عینک اسکی

Rate this item
(0 votes)

     عینک اسکی بخش مهمی از ابزارهای اسکی است. عینک علاوه بر حفاظت چشمان شما در مقابل برف، باد و اشعه مضر UV، دید شما را در کوه بهتر می کند. عملکرد ها و ویژگی های عینک اغلب نادیده گرفته می شود و اکثر افراد ارزان ترین عینک ممکن را خریداری می کنند، با این حال تفاوت میان عینک ارزان و عینک خوب بسیار زیاد است و می تواند بر کیفیت، کارایی و راحتی آن تأثیر زیادی داشته باشد.

 عینک اسکی

     برخی ترجیح می دهند که در هنگام اسکی به خصوص در هوای گرم عینک آفتابی بزنند، اما در روزهای سرد، پر باد و برفی، هیچ چیز به اندازه عینکی اسکی دید و حفاظت مناسبی را برای چشمان شما فراهم نمی کند.

اجزای عینک اسکی

     عینک اسکی از اجزای مختلفی ساخته شده است که همگی نقش مهمی در بهبود وضعیت دید، حفاظت از چشم و راحتی شما دارند. در زیر شکلی از اجزای مختلف و توضیح عملکرد و ویژگی های آن ها آورده شده است.

 اجزای عینک اسکی

لنزهای عینک اسکی (Lenses)

     لنز بخش بسیار مهمی است، زیرا هدف اصلی عینک قراردادن لنز در مقابل چشم است. در بیشترین عینک ها لنز از دو لنز جداگانه که در کنار هم قرار گرفته اند تشکیل می شود. در بین دو لنز یک تقسیم کننده فومی وجود دارد که لایه ای از هوا بین دو لنز ایجاد می کند. این امر باعث می شود که در مقابل صورت شما لایه ای عایق مانند ایجاد شود و همچنین از سرد شدن لنز داخلی که باعث بخار کردن آن می شود، جلوگیری کند. لنزها معمولاً از پلی کربنات یا تریوکس پلاستیکی (Trivex Plastic) ساخته شده اند که باعث مقاومت بیشتری نسبت به شیشه ها یا پلاستیک های معمولی در برابر شکستن داشته باشند.

 لنز عینک اسکی

لنزهای کروی و مسطح (Spherical / Flat Lenses)

     دو شکل مختلف از لنز وجود دارد. لنزهای مسطح در راستای محور عمودی، مسطح هستند و اطراف آن ها دارای انحنا می باشد. لنزهای مسطح ارزان تر هستند و مناسب افراد با بودجه کم است. لنزهای کروی در همه جهات انحنا دارند و شکل آنها به صورتی است که بخشی از سطح یک کره است. لنزهای کروی گران تر هستند و دید محیطی بهتر و شکست نور کمتری را فراهم می کنند.

رنگ لنزها (Lens Tints)

     رنگ لنزها باعث می شود که هنگام مشاهده، اجسام تیره تر به نظر برسند. زمانی که یک عینک را برای چند دقیقه به چشم خود می زنید، معمولاً دیگر متوجه رنگ آن نمی شوید، اما اثرات آن همچنان وجود دارد. رنگ های مختلف برای شرایط آب و هوایی مختلف طراحی شده اند. برخی رنگ ها دید را در شرایط برفی که نور کم یا هوای ابری است، آسان تر می کنند و برخی رنگ ها برای کاهش تشعشع حاصل از برف در هوای آفتابی مناسب تر هستند. لنزهایی که در نور کم مناسب هستند، اغلب رنگ های روشن تر و VLT (انتقال نور مرئی) دارند. در بیشتر عینک ها لنز به راحتی تعویض می شود، بنابراین اگر مسئله مالی مطرح نباشد یا اگر اسکی باز ماهری باشید، برای هر شرایط آب و هوایی لنزهای مختلفی خواهید داشت.

 رنگ لنز عینک اسکی

در زیر راهنمایی برای رنگ لنزها در شرایط آب و هوای مختلف آورده شده است:

*ابری یا برفی ← زرد - صورتی

*آفتابی← نارنجی- طلایی – آبی - خاکستری

*چند کاره← کهربایی - صورتی

*اسکی در شب← بی رنگ

لنزهای فتوکرومیک (Photochromic Lenses)

     راه حل دیگری برای تعویض لنز عینک در شرایط آب و هوایی مختلف یا استفاده از یک لنز که برای همه شرایط آب و هوایی مناسب نیست، استفاده از لنز فتوکرومیک است. لنزهای فتوکرومیک در نور کم، روشن تر و در نور زیاد، تیره تر می شوند. بنابراین خود لنز با شرایط آب و هوایی تطبیق پیدا می کند. بیشتر لنزهای فتوکرومیک از رنگ خاکستری یا قهوه ای استفاده می کنند، در نتیجه از مزایای سایر رنگ ها، بی بهره اند.

لنزهای پولاریزه (Polarised Lenses)

     لنزهای پولاریزه برای کاهش تشعشع حاصل از برف بسیار مناسب هستند، زیرا از ورود نوری که به صورت افقی پولاریزه شده، جلوگیری می کند. بیشتر نوری که از برف یا یخ ساطع می شوند، به صورت افقی پولاریزه شده است و در نتیجه تشعشع حاصل از برف تا حد زیادی کاهش می یابد. لنزهای پولاریزه با این حال ایده آل نیستند، زیرا دیدن تکه های یخی در برف را سخت تر می کند و در نهایت وقتی سایه زیادی وجود داشته باشد، رنگ های تیره تر و لنزهایی با پولاریزه بیشتر، دیدن برجستگی ها در برف را سخت تر می کنند.

پوشش انعکاسی عینک اسکی (Reflective Coatings)

     بسیاری از عینک ها در بخش خارجی لنز پوشش انعکاسی دارند که خاصیت آئینه ای ایجاد می کند. این نوع لنزها برای هوای آفتابی مناسب تر هستند، زیرا لایه انعکاسی تشعشع حاصل از برف را کاهش می دهد. رنگ این پوشش لزوما هم رنگ لنز نیست، زیرا این پوشش عملکرد متفاوتی نسبت به لنز دارد.

 پوشش انعکاسی عینک اسکی

محافظ UV

     امروزه همه لنزهای عینک اسکی از چشم ها در برابر اشعه UV صد در صد محافظت می کنند و اطمینان حاصل می کنند که اشعه های مضر UVA-UVB-UVC به چشمان شما نمی رسند.

میدان دید (Field of View)

    میدان دید میزانی از دید شماست که با عینک قابل مشاهده است. با یک عینک مناسب شما به همان میزانی دید دارید که بدون عینک می توانید ببینید. داشتن یک میدان دید مناسب به آگاهی شما از اطراف کمک می کند و باعث افزایش راحتی شما در زمان حرکت در شیب می شود.

شکست نور (Optical Distortion)

     بیشتر عینک های گران شکست نور کمی دارند یا فاقد شکست نور هستند که این امر به این معناست که چیزی که شما از داخل عینک می بینید بسیار به واقعیت نزدیک است. در حالی که برخی از عینک های ارزان می توانند دید شما را تحریف کنند و اثراتی ایجاد کنند که شما حس می کنید یک شیب در برف در مقابل شما وجود دارد یا هنگام مشاهده از لبه های عینک شکل اجسام عجیب به نظر می رسند. البته این اثرات به ندرت قابل توجه هستند اما اگر می خواهید دید شما کاملا واضح باشد، بهتر است به دنبال عینکی باشید که از نظر شکست نور درست عمل کند.

 شکست نور در عینک اسکی

لنزهای طبی (Prescription Lenses)

     برای کسانی که اغلب عینک می زنند برخی از عینک های اسکی همراه با لنز طبی مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه نیازی نیست که عینک اسکی را روی عینک طبی خود بزنند. اما اگر از بودجه شما خارج است. عینک هایی وجود دارند که می توانید آن ها را به راحتی روی عینک طبی خود بزنید.

پوشش ضد مه (Anti-fog Coating)

     پوششی در بخش داخلی لنز عینک است که از مه گرفتگی جلوگیری می کند. این موضوع به این معنا نیست که هیچ وقت دچار مه گرفتگی نمی شود، بلکه فقط در برابر آن مقاوم تر می شود. شما باید از تمیز کردن داخل عینک خود داری کنید، زیرا باعث از بین رفتن این لایه می شود. اگر نیاز دارید که داخل عینک را تمیز کنید، بهتر است با استفاده از یک پارچه بدون پرز به آهستگی به آن ضربه بزنید و پارچه را روی آن نمالید.

پوشش ضد خش (Scratch Resistant Coating)

    پلی کربنات یا پلاستیک تریوکسی که سازنده لنزها هستند، خاصیت ضربه گیری دارند، اما همین خاصیت آن ها باعث می شود که به راحتی خراشیده شوند. بنابراین بیشتر لنزها پوشش ضد خش دارند که لنزها را در برابر خراشیدگی مقاوم تر می کنند.

قاب عینک (Frame)

     قاب عینک بخشی است که تمام اجزای عینک را به هم متصل می کند و به صورت کلی بخشی از عینک است که ظاهر عینک را ایجاد می کند. با این حال قاب عینک تنها برای ظاهر عینک نمی باشد و ویژگی های آن می تواند بر عملکرد عینک تأثیر بگذارد.

 قاب عینک اسکی

تهویه (Ventilation)

     بیشتر عینک ها در قاب خود منافذی دارند که به وسیله فوم پوشیده می شوند تا هوا بتواند درون عینک جریان پیدا کند و از ورود برف یا چیزهای دیگر جلوگیری می کند. بنابراین داخل عینک خشک و تمیز می ماند. تهویه برای خنک نگهداشتن صورت و خارج کردن بخار آب از داخل عینک به کار می رود. با این وجود تهویه تنها در صورتی عمل می کند که شما در حال حرکت هستید و اجازه می دهید که هوا جریان پیدا کند. اگر احساس گرما کنید و از حرکت بایستید، امکان بخار کردن عینک وجود دارد، زیرا بخار آب به سرعت خارج نشده است.

تناسب (Fit)

شکل و سفتی قاب عینک تأثیر زیادی بر مناسب بودن عینک دارد. این بدین معناست که همه عینک ها برای همه صورت ها مناسب نیستند.

گیره قاب (Frame Clip)

     گیره قاب امکان تنظیم بندها را فراهم می کند، در نتیجه عینک سازگاری بیشتری در هنگام استفاده با کلاه ایمنی خواهد داشت. بندها در دو طرف عینک به قاب متصل شده اند، اما گیره قاب تنها در مرکز عینک به آن متصل است. در برخی از عینک ها، گیره قاب می تواند در صورت نیاز خم شود. برخی عینک ها نیز برای انجام این کار، دسته های کوچکی در دو طرف دارند، اما در بسیاری از عینک ها هیچ یک از این دو ویژگی وجود ندارد. این یک ویژگی ضروری نیست، زیرا بیشتر عینک ها به خوبی با کلاه ایمنی تنظیم می شوند. اما اگر قصد خرید عینک بدون گیره قاب با چنین ویژگی هایی را دارید، بهتر است قبل از خرید، آن را با کلاه ایمنی خود چک کنید.

 گیره قاب عینک اسکی

بالشتک عینک اسکی (Padding)

     بالشتک بخشی از عینک است که بر روی صورت قرار می گیرد. بیشتر عینک ها 2 یا بیش از 2 لایه فوم با تراکم مختلف در بالشتک دارند. این امر باعث می شود بالشتک مناسب صورت شما شود و راحت تر بر روی صورت قرار گیرد. ضخامت، پهنا، نرمی و شکل بالشتک در انواع مختلف عینک می تواند بسیار متفاوت باشد، بنابراین بهتر است تعدادی عینک را قبل از خرید امتحان کنید تا راحت ترین مدل را انتخاب کنید.

 بالشتک عینک اسکی

بند های عینک اسکی (Strap)

     بند نواری است که در دور تا دور پشت سر یا کلاه قرار می گیرد و عینک را روی صورت نگه می دارد. بند ها مانند سایر بخش های عینک گونه های مختلفی ندارند، اما روش های متعددی برای تنظیم طول آن ها وجود دارد. در برخی از عینک ها گیره ای روی بند وجود دارد که قابلیت باز و بسته شدن دارد و در صورت نیاز حلقه بند می تواند باز شود. برخی بند ها بخش های لاستیکی در داخل خود دارند که باعث می شود در صورت استفاده با کلاه ایمنی، بند بدون حرکت روی کلاه باقی بماند.

 بند های عینک اسکی

مراقبت از عینک اسکی

     اگر می خواهید که عینک اسکی شما عمر خوبی داشته باشد، باید آن را در شرایط خوبی نگهداری کنید، همواره آن را تمیز، خشک و بدون خط و خش نگه دارید. در این جا چند راهنمایی برای انجام این کار به شما ارائه شده است:

*زمانی که عینک را استفاده نمی کنید، بهتر است آن را در جای مخصوص عینک قرار دهید. این کار باعث می شود که از عینک حفاظت و از خراشیدگی آن جلوگیری شود.

*بعد از اسکی، بهتر است که عینک را بالای رادیاتور یا در محل نسبتاً گرمی برای چند ساعت آویزان کنید. در نتیجه همه رطوبت در عینک و فوم های بالشتک تبخیر خواهد شد. این باعث می شود که عینک راحت تر باشد و مقاومت بیشتری در برابر بخار کردن در دفعات بعدی استفاده داشته باشد. عینک را در مکان های خیلی گرم قرار ندهید، گرما باید در حدی باشد که رطوبت آن تبخیر شود.

*اگر عینک را تمیز می کنید، همواره از پارچه بدون پرز استفاده کنید و سعی کنید که لنز را با دست لمس نکنید. اگر نیاز است که داخل عینک را تمیز کنید، سعی کنید که پارچه را روی لنز نمالید. به جای این کار با پارچه به آن ضربه بزنید. این کار باعث می شود که پوشش ضد مه داخل لنز دوام بیشتری داشته باشد.

*سعی کنید که عینک خود را در نور مستقیم خورشید یا در جایی که حرارت بیش از حد دارد، قرار ندهید.

راهنمای خرید عینک اسکی

     زمانی که به دنبال عینک می گردید، سعی کنید لحظه ای تصمیم نگیرید. برای پیدا کردن عینک مناسب باید زمان کافی صرف شود و باید عینک های متعددی از تولیدکنندگان مختلف را امتحان کنید. برای یافتن عینک مناسب باید مواردی را بدانید:

1- در ابتدا عینک های مختلف از تولید کنندگان مختلف را امتحان کنید. قاب و بالشتک عینک های مختلف دارای اشکال متفاوتی است و شما باید بدانید که کدام یک تناسب بیشتری با صورت شما دارد.

2- زمانی که عینک مناسب با صورت خود را پیدا کردید، باید تصمیم بگیرید که می خواهید چقدر برای آن هزینه کنید. آیا می خواهید گران ترین عینک را تهیه کنید یا به دنبال عینکی با قیمت متوسط هستید یا به دنبال ارزان ترین عینک می گردید.

3- سپس باید تصمیم بگیرید که عینک را بیشتر در چه آب و هوایی استفاده می کنید و عینکی را تهیه کنید که رنگ لنز مناسب با آن شرایط را داشته باشد، در عین حال هماهنگی میان ساختار و قیمت بایستی در نظر گرفته شود.

4- در نهایت شما باید همه عینک هایی را که برای شما وجود دارد، امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما مناسب تر است، کدام یک با کلاه ایمنی شما تناسب بیشتری دارد و کدام یک سایر تمایلات شما را مانند داشتن لنزهای کروی و تهویه بهتر برآورده می کند. از اینجا می توانید تصمیم نهایی خود را برای خرید عینک مورد نظرتان بگیرید.

منبع: سایت mechanic of sport

همه چیز درباره عینک اسکی

Read 3795 times
Last modified on 18 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

OWNER: www.benko-co.com

برترین عکس های ماه