فیکس آلپاین

فیکس 15 شهریور 1394

فیکس آلپاین

Rate this item
(0 votes)

     فیکس ها به دستگاه هایی گفته می شود که پوتین های اسکی را بر روی چوب اسکی نگه می دارند. این ابزار بدین منظور طراحی شده اند که اگر شما به مشکلی برخوردید، پوتین ها بتوانند قبل از آسیب دیدن پاها از چوب اسکی جدا شوند. این وسائل نقش بسیار مهمی ایفا می کنند، زیرا نه تنها ابزار ایمنی هستند، بلکه همه فشارهای وارده را به چوب اسکی منتقل می کنند که کنترل چوب اسکی از طریق آن ها انجام می شود.

 فیکس آلپاین

تنظیمات DIN  فیکس

     اولین چیزی که باید در مورد فیکس ها بدانیم تنظیم DIN است. DIN مخفف Deutsvhes Institute Fur Normung (موسسه استاندارد سازی آلمان) است و مقیاس استاندارد صنعتی برای تنظیم نیروی آزاد سازی فیکس های چوب اسکی است. این بخش در واقع تنظیم میزان تنش بر فیکس های بخش های جلویی و عقبی است و تعیین می کند تا چه حد آزادسازی پوتین از فیکس ها آسان باشد. ابزار اندازه گیری موجود بر روی پنجه و پاشنه، شاخص های بصری برای این تنظیمات هستند که به وسیله پیچ هایی که در جلو و عقب فیکس ها وجود دارد، تنظیم می شود. تنظیم DIN مورد نیاز شما به وسیله وزن، قد، نوع اسکی، سن و طول پوتین تعیین می شود و باید توسط یک متخصص در فروشگاهی که چوب اسکی را از آن تهیه می کنید، تنظیم شود. بسیاری از فروشگاه ها فیکس ها را آزمایش می کنند تا اطمینان حاصل شود که آن ها تحت فشار درست آزاد می شوند. تنظیم درست DIN برای شما باید به اندازه ای زیاد باشد که چوب اسکی در زمانی که نمی خواهید جدا نشود، اما به اندازه ای کم باشد که قبل از آسیب رسیدن به پاها در مواقع خطر جدا شوند. تنش ها در جلو و عقب فیکس ها به صورت جداگانه و با مقادیر مختلفی تنظیم می شوند، با این حال معمولاً اندازه آن ها یکسان است. مقدار DIN برای فیکس های مختلف متفاوت است و مهم است که اتصالی با محدوده مناسب برای شما تنظیم گردد. تنظیم DIN شما نباید به ابتدا و انتهای محدوده موجود در فیکس ها نزدیک باشد و باید به صورت ایده آل جایی در 75 درصدی محدوده قرار بگیرند که تنظیمات در آن جا بسیار دقیق و قابل اعتماد است. محاسبه گر DIN می تواند برای پیدا کردن تنظیمات DIN مناسب شما مورد استفاده قرار بگیرد که این محاسبه گر محدوده ای از DIN مناسب برای شما را مشخص می کند.

 فیکس آلپاین

 فیکس آلپاین

روش های آزاد سازی فیکس ها

     فیکس های چوب اسکی به دو روش مختلف پوتین اسکی را آزاد می کند. جلوی فیکس ها اجازه می دهد که پوتین ها در زمان ایجاد نیروی چرخشی به سمت اطراف آزاد شوند. تنش مورد نیاز برای این آزادسازی در پنجه ها صورت می گیرد.

 فیکس آلپاین

عقب فیکس ها، پوتین اسکی را در صورت وارد کردن نیروی زیادی در جلو به سمت بالا آزاد می کند. تنش مورد نیاز برای این آزادسازی در پاشنه پا صورت می گیرد.

 فیکس آلپاین

     در برخی فیکس ها، پاشنه پا نیز می تواند برای آزادسازی پوتین به اطراف حرکت کند که به پوتین اجازه می دهد که فیکس ها در زمانی که نیروی چرخشی یا جانبی وجود دارد، مانع کم تری ایجاد کند.

بخش ها و مشخصات فیکس های چوب اسکی

بخش ها و مشخصاتی که فیکس ها می توانند داشته باشند در زیر توضیح داده شده اند.

 بخش های فیکس  چوب اسکی

ترمزهای فیکس (Brakes)

     ترمزها دسته هایی در قسمت عقبی فیکس ها هستند که در زمانی که پوتین به چوب اسکی متصل نیست به داخل برف فرو می روند. ترمزها چوب اسکی ها را زمانی که روی برف قرار گرفته اند و یا زمانی که شما سقوط می کنید و چوب اسکی ها آزاد می شوند، از حرکت نگه می دارد، با این وجود در برخی شرایط برفی همواره کارایی مناسب ندارد. زمانی که پای خود را در فیکس ها قرار می دهید، پوتین پدال ترمز را به سمت پائین فشار می دهد که ترمزها را از برف خارج می کند و زیر پوتین اسکی قرار می دهد که در نتیجه در حال اسکی مانع حرکت نمی شوند. ترمزها تا زمانی در این وضعیت می مانند که پوتین در فیکس ها قرار دارد، اما به محض اینکه پوتین آزاد شود، ترمزها به موقعیت اولیه بر می گردند. ترمزها باید با چوب اسکی هماهنگی داشته باشند، زیرا چوب اسکی با عرض های مختلف ترمزهایی با عرض های مختلف نیاز دارد تا بتواند به درستی درون برف قرار گیرد و بدون اینکه مانعی داشته باشد یا بیش از حد بچسبد.

 ترمزهای فیکس

ابزار ضد اصطکاک (Anti-Friction Device)

     این ابزار مکانیزمی است که در جلوی پوتین اسکی قرار می گیرد و اصطکاک عرضی بین پوتین اسکی و فیکس ها را به حداقل می رساند. هدف از نصب این قطعه این است که اطمینان حاصل کند که نیروهای جانبی از پوتین اسکی به پنجه پا و نه به فیکس ها انتقال پیدا کنند و به پوتین ها اجازه دهد که در زمان آزاد کردن پوتین به وسیله پنجه، پوتین ها به راحتی تمام به اطراف حرکت کنند. انواع مختلفی از این ابزار وجود دارد که می توانند بر روی فیکس های چوب اسکی قرار گیرند. برخی از فیکس های تسمه مانند نقاله هستند، در حالی که برخی دیگر دارای صفحه اتصال دارند که همراه پوتین به اطراف حرکت می کند و برخی دیگر فقط بخش فلزی براق دارند که اصطکاک کمی دارند. اغلب فیکس ها در قسمت پنجه غلتک هایی دارند تا اطمینان بیشتری حاصل شود که پوتین به راحتی آزاد می شود.

 ابزار ضد اصطکاک در پوتین اسکی

صفحات اتصال (Riser Plates)

     صفحات اتصال صفحاتی هستند که در روی چوب اسکی قرار دارند و فیکس ها (Bindings) روی آن قرار می گیرند. این صفحات باعث قرارگیری فیکس ها بالاتر از چوب اسکی شده و فاصله پوتین اسکی از چوب اسکی را افزایش می دهد. بسیاری از چوب اسکی ها صفحه اتصال ندارند، ولی بیشتر چوب اسکی های مسابقه و چوب اسکی های پیست صفحه اتصال دارند، زیرا این صفحه باعث افزایش فشار بر لبه ها می شود و در مسابقات سرعت که در پیچش های آن اسکی باز بیش از حد خم می شود (Leant over turns)، مانع از کشیده شدن پوتین های اسکی بر روی برف می شود. از این رو معمولاً برای شرایط یخی که فشار لبه ها اهمیت دارد، در روی چوب اسکی صفحه اتصال نصب می کنند.

 صفحات اتصال چوب اسکی

فیکس های یکپارچه یا فیکس های غیر اختصاصی (Integrated Bindings/Non-Specific Bindings)

     برخی چوب اسکی ها دارای سیستم هایی بر روی لایه های رویی هستند که نیازمند فیکس های یکپارچه خاصی هستند. برخی مزایایی که این فیکس ها دارند این است که نحوه نصب فیکس ها به راحتی تغییر می کنند و تنظیم و یا حتی تعویض می شوند. برای بیشتر افرادی که دنبال خرید چوب اسکی هستند، این مزایا اهمیت زیادی ندارند. فیکس های یکپارچه استاندارد که می تواند بر روی هر نوع چوب اسکی مسطح نصب شود به خوبی بقیه کار می کند و حق انتخاب بیشتری را برای شما ایجاد می کند.

فشار به جلو در فیکس آلپاین (Forward Pressure)

     زمانی که چوب اسکی خم می شود، محل پنجه و پاشنه فیکس ها به یکدیگر نزدیک می شوند، اما خود پوتین اسکی خم نمی شود و تغییر طول نمی دهد. به همین دلیل فیکس های چوب اسکی طوری طراحی شده اند که پاشنه به بالا رفته و زمانی که چوب اسکی خم می شود، همراه پاشنه حرکت کنند. این امر فیکس ها را قادر می سازد تا با پوتین و خم شدن های چوب اسکی تطبیق پیدا کنند و تضمین می کند که فشار به جلو یکسانی همواره بر پاشنه پوتین وارد شده در نتیجه پوتین همیشه محکم و یکنواخت نگهداشته شود.

تعدیل کننده فیکس آلپاین(Damping)

     فیکس های چوب اسکی علاوه بر موارد ذکر شده فوق، برای تعدیل ارتعاشات چوب اسکی نیز ساخته شده اند. بیشتر فیکس ها این کار را از طریق موادی که از آن ساخته شده اند انجام می دهند. اما برخی، از سیستم های تعدیل کننده استانداردتری استفاده می کنند که در صفحه اتصال قرار می گیرند

مواد اولیه فیکس آلپاین (Materials)

     مواد اولیه ای که فیکس ها را می سازند می تواند بر مقاومت، دوام، جذب ضربه، انتقال قدرت و سبک کردن فیکس ها تأثیر بگذارند. به طور کلی هرچه قدر شما در اسکی ماهرتر باشید، نیاز دارید که فیکس های شما از مواد مقاوم تر و گران تری تهیه شوند، زیرا نیرویی که فیکس ها باید با آن ها مواجه شوند، بیشتر است.

حرکت الاستیک فیکس آلپاین (Elastic Movement)

     فیکس ها طوری طراحی شده اند که اجازه دهند پنجه و پاشنه پوتین تا حدی در آن ها قبل از جدا شدن حرکت کنند. این امر باعث می شود که مقدار زیادی از ضربات جذب شده و از جدا شدن غیر عمدی چوب اسکی جلوگیری شود. بیشتر فیکس ها طوری طراحی شده اند که اجازه می دهند پوتین تا 5 میلی متر حرکت کند، با این حال این مقدار بین تولیدکنندگان و مدل های مختلف متفاوت است.

تنظیم ارتفاع و پهنای پنجه فیکس آلپاین(Toe height and Wing adjustment)

     در برخی فیکس ها ارتفاع و عرض محل پنجه به صورت دستی تنظیم می شود با این وجود در بسیاری از فیکس های چوب اسکی این عمل به صورت خودکار صورت می گیرد.

تفاوت فیکس های بزرگسالان و نوجوانان (Adult and Junior Norms)

     پوتین های اسکی به نحوی ساخته شده اند که زبانه های جلو و عقب پوتین همواره دارای ابعاد یکسان است که در نتیجه می توانند در هر فیکسی جای بگیرند. تفاوتی میان اندازه لبه ها در پوتین بزرگسالان و نوجوانان وجود دارد که در نتیجه برای پوتین بزرگسالان نیاز به فیکس های بزرگسالان و برای پوتین نوجوانان نیاز به فیکس های نوجوانان است. پیچ هایی که فیکس های بزرگسالان را برروی چوب اسکی نگه می دارد نیز بلندتر از پیچ هایی است که برای فیکس های نوجوانان مورد استفاده قرار می گیرد، در نتیجه فیکس های بزرگسالان به صورت کلی نمی توانند بر روی چوب اسکی نوجوانان نصب شوند.

قرار دادن پوتین داخل فیکس و آزاد سازی آن ها

     فیکس ها و پوتین های اسکی طوری طراحی شده اند که پوتین ها تنها در یک جهت به فیکس ها وصل می شوند و اجازه وصل شدن از سمت دیگر را نمی دهد. برای قرار دادن پوتین در فیکس ها لبه جلوی پوتین به داخل محل پنجه در جلوی فیکس ها می رود و سپس لبه عقب در محل پاشنه در عقب فیکس ها قرار گرفته و به سمت پائین فشار داده می شود. محل پاشنه سپس می چرخد تا لبه عقبی پوتین اسکی را به پائین فشار دهد و اهرم پاشنه به سمت بالا حرکت می کند.

 قرار دادن پوتین داخل فیکس

     برای آزاد کردن پوتین، وزن را از روی پاشنه پوتین برداشته و اهرم پاشنه را به پائین فشار دهید، در نتیجه انتهای پاشنه به سمت بالا می چرخد و پاشنه پوتین را آزاد می کند.

 قرار دادن پوتین داخل فیکس

نگهداری فیکس آلپاین(Maintenance)

     فیکس های چوب اسکی طوری طراحی شده اند که نیاز به نگهداری زیادی ندارند، مگر اینکه توسط تولید کننده اعلام شده باشد. با این وجود همیشه بهتر است که فیکس ها به دور از آلودگی، نمک، زنگ زدگی و ... و در محلی گرم و خشک نگهداری شود. از تمیز کردن فیکس ها به وسیله صابون یا حلال خودداری کنید، زیرا باعث می شود روغن هایی که توسط کارخانه روی آن ها برای عملکرد مناسب فیکس ها استفاده شده و ضروری هستند، پاک شوند.

فیکس های اسکی صحرانوردی (Alpine Touring Bindings)

     فیکس های اسکی صحرانوردی هم برای حرکت به بالای کوه و همچنین اسکی به سمت پائین مناسب هستند. آن ها دو حالت مختلف دارند؛ یکی برای بالا رفتن که در آن پاشنه به چوب اسکی متصل نیست و فیکس ها از جلوی پنجه نقطه چرخش دارند و یکی برای اسکی به سمت پائین که در آن پنجه و پاشنه به صورت معمول وصل شده اند. سیستم های گوناگون متعددی وجود دارند که فیکس های اسکی صحرانوردی می توانند از آن ها استفاده کنند. برخی از این سیستم ها با پوتین های اسکی معمولی و به صورتی که در این صفحه توضیح داده شد، کار می کنند، در حالی که سیستم های دیگر تا حدی متفاوت هستند و نیازمند پوتین های خاصی هستند. از آنجایی که فیکس های اسکی صحرانوردی به منظور بالارفتن ساخته شده اند، تا حد ممکن سبک ساخته می شوند و به همین دلیل همیشه مقاومت و دوام کمتری نسبت به فیکس های آلپاین معمولی دارند.

اطلاعات موجود در اینجا برای فیکس های چوب اسکی آلپاین هستند. فیکس های سایر انواع اسکی می توانند تا حدی متفاوت باشند.

 منبع: سایت mechanic of sport

فیکس آلپاین در اسکی

Media

http://www.mechanicsofsport.com/skiing/equipment/graphics/bindings/forward-pressure.webm
Read 2347 times
Last modified on 22 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

OWNER: www.benko-co.com

برترین عکس های ماه