فیکس اسنوبرد

فیکس 19 شهریور 1394

فیکس اسنوبرد

Rate this item
(0 votes)

     همانند اسنوبردها، فیکس های اسنوبرد نیز تنوع زیادی دارند. در اینجا تمرکز بر فیکس های بنددار است (رایج ترین نوع فیکس ها) که دارای دوبند با سگک برای تنظیم میزان استحکام آن و یک قسمت تنظیم شونده در پشت پا است. برخلاف فیکس های اسکی، فیکس های اسنوبرد در زمان حادثه پای شما را آزاد نمی کنند. اما این مسئله مشکل خاصی به وجود نمی آورد، زیرا هر دو پا روی اسنوبرد قرار دارند و پیچ خوردن پاها بسیار ممکن نیست، البته صدمه دیدن بالاتنه در اسنوبرد معمول تر است.

 3

     فیکس ها معمولاً به وسیله 4 پیچ به اسنوبرد متصل هستند، با این حال انواع دیگری نیز وجود دارند که از 3 پیچ در آنها استفاده می شود. در روی اسنوبرد چندین سری سوراخ برای فیکس ها وجود دارد. در نتیجه اسنوبرد سوار می تواند جای فیکس ها را تغییر دهد. برخلاف فیکس های چوب اسکی که اغلب در فروشگاه نصب می شود و دیگر امکان تغییر مکان آن ها وجود ندارد، فیکس های اسنوبرد معمولاً به وسیله اسنوبرد سواران نصب شده و می توان آنها را برای نگهداری یا تنظیم باز یا شل کرد.

انواع بندهای فیکس اسنوبرد (Part of a Strap – in Snowboard Binding)

بندمچ(Ankle Strap): بندی که دور مچ پا قرار می گیرد و پا را در زمان خم شدن روی پنجه ها نگه می دارد.

بندپنجه(Toe Strap): بندی که روی پنجه پا قرار می گیرد و پا را در هنگام خم شدن روی پاشنه نگه می دارد.

قسمت پشت پا(High back): پشت فیکس ها که از پشت ساق پا پشتیبانی می کند و نیرو را در زمان خم شدن به عقب به لبه پاشنه منتقل می کند.

سگک(Buckles): بخشی از فیکس که بندها را در جای خود محکم می کند.

صفحه کف(Base Plate): کف فیکس که بخش های دیگر فیکس به آن متصل شده اند و علاوه بر نگهداشتن بخش های مختلف کنار هم به عنوان ضربه گیر نیز عمل می کند.

صفحه نصب(Mounting Disc): بخشی از فیکس که به اسنوبرد پیچ می شود.این بخش دارای لبه ای دندانه دار است در نتیجه می توان فیکس را با زاویه ای مختلف به اسنوبرد متصل کرد.

پیچ های اتصال(Mounting Screws): پیچ هایی که به وسیله آنها فیکس روی اسنوبرد ثابت می شود.

 بندهای فیکس اسنوبرد

محکم کردن فیکس های اسنوبرد (Tightening the Binding)

     ابتدا به وسیله پای خود تا جایی که فیکس ها اجازه می دهند، بند دندانه دار را تا بند اصلی که سگک روی آن قرار دارد فشار دهید تا جایی که گیره صدای کمی ایجاد کند و بندها از هم باز نشوند. برای محکم کردن بندها اهرم بزرگتر روی سگک را به عقب و به سمت بیرون پوتین بکشید. سپس اجازه دهید که اهرم به جای اول برگردد و دوباره این کار را انجام دهید تا جایی که بند به اندازه کافی محکم شود.بندها به طور کلی باید نسبتاً محکم باشند تا پوتین درون فیکس ها حرکت نکند اما نباید در حدی محکم باشد که گردش خون در پاها متوقف شود.

 فیکس اسنوبرد

آزاد کردن فیکس های اسنوبرد(Releasing The Bindings)

     برای آزاد کردن فیکس ها گیره آزادسازی را در وسط سگک به سمت جلو فشار دهید و بند اصلی را از بند دندانه دار پلاستیکی خارج کنید.گیره آزادسازی ضامن را از شیار های بند دندانه دار بیرون می کشد در نتیجه بندها می توانند به راحتی خارج شوند.

 فیکس اسنوبرد

انواع دیگر فیکس های اسنوبرد

     هم اکنون انواع مختلفی از فیکس های اسنوبرد به جای فیکس های بنددار وجود دارند که می توانید آنها را خریداری کنید.اکثر آنها مزیتی نسبت به فیکس های معمولی دارند که پوشیدن آنها ساده است اما این امر باعث لطمه خوردن برخی دیگر از بخش ها می شود. دو نوع معمول دیگر فیکس ها،فیکس های Rear entry و Step-in هستند.

     فیکس های Rear entry: ازاین نوع فیکس ها به عنوان فیکس های Flow نیز یاد می شود. بندهای مچ و پنجه به یکدیگر متصل می شوند. و تا زمانی که پا درون فیکس قرار نگیرد محکم نمی شود در عوض قسمت پشتی فیکس دارای گیره ای است که به آن اجازه می دهد تا به سمت عقب برود در نتیجه پا از قسمت عقب داخل و خارج می شود. این نوع فیکس تنظیمات کمتری دارد. نوع خمش آن متفاوت است و سنگین تر از نوع معمولی فیکس هاست. این سیستم برای افرادی مناسب است که به دنبال فیکس هایی هستند که پوشیدن و درآوردن آنها سریع و آسان است، و در عین حال اهمیتی به کاهش امکان تنظیمات و قدرت عکس العمل و وزن بیشتر آن نمی دهند.

     فیکس های Step-in: در برخی پوتین های اسنوبرد جایی که پوتین درون فیکس قرار می گیرد، برخی یک قسمت پشتی دارند و برخی ندارند.فیکس های Step-in سریع ترین و آسانترین فیکس ها برای پوشیدن و درآوردن هستند، اما تنظیمات آنها نیز بسیار کم است.ممکن است مکانیزم این فیکس در برف گیر کند که آزاد کردن آن مشکل خواهد بود. اما اسنوبرد سوارانی که از این فیکس استفاده می کنند، استفاده آسان آن و احساس ثباتی که در آن دارند را به عدم وجود تنظیمات و مشکل گیر کردن گاه به گاه آن ترجیح می دهند. این نوع فیکس در حال از بین رفتن هستند. زیرا هیچ تولید کننده ای دیگر از این مدل فیکس ها تولید نمی کند.

     شرکت های تولید کننده به دنبال طراحی فیکس هایی هستند که مزایای فیکس های Rear entry و Step-in و فیکس های بنددار و سرعت استفاده از فیکس های Rear entry را به صورت همزمان داشته باشند. این نوع از فیکس ها نسبتاً جدید هستند و تنها زمان مشخص می کند که چقدر محبوبیت خواهند یافت.

بندهای فیکس(Leashes)

     استفاده از بند روز به روز غیر مرسوم تر می شود. اما در دوران بلوغ اسنوبرد سواری که فیکس های اسنوبرد چندان قابل اطمینان نبودند، بندها برای وصل کردن جلوی پوتین به جلوی فیکس ها مورد استفاده قرار می گرفتند، در نتیجه از اسنوبرد جدا نمی شد. امروزه از آنجایی که بندها فقط زمانی استفاده می شدند که پوتین درون فیکس قرار داشت، در نتیجه نیازی به آنها نیست و بندها تنها باعث مزاحمت و سخت جدا شدن اسنوبرد از پوتین می شوند.

لایه نگهدارنده پای اسنوبرد

     لایه نگهدارنده پا لایه هایی هستند که روی سطح اسنوبرد و درست در جلوی فیکس ها قرار دارند. انواع مختلفی از این لایه ها وجود دارد که می تواند به صورت لایه ای لاستیکی یا قطعات میخی شکل یا میخ های جدا از هم باشد(مطابق شکل نشان داده شده). این لایه ها بسیار مفید هستند که باعث می شوند زمانی که فقط جلوی پا درون فیکس قرار دارد،پشت پا روی اسنوبرد سر نخورد.

 لایه نگهدارنده پا اسنوبرد

     در بسیاری از مواقع در اسنوبرد فقط جلوی پا در فیکس قرار دارد و پشت پا آزاد است، مثلاً زمانی که به تله سیژ سوار یا از آن پیاده می شوید، یا با بالابر بشقابی به بالای شیب می روید، یا به سمت مناطق مسطح حرکت می کنید. بهتر است در این مواقع تا حد ممکن راحتی و کنترل بالایی داشته باشید که در این جا لایه نگهدارنده به کار می آید. بدون لایه نگهدارنده، پشت پا در روی اسنوبرد سر می خورد و باعث از بین رفتن کنترل و تعادل شما می شود. لایه نگهدارنده باعث گیرایی بهتر پا روی برد شده در نتیجه تعادل و فشار بر لبه ها بهتر صورت می گیرد. لایه های نگهدارنده برای تکاندن برف از زیر پوتین های اسنوبرد قبل از قراردادن آنها در فیکس بسیار مفید هستند.

 فیکس اسنوبرد

منبع: سایت mechanic of sport

همه چیز درباره فیکس اسنوبرد

Read 1710 times
Last modified on 22 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

OWNER: www.benko-co.com

برترین عکس های ماه