×

خطا

please, make sure that the ZT Counter plugin must be enabled

باتوم های اسکی

Rate this item
(0 votes)

     باتوم های اسکی برای کمک به حرکت کردن شما در مناطق مسطح و در پیچ ها در اسکی متوسط و پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد. مدل های مختلفی از باتوم موجود می باشند که برای انواع اسکی ساخته شده اند یا مواد سازنده آن ها متفاوت است. با این وجود هر نوع باتومی که دارید می بایست، طول مناسبی داشته باشد.

 باتوم اسکی

طول باتوم اسکی (Ski Pole Length)

     طول باتوم معمولاً از نوک بالایی دسته تا نوک پایینی بر حسب سانتی متر اندازه گیری می شود. طول باتوم باید متناسب با قد فرد و نوع اسکی مورد نظر او باشد. در زمان خرید باتوم به یاد داشته باشید که پوتین اسکی شما را کمی بیشتر از کفش های معمولی از سطح زمین بالا می برد و زمانی که چوب اسکی را می پوشید نیز حدودا 4 سانتی متر دیگر به قد شما اضافه می شود.

     مورد دیگری که باید به آن توجه شود این است که به طور کلی نوک باتوم اسکی تا گل انتهایی آن در برف فرو می رود. یک راه معمول برای تخمین زدن اندازه درست باتوم این است که باتوم را به صورت برعکس در دست گرفته شود در حالی که دسته آن روی زمین قرار دارد و دست روی گل آن قرار گیرد که این روش برای تعیین طول باتوم مورد نیاز شما مناسب تر می باشد.

راهنمای طول باتوم اسکی

در زیر راهنمای استاندارد طول باتوم برحسب طول قد آورده شده است.

 

قد (cm) 142-135 152-145 160-155 168-163 175-170 183-178 190-185 198-193
قد (ft.inch) 4'5-4'8 4'9-5'0 5'1-5'3 5'4-5'6 5'7-5'9 5'10-6'0 6'1-6'3 6'4-6'6
طول باتوم (cm) 100 105 110 115 120 125 130 135

 

     برای اینکه اندازه دقیق باتوم را پیدا کنید، فقط باید آن را در شیب ها امتحان کنید. هرچه در اسکی پیشرفت کنید، در می یابید که نیاز بیشتری به باتوم های کوتاه تر دارید، زیرا باید موضع خشن تری را با زانوهای خمیده داشته باشید. اگر شک دارید که باتوم های شما باید چقدر بلند باشد، بهتر است که از باتوم های بلندتر استفاده کنید، زیرا امکان کوتاه کردن باتوم وجود دارد، اما نمی توان آنها را بلندتر کرد.

بخش های باتوم اسکی

در ادامه راهنمایی برای بخش های مختلف باتوم اسکی با جزئیات تفاوت های هر بخش آورده شده است.

دسته های باتوم (Grips)

     دسته ها بخشی از باتوم اسکی هستند که شما آنها را در دست نگه می دارید و معمولاً از پلاستیک ساخته می شود. دسته های انواع گوناگون باتوم می تواند متفاوت باشد. بنابراین بهتر است نوعی از دسته را انتخاب کنید که گرفتن آن برایتان راحت باشد. در بسیاری از باتوم ها سر و انتهای دسته پهن تر می شود تا دست ها در موقعیت بهتری قرار گیرند. هرچند این همیشه مسأله اصلی نیست. باتوم هایی که برای تورهای اسکی مورد استفاده قرار می گیرند، ممکن است دسته بلندتری داشته باشند. این بدین خاطر است که در زمان تراورس در شیب های تند بتوان باتوم را از پایین تر گرفت. باتوم های مورد استفاده در مسابقات مارپیچ، محافظی در جلوی دسته دارند تا از انگشتان آن ها محافظت کند، زیرا اسکی بازان مارپیچ در زمان چرخیدن به دور دروازه به آنها مشت می زنند.

 دسته های باتوم  اسکی

بند های باتوم (Straps)

     بند ها دور دست و مچ قرار می گیرند تا بتوان باتوم را بهتر نگه داشت. بند ها شما را قادر می سازند که نیازی به فشردن بیش از حد دسته ها نداشته باشید. همچنین از افتادن باتوم بر روی زمین زمانی که آن را رها می کنید، جلوگیری می کند. طول بند ها می تواند براساس اندازه دست و ضخامت دستکش تغییر کند. در برخی بند ها این تنظیمات توسط یک سگک بر روی بند انجام می گیرد و در برخی دیگر مکانیزم تنظیمات آن داخل دسته باتوم است. برخی بند ها بر روی خود بالشتکی دارند که آنها را کمی راحت تر می کند.

 بند های باتوم اسکی

     تولید کنندگان می توانند با قرار دادن قلاب و سگک در پشت دسته و تولید دستکش متناسب با آن، امکان اتصال دستکش به دسته باتوم را فراهم کنند. این سیستم به شما کمک می کند که پوشیدن و درآوردن بند های باتوم سریع تر صورت بگیرد. در عین حال این امکان را به شما می دهد که در زمانی که در حال انجام کاری با دستان خود هستید، باتوم در دست شما آویزان نباشد.

میله های باتوم (Shafts)

     میله ها طول اصلی باتوم هستند که معمولاً از آلمینیوم یا فیبر کربنی ساخته می شوند. باتوم های آلمینیومی معمولاً ضخیم تر از باتوم های ساخته شده از فیبر کربنی هستند، اما هر دو در فشارهای زیاد معمولاً به جای شکستن خم می شوند و اغلب می توانند به شکل اولیه باز گردند. ولی در فشارهای بسیار زیاد امکان شکستن آن ها وجود دارد.

 میله های باتوم اسکی

     در برخی باتوم ها امکان تنظیم طول باتوم در میله وجود دارد. این باتوم اغلب برای تورهای اسکی مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین طول اسکی می تواند برای بالارفتن و اسکی به سمت پایین تغییر کنند. با این حال باتوم هایی که برای اسکی معمولی مورد استفاده قرار می گیرند، نیز می توانند این ویژگی را داشته باشند. این نوع باتوم ها برای مواقعی مناسب است که باتوم توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد یا شما تمایل دارید که طول باتوم را بر انجام اسکی های متفاوت تغییر دهید یا اگر از چوب اسکی هایی با ارتفاع مختلف نسبت به زمیناستفاده می کنید، می توانید این مسأله را با طول باتوم جبران کنید.

 میله های باتوم اسکی

     باتوم هایی که دارای شکل های عجیب هستند، به صورت کلی برای مسابقه استفاده می شوند. این اشکال باعث می شوند که باتوم ها در اطراف بدن در وضعیتی آیرودینامیک قرار بگیرند. به طور کلی هرچه شکل باتوم بیشتر تغییر کند، بیشتر برای مسابقات سوپر G و سرعت مورد استفاده قرار می گیرند که در آن ها موقعیت های ایرودینامیک طولانی تر هستند.

نوک باتوم (Tip)

     نوک باتوم اسکی بخشی است که به درون برف فرو می رود. نوک باتوم ها تیز و کوچک است که به راحتی در برف فرو رود، بدون اینکه تیزی آن خطرناک باشد. نوک باتوم اسکی در باتوم های ارزان تر بخشی از میله هستند که کلاهکی فلزی در بالای آن قراردارد. در باتوم های گران تر نوک ها اغلب قابل تعویض هستند و در صورت ضربه کنده می شوند. این نوک ها بخش جداگانه ای در پایین میله هستند و اغلب از پلاستیک با نوک فلزی ساخته شده اند.

 نوک باتوم

گل باتوم (Basket)

     گل باتوم  جسمی گرد است که در پایین باتوم و دقیقاً بالای نوک آن قرار دارد و به منظور جلوگیری از فرو رفتن بیش از حد باتوم به داخل برف استفاده می شود. گل باتوم شکل و اندازه های متفاوتی دارد. در بسیاری از باتوم ها گل می تواند با پیچاندن آن جا به جا یا تعویض شود؛ با این حال در باتوم های ارزان تر گل باتوم تنها در صورتی تعویض می شود که شکسته شده باشند. یک گل باتوم استاندارد در 5 سانتیمتری نوک باتوم قرار دارد و برای پیست های عمومی و اسکی چندکاره مورد استفاده قرار می گیرد. گلهای باتوم بسیار کوچک معمولاً برای مسابقه مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا مقاومت در برابر هوا کمتر خواهد شد و گلهای باتوم بزرگتر در حدود 10 سانتیمتری نوک باتوم برای استفاده در برف پودری مورد استفاده قرار می گیرد. در برف های پودری گل باتوم  با محیط بزرگ تر باعث فشار بر برف می شوند در نتیجه باتوم زیاد در برف نرم فرو نمی رود که در نتیجه باعث افزایش پشتیبانی باتوم از اسکی باز می شود.

 گل باتوم اسکی

باتوم سبک نمایشی

    با اینکه بسیاری از مردم از باتوم هایی استفاده می کنند که با نمودار بالا هماهنگ است، اسکی بازان سبک نمایشی اغلب از باتوم های بسیار کوتاه استفاده می کنند که عملکرد زیادی نیز ندارند. آنها نیاز دارند که باتوم های آنها کوتاه باشد که در موقع چرخش و انجام ترفندها، مزاحمتی برایشان ایجاد نکند.

منبع: سایت mechanic of sport

باتوم های اسکی

Read 2552 times
Last modified on 18 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

OWNER: www.benko-co.com

آمار بازدید کنندگان