوا به داخل کاپشن یا شلوار برای تنظیم دماست.این بدان معناست که می توان کاپشن را از موادی با قابلیت تنفس کمتر تولید کرد که باعث حفظ گرمای بیشتر در زمان سرما می شود و در عین حال باعث افزایش قابلیت تنفس کاپشن برای کاهش دما می شود.

     به یاد داشته باشید که منافذ زمانی خوب عمل می کنند که جریان هوای مناسبی وجود داشته باشد.بنابراین در فعالیت هایی که سرعت حرکت شما پایین است،(مثلا در زمان تور اسکی) جایگزین خوبی برای پارچه با قابلیت تنفس پایین نیستند.

Snow Skirt

     این بخش نواری در داخل کاپشن است که در پایین کمر محکم می شود. این قسمت مانع از ورود برف به داخل کاپشن در هنگام زمین خوردن می شود و در روزهای سرد باعث حفظ گرما در داخل کاپشن می شود.

 Snow Skirt کاپشن اسکی

کلاه کاپشن اسکی(Hood)

کلاه ها معمولاً در هنگام اسکی مورد استفاده قرار نمی گیرند.اما هنوز هم بسیاری از کاپشن ها کلاه دارند که ممکن است ثابت یا متحرک باشند.

سرآستین قابل تنظیم(Adjustable Hem/Cuff)

سرآستین قابل تنظیم می تواند مانع از ورود برف و هوا به داخل آستین لباس شود.

زیپ های ضدآب(Waterproof Zips)

زیپ های ضد آب پوششی دارند که مانع از ورود آب می شود. بسیاری از کاپشن ها لبه ای دارند که در جلوی زیپ قرار می گیرد تا از ورود برف و آب به داخل جلوگیری کند، اما اگر واقعاً نمی خواهید آب وارد لباس شود،زیپ ضد آب بهترین راه حل است.

مقاوم در برابر باد(Wind proofing)

     برخی از کاپشن ها و لباس ها به جای لایه ضدآب لایه ای مقاوم در برابر باد دارند. این لایه، درون لایه پشمی قرار می گیرد تا در عین جلوگیری از ورود باد به عرق اجازه خروج بدهد.لایه های مقاوم در برابر باد اجازه ورود آب را می دهند، در نتیجه باید در شرایط و فعالیت های مناسب از آنها استفاده کرد.

انتخاب لباس

     با اینکه همیشه نمی توانید برای همه شرایط موجود در پیست آمادگی داشته باشید، اما باید لباسی که با خود می برید با کاری که می خواهید انجام دهید، هماهنگی داشته باشد.اگر در یک روز آفتابی و گرم به اسکی می روید و جایی که می روید امکان پایین آمدن از کوه در هر زمانی وجود دارد،می توانید لباس هایی را با خود ببرید که چندان گرم نباشند و اگر وضعیت آب و هوا تغییر کرد، قبل از سرد شدن هوا امکان بازگشت وجود دارد.اگر به جایی می روید که بازگشت از آنجا نیازمند زمان طولانی است یا هوا بسیار سرد است، باید در مورد لباس و وسائل خود بسیار محتاط باشید. برای اسکی بهاره، یک کاپشن نرم با لایه زیرین نازک معمولاً کافی است. زیرا شما را نسبتاً خنک نگه می دارد، حتی در صورت تغییر وضعیت هوا، لایه ضدآب و مقاوم در برابر باد آن، شما را برای یک ساعت یا بیشتر گرم نگه دارد.

استفاده از لباس خشک

     مورد مهمی که باید مدنظر قرار دهید، این است که حتماً لباس ها را بعد از اسکی خشک کنید.معمولا دستکش ها در پایان اسکی مرطوب می شوند و همواره بهتر است که آن ها را در بالای رادیاتور(نه روی آن) آویزان کنید. اگر لباس شما از روز قبل همچنان مرطوب باقی مانده است، احساس سرمای بیشتری خواهید کرد.

لباس های محافظ در اسکی(Protective Clothing)

     کلاه ایمنی تنها لباس محافظ در حین اسکی کردن نیست، چندین محصول دیگر نیز وجود دارد که باعث افزایش ایمنی شما می شود. در زیر رایج ترین انواع آن ها به صورت خلاصه آورده شده است.

 لباس های محافظ در اسکی

محافظ پشت در لباس  اسکی (Back Protectors)

     محافظ های پشت امروزه دارای اشکال مختلفی هستند، با این وجود معمولاً دارای ساختاری زره مانند هستند که در طول ستون فقرات قرار می گیرند. بسیاری از محافظ های پشت در زیر ژاکت قرار می گیرند که می توانند بالشتکی برای قفسه سینه و شانه ها داشته باشند. برخی نیز کل بالاتنه از جمله آرنج و ساعد را محافظت می کنند.

 محافظ پشت در لباس  اسکی

شلوارک های نرم اسکی (Padded Shorts)

     شلوارک های نرم از ران، لگن و استخوان دنبالچه محافظت می کنند و در زمان افتادن در شرایط یخی، باعث کاهش درد می شوند. این شلوارک ها در مناطقی که ممکن است در زمان زمین خوردن آسیب بیشتری ببینند، دارای ساختاری مشبک هستند.

 شلوارک های نرم اسکی

محافظ زانو (Knee Pads)

     استفاده از محافظ های زانو به دلیل حرکات زیاد زانوها چندان رایج نیست و بسیاری از افراد آن را آزاردهنده می دانند، با این وجود اگر نگران آسیب دیدن زانوهایتان هستید، محافظ های زانو بهتر از آن ها محافظت می کنند.

محافظ آرنج (Elbow Pads)

     مانند محافظ زانو، استفاده از محافظ آرنج نیز به دلیل پوشاندن مفصلی که حرکات زیادی دارد، چندان رایج نیست، اما باز هم اگر امکان دارد که به آرنج خود آسیب بزنید، این محافظ ها از آرنج ها بهتر محافظت می کنند.

منبع: سایت mechanic of sport

همه چیز درباره لباس اسکی

Read 3436 times
Last modified on 18 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

OWNER: www.benko-co.com

برترین عکس های ماه