واکس زدن اسنوبرد و آلپاین

واکس زدن چوب اسکی آلپاین و اسنوبرد

Rate this item
(0 votes)

     واکس زدن چوب اسکی و اسنوبرد همانند حرکت بر روی برف پودری است و انجام بیش از حد از آن امری غیر ممکن است. واکس زدن منظم نه تنها باعث افزایش سرعت چوب اسکی می شود، بلکه چرخش و کنترل را بهتر و قابل پیش بینی می کند و از خراشیدگی کف چوب یا اسنوبرد جلوگیری می کند. با کمی تمرین می توانید بر نحوه واکس زدن تسلط پیدا کرده و در پیست، از رقیبان خود پیشی بگیرید و همینطور زمانی که به جاهای صاف میرسید میتوانید مسافت بیشتری طی کنید، به نظر شما جذاب نیست ؟.

نحوه ی واکس زدن چوب اسکی آلپاین و اسنوبرد

     واکس های مختلف، با روش های گوناگونی به کار برده می شوند. واکس ها به کمک ابزاری به کف چوب مالیده شده و سپس به وسیله چوب پنبه روی کف پخش می شوند در ضمن می توان در پیست این کار را نیز انجام داد. اسکی بازان نوردیک کلاسیک از واکس های گیرایی استفاده می کنند که به اسکی باز در حرکت رو به جلو کمک میکند و در زمان رسیدن به سرعت خاصی باعث سُر خوردن بهتر چوب اسکی می شوند. اسکی بازان نوردیک اسکیت از واکس های سُر خوردن با سختی بالا استفاده می کنند و نیازی به واکس گیرایی ندارند، زیرا آنها در اثر حرکت اسکیت به سمت جلو حرکت میکنند.

    در موارد اضطراری، واکس های آلپاین سخت را می توان به صورت سرد نیز استفاده کرد، اما برای عملکرد بهتر و دوام بیشتر، باید با استفاده از اتو ذوب شده و سپس به کف چوب مالیده شوند.

 واکس زدن چوب اسکی ها

شروع کار با با یک اسنوبرد یا اسکی تمیز شده.

     در چوب اسکی آلپاین قبل از شروع کار بر روی چوب اسکی، ترمز آنها را به صورت دستی بالا بیاورید و یک بند کِشی محکم روی دسته های ترمز و روی قسمت پاشنه فیکس ببندید. این کار باعث می شود که ترمزها در حالت اسکی کردن باقی بمانند و مانع کار ما نشوند. واکس زدن و سایر کارهای مربوط به نگهداری چوب اسکی و اسنوبرد بهتر است به وسیله یک گیره نجاری انجام شود که سطح چوب اسکی و اسنوبرد را نگه داشته و از سَر و انتهای آن پشتیبانی می کند، اما می توان این کار را با قرار دادن قطعاتی از چوب در زیر سَر و انتها نیز انجام داد تا فیکس ها بالاتر از سطحی که روی آن کار می کنید، قرار بگیرند. احتمال ریختن واکس روی سطحی که روی آن کار می کنید، زیاد است. بنابر این اگر محافظت از آن سطح اهمیت دارد، قبل از شروع کار روی آن را بپوشانید. ابتدا کف چوب یا اسنوبرد را کاملاً تمیز و آماده کنید. اطمینان حاصل کنید که کف کاملاً مسطح باشد و لبه ها بالاتر از کف چوب یا اسنوبرد نباشد. اگر لبه ها یا کف نیاز به تعمیر دارد، قبل از واکس زنی این کار را انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که هیچ براده¬ی فلزی در کف باقی نمانده باشد. اگر کف کثیف است، می توانید با استفاده از پاک کننده کف یا حلال، جرم و چربی را پاک کنید، اما از این مواد بیش از حد استفاده نکنید و قبل از شروع واکس زنی اجازه دهید تا کف کاملاً خشک شود. اگر از حلال استفاده می کنید یک بار اسپری بر روی پارچه کافی است، مراقب باشید، زیرا پاک کننده های کف و حلال ها، تمامی واکس های باقی مانده روی کف را پاک می کنند. ( ممکن است بخواهید مقداری از آنها باقی بمانند )، بنابر این اگر کف به نظر تمیز می رسد، این مرحله را انجام ندهید. یک کف خشک شده که قسمت هایی از آن سفید است و پرزهای در کف نمایان شده اند، نشان دهنده¬ی نیاز شدید به واکس است.

 کف چوب اسکی قبل از واکس خوردن

این کف شدیدا نیاز به واکس دارد

     کف را با استفاده از Fibratex ( همان اسکاچ برایت) پاک کنید تا واکس قبلی و سایر کثیفی ها پاک شوند. اگر کف خیلی صاف و نرم به نظر می رسد، برای جذب بهتر واکس می توانید با استفاده از برس برنجی و فشار متوسط بر روی آن کف را کمی زبر کنید. برخی از کف ها، واکس را بهتر جذب می کنند. در چوب اسکی ها و اسنوبرد های ارزان تر و آنهایی که به درستی استفاده نمی شوند، اغلب از P-tex ساده که نوع بسیار متراکمی از پُِلی اِتیلِن است، استفاده می شود که علی رغم دوام بالا، واکس را به خوبی جذب نمی کنند. در چوب اسکی ها و اسنوبردهای گران تر در کف از P-tex متخلخل استفاده می شود که ساختار شبکه ای دارند و واکس را بهتر در خود نگه می دارند.

از چه نوع واکسی برای چوب اسکی و اسنوبرد استفاده کنیم؟

واکس ها دو نوع هستند : واکس های مناسب برای همه دماها و واکس دماهای ویژه.

واکس های مناسب برای همه دماها : این نوع واکس ها که واکس جهانی نیز گفته می شوند در هر دما یا هر شرایط برفی مناسب هستند. این نوع واکس ها در صورتی که در مناطق جغرافیایی مختلفی اسکی می کنید و نمی توانید شرایط آب و هوایی را پیش بینی کنید، گزینه مناسبی هستند.

واکس های مخصوص دماهای ویژه : این نوع واکس ها برای طیف دمایی خاصی تولید شده اند که در آن محدوده ی دمایی، بهترین نتیجه را در بر خواهد داشت البته مقداری درجه حرارت کمتر و یا بیشتر را نیز پوشش می دهند. به عنوان مثال سِری 8 واکس های SwiX ( واکس های صورتی ) برای دماهایی بین یک درجه سانتی گراد تا منهای 4 درجه سانتی گراد تولید شده اند. و همینطور واکس سری 7 که برای دمای سرد تر ساخته شده اند (منهای 2 تا منهای 8 درجه ی سانتیگراد). استفاده از واکس های مخصوص دماهای ویژه برای دماهایی غیر از دماهای ایده آل، بهتر از عدم استفاده از واکس است. و حتی می توان در صورتی که امکان پیش بینی دما وجود نداشته باشد، دو نوع واکس مخصوص دماهای مختلف را با هم ترکیب کنید. برای استفاده از این نوع واکس ها باید بتوانید شرایط آب و هوایی و دمایی که می خواهید در آن اسکی بازی کنید را پیش بینی کنید و در صورتی با تغییر ناگهانی و شدید دما مواجه شدید ممکن است مجبور شوید مجددا چوب یا اسنوبرد خود را واکس بزنید.

فلوئوروکربن: واکس های آلپاین در چند نوع مختلف تولید می شوند : هیدروکربنی ( پایه )، با فلوئوروکربن کم ( برای سرعت های بالا ) و با فلوئوروکربن زیاد ( برای بیشترین سرعت ). افزایش میزان فلوئوروکربن واکس، قابلیت سرخوردن چوب یا اسنوبرد (مخصوصا" در برف هایی که آب زیادی دارند) را افزایش می دهد، اما افزایش قیمت آن ها نیز چشم گیر است.، اغلب مسابقه دهندگان، که تمایل زیادی برای افزایش سرعت چوب اسکی خود دارند، از واکس هایی با فلوئور بالا استفاده می کنند. برای اسکی تفریحی، واکس های هیدروکربنی یا واکس هایی با فلوئور کم، گزینه مناسبی محسوب می شود. ذرات فلوئوروکربنی که در هوا آزاد می شوند بسیار خطرناک هستند و می توانند موجب بروز بیماری شوند. PFC ها ( نوعی از ترکیبات فلوئوروکربنی که در واکس ها به کار می روند ) در طول زمان در بدن انباشته می شوند. اگر از این واکس ها استفاده می کنید، توصیه می شود که در محل هایی با تهویه مناسب واکس بزنید و در صورت استفاده زیاد از آنها از ماسک استفاده کنید.

از چه نوع اتویی برای واکس زدن چوب اسکی و اسنوبرد استفاده کنیم ؟

     برای واکس زنی با واکس سخت، برای چوب اسکی آلپاین، از یک اتوی داغ استفاده می شود. خرید یک اتوی واکس در صورتی که بخواهید خودتان به صورت منظم اسنوبرد یا چوب اسکی خود را واکس بزنید، گزینه مناسبی محسوب می شود. اتوهای واکس طیف دمایی محدودی دارند ( به اندازه اتوی لباس داغ نمی شوند ) و بهتر به یک دمای ثابت می رسند. واکس ها اغلب در دمایی بین 120 درجه سانتی گراد و 140 درجه سانتی واکس زنی می شوند.

 اتوی واکس

اتوی واکس و واکس های با فلوئور کم Swix برای برف های گرم (8) و سرد (6)

     می توانید از یک اتوی لباس قدیمی ( از اتوهای نو استفاده نکنید. زیرا نمی توانید واکس را از روی آن پاک کنید و باعث لک شدن لباس ها می شود ). یا از اتوی دست دوم استفاده کنید، اما به خاطر داشته باشید : اتوهای معمول خانگی طیف دمایی بیشتری نسبت به اتوهای مخصوص واکس دارند و ممکن است در دمایی بیش از دمای مورد نیاز واکس تنظیم شوند و باعث آسیب دیدن کف چوب اسکی شوند. مراقب باشید که واکس را بیش از اندازه گرم نکنید. دمای مناسب دمایی است که واکس به راحتی در آن دما ذوب می شود اما هنگام تماس واکس با اتو نباید بخار کند.در اتو های خانگی این دمای مناسب در درجه¬ی تنظیم اتو، اغلب در پایین ترین نقطه، در طیف دمایی مورد نیاز برای لباس های پشمی یا بالاترین نقطه در طیف دمایی مورد نیاز برای الیاف مصنوعی است. طیف دمایی مورد نیاز برای نخ یا پارچه های کتان بسیار زیاد است. استفاده از اتوی مخصوص واکس ( که حداکثر دمای پایینی دارد )، خطر آسیب دیدن کف را کاهش می دهد.

زمانی که واکس و اتو را آماده کردید، مراحل زیر را طی کنید :

استفاده از اتو:

1- چوب اسکی ها یا اسنوبرد خود را در حالی که کف آن به سمت بالا قرار دارد و سَر و انتهای آن در یک گیره یا روی قطعات چوبی قرار گرفته اند تا فیکس ها بالاتر از سطح میز قرار بگیرند به صورت تراز قرار دهید. چوب اسکی یا اسنوبرد باید به خوبی نگه داشته شود تا در هنگام کار بر روی آن، تکان نخورد. ترمزهای چوب اسکی را بالا بیاورید و از یک بند کِشی ضخیم بین ترمزها و قسمت پاشنه استفاده کنید تا ترمزها سَر راه شما قرار نگیرند.

2- برای استفاده از واکس، اتو را به صورت عمود بر کف نگه دارید، در حالی که نوک یا یک گوشه آن به سمت پایین باشد. تا زمانی که اتو در حال حرکت است، تماس پیدا کردن آن با کف مشکلی ایجاد نمی کند. واکس را روی اتو نگه دارید و آن را بلافاصله در سَر تا سَر کَف حرکت دهید تا باریکه ای از واکس ذوب شده روی کف چوب اسکی یا اسنوبرد بریزید. ممکن است در یک بار حرکت بتوانید واکس کافی را برای چوب اسکی های باریک فراهم کنید، در حالی که برای چوب اسکی های عریض تر نیاز به چند حرکت رفت و برگشتی دارید. برای اسنوبرد یا چوب اسکی های عریض بهتر است حرکت به صورت زیگ زاگ انجام شود تا تمام کف پوشش داده شود. امکان استفاده واکس بیشتر نیز وجود دارد. بنابراین، این مرحله را نسبتاً سریع انجام دهید، زیرا در صورت نیاز می توانید باز هم واکس اضافه کنید. به کار بردن مقدار مناسب واکس که کف را کاملاً پوشش دهد، با تمرین به دست می آید، امّا همواره مقداری از واکس به هدر می رود.

3- سپس اتو را روی کف قرار دهید و آن را حرکت دهید تا واکس ریخته شده روی کف به صورت یکنواخت پخش شده و به تمام کف چوب نفوذ کند. به خاطر داشته باشید که هدف شما این است که واکس ذوب شده به تمام منافذ کف نفوذ کند. اتو را همواره در حال حرکت نگه دارید. معمولاً سرعت 5/2 تا 5 سانتی متر در ثانیه از آسیب دیدن کف به دلیل گرما جلوگیری می کند. اگر واکس برخی قسمت ها را پوشش نداد، می توانید واکس را روی آن قسمت ها دوباره ذوب کنید و سپس روی آن قسمت را اتو بزنید. به خاطر داشته باشید که P-Tex و لبه های فلزی گرما را تا مدتی در خود نگه می دارند، بنابراین مراقب باشید که روی بخشی که دوباره واکس ریخته اید بیش از حد اتو را نگه ندارید زیرا تا حدی گرم مانده است.

4- بعد از زدن واکس، کمی صبر کنید و اجازه دهید که واکس خنک شود. بهتر است چوب اسکی و اسنوبرد خود را حدود 30 دقیقه در دمای اتاق نگه دارید تا کف کاملاً خنک شود. اگر شک دارید، کمی بیشتر صبر کنید. برای استفاده از چوب یا اسنوبرد در فرآیند خنک شدن عجله نکنید. اگر قبل از خنک شدن کامل واکس، واکس اضافی را بتراشید، در واقع واکس را از داخل منافذ کف خارج می کنید که این کار بسیار مضر است.

 اتوی واکس زدن

واکس را روی کف بریزید و سَر اتو را به سَمت پایین نگه دارید.

 واکس زدن

تراشیدن واکس اضافی از روی چوب اسکی و اسنوبرد

     باور غلطی که متداول شده است، این است که لایه واکس باید ضخیم باشد تا اثر گذاری کافی داشته باشد. در واقع برعکس این موضوع صحت دارد. بهترین حالت واکس، زمانی است که یک حالت روغنی براق روی P-Tex دیده شود و زمانی که کف را ناخن می کشید، واکسی بلند نشود و یا واکس کمی از آن بلند شود. بسیاری از افراد حرفه ای در این زمینه می گویند واکس باید داخل کف باشد نه روی آن ( فقط باید منافذ پر شود ).

 واکس زدن چوب اسکی

واکس اضافی را بتراشید. لایه واکس باید بسیار نازک باشد.

     برای اینکه لایه ی واکس نازک باشد، باید واکس اضافی را بتراشید. برای این کار هم می توان از تراشنده های پلی کربنات (پلاستیکی ) و هم فلزی استفاده کرد، امّا برای استفاده از تراشنده های فلزی باید، مهارت بیشتری داشته باشید. اگر به تازگی این کار را شروع کرده اید، توصیه می شود که از یک تراشنده پلاستیکی استفاده کنید که باید به صورت منظم به وسیله ی تیز کن یا سوهان تیز شود.

5- تراشنده باید با مسیر حرکت زاویه داشته باشد و از سَر تا انتهای کَف کشیده شود تا واکس اضافی را بتراشد. کم تراشیدن، اغلب رایج ترین اشتباه افراد مبتدی است. واکس باید کاملاً از روی لبه ها تراشیده شود و تنها لایه نازکی روی کف بماند. به خاطر داشته باشید که اطراف لبه را نیز با استفاده از تراشنده پاک کنید.

برس بزنید، برس بزنید، برس بزنید:

    مرحله بعدی، برس زدن است. برس های گوناگونی وجود دارند و برای واکس زدن معمولاً به دو تا سَه نوع مختلف از آنها نیاز است. اغلب برای واکس زدن یک بُرِس بِرِنجی ( برای آماده کردن کف )، یک برس نایلونی سخت، یک برس نایلونی نرم تر با موهای کوتاه تر و نرم تر و یک برس موی اسب مورد نیاز است. هدف این است که یک لایه ی بسیار نازک از واکس روی سطح کف باقی بماند که در این حالت ساختار کف ( بافت کف ) نمایان است.

 برس زدن چوب اسکی

پایین از چپ به راست: بُرِس نایلونی زِبر، بُرِس نایلونی نرم و برس موی اسب.

     برف های مرطوب اغلب به سطحی با شیارعمیق تر نیاز دارند ( که به وسیله بُرِس نایلونی سخت ایجاد می شود ) تا کشش سطحی را کم کرده و حرکت روان تر شود، در حالی که برف های سردتر و خشک تر نیاز به سطحی نرم تر و صیقلی تر دارند ( که به وسیله بُرِس موی اسب انجام می شود )و برای برف هایی که بافت آنها در میانه این دو حالت است، بُرِس های نایلونی متوسط مناسب هستند.

6- از سَر تا انتها را بُرِس بزنید (جهت از سر به سمت انتهای چوب اسکی به صورت ضربات کوچک)و این کار را تا جایی ادامه دهید که تمام کف به صورت یک نواخت حالت روغنی و براق پیدا کند. در حین کار ممکن است رگه های کوچک سفیدی از واکس را ببینید که در انتهای هر ضربه¬ی برسکاری جدا می شوند، حتی زمانی که کل واکس روی کف برداشته شده است. این امر باعث می شود که سرعت چوب یا اسنوبرد افزایش یابد. بُرِس زدن ممکن است کار سختی باشد، امّا این کار را 5 تا 10 دقیقه ادامه دهید. این کار را با چند بار بُرِس زدن از سَر تا انتها خاتمه دهید. اکنون میتوانید به پیست بروید.

 برس زدن چوب اسکی ها

تا زمانی که واکس اضافی پاک شود، به بُرِس زدن ادامه دهید.

     به خاطر داشته باشید که نمی توانید به صورت مداوم واکس بزنید و همچنین هر زمانی که اشتباه کردید، می توانید دوباره این کار را انجام دهید ( به جزء زمانی که کف را سوزانده اید ) مقداری واکس زدن بهتر از واکس نزدن است.

منبع: www.evo.com/how-to-wax-skis-and-snowboards.aspx

واکس زدن چوب اسکی آلپاین و اسنوبرد

Read 1303 times
Last modified on 22 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

برترین عکس های ماه