عینک اسکی

عینک 09 آذر 1395

رنگ مناسب برای لنزعینک اسکی

Rate this item
(0 votes)

در زمان خرید عینک اسکی کدام رنگ را انتخاب کنیم و هر رنگی برای چه شرایطی مناسب است؟

 

رنگ عینک اسکی

 

مایک دویل

اسکی باز حرفه ای

     مایک دویل یک روزنامه نگار و اسکی باز حرفه ای است که موفق به کسب مدال در این زمینه شده است. تخصص وی در اسکی سرعت و اسکی صحرانوردی می باشد. مایک زمستان های خود را در پارک سیتی در یوتا و کلینگتون در ورمونت سپری می کند. مایک دویل از سال 2006 برای سایت Skiing.about مطلب می نویسد.

 

رنگ عینک اسکی

 

     لنزهای رنگی بسیار متفاوتی برای عینک اسکی در بازار موجود است از جمله: آبی، سبز، صورتی، زرد، طلایی، سیاه و نقره ای. بعضی از این لنزها در هوای کاملا ابری استفاده می شود و برخی برای هوای آفتابی (blue bird) مناسب است. از آنجایی که عینک، دید اسکی باز را تعیین می کند، در بین همه ی ملزومات اسکی، مهم ترین وسیله است. این مقاله، شما را درزمینه ی انتخاب لنز مناسب، راهنمایی می کند و در مورد مسائلی از قبیل این که چه عینکی را خریداری نمایید، چه عینک هایی برای نور کم و چه عینک هایی برای روزهای آفتابی مناسب است، مطالبی بیان می شود.

لنزهای شفاف و بی رنگ عینک اسکی

 

لنزهای شفاف اسکی

 

     لنزهای شفاف و بی رنگ برای نور بسیار کم و برای اسکی در شب لازم هستند. اگر چه این لنزها هیچ رنگی ندارند و بر درک ما از عمق تاثیری نمی گذارند، در محافظت چشمان ما در مقابل عوامل خشن وآسیب رساننده، اهمیت زیادی دارند. علاوه بر این، عینک های اسکی شفافی که در مقابل نور UV محافظ هستند، در روزهایی که نور کم است برای محافظت چشمان شما در مقابل اشعه ی UV مؤثر می باشند.

لنز صورتی / مایل به قرمز عینک اسکی

 

لنز صورتی عینک اسکی

 

     لنزهای اسکی صورتی و یا مایل به قرمز برای نور کم و یا متوسط، ایده آل هستند. لنزهای صورتی همچنین برای روزهای نیمه ابری و یا ابری با نور کم مناسب هستند. علاوه بر این، لنزهای اسکی مایل به قرمز برای اسکی به هنگام طلوع یا غروب آفتاب هم انتخاب خوبی هستند. در روزهای آفتابی بهتر است از لنز صورتی استفاده نکنید زیرا به اندازه ی کافی تیره نیستند ونمی توانند نور زیاد را فیلتر کنند.

لنز زرد رنگ عینک اسکی

 

رنگ عینک اسکی

 

     لنزهای زرد یا طلایی برای هوای کاملا ابری (flat light) عالی هستند، جزئیات را کاملا نشان می دهند طوری که شما بتوانید بهتر بر روی موگول ها اسکی کنید، جاهای پرشی را بهتر ببینید و از نقاط سخت اجتناب کنید. لنزهای زرد برای روزهای برفی هم بهترین انتخاب هستند، به این دلیل که رنگ لنز با فیلتر کردن نور بازتاب شده از برف باعث دید بهتر می شود. از آنجایی که رنگ زرد، نور آبی را فیلتر می کند، این نوع لنز در هوای آفتابی هم قابل استفاده است و این باعث شده است که این لنز در همه ی شرایط قابل استفاده باشد.

     علاوه براین، لنزهای طلایی یا زرد باعث کاهش تابش خیره کننده ی نور و افزایش درک ما از عمق می شوند.

لنز کهربایی / نارنجی عینک اسکی

 

رنگ کهربایی عینک اسکی

 

     لنزهای اسکی کهربایی یا نارنجی بیشتر برای هوای ابری مناسب هستند ولی در روزهای نیمه ابری و یا آفتابی هم قابل استفاده هستند. لنزهای نارنجی به اسکی باز در تشخیص موگول ها کمک می کند و باعث افزایش دید در مه می شود. برای هوای ابری و مه آلود، لنز مسی در نظر بگیرید در حالی که لنز کهربایی با تُناژ رنگ متوسط، نورهای آبی را منعکس می کند و حدود سایه را مشخص تر می کند و بنابراین یک عینک اسکی جهانی برای همه ی شرایط است.

لنز سیاه عینک اسکی

 

رنگ سیاه عینک اسکی

 

     برای روشن ترین روزها و بیشترین نور در روزهای کاملا آفتابی (blue bird)، لنز سیاه و یا خاکستری تیره را انتخاب کنید. این رنگ لنز در عین حال که تناژ رنگ دریافتی از محیط پیرامون را تغییر نمی دهد، مانع ورود مقدار قابل توجهی از نور فرا بنفش می شود. یک " جلای آینه ای سیاه" از چشمان شما محافظت می کند و باعث بازتابش نور منعکس شده از برف می گردد. لنزهای سیاه اغلب پولاریزه هستند و باعث حذف تابش خیره کننده ی نور می شوند. از لنزهای سیاه برای اسکی در شب و یا اسکی در شرایط کاملا ابری (flat light) اجتناب کنید زیرا دید شما را دچار اختلال می کند.

     به هرحال، اگر دوست دارید تناژ رنگ محیط اطراف شما مثل وقتی که از لنز سیاه استفاده می کنید، تغییر نکند، بهتر است در نور متوسط، ازلنز خاکستری استفاده کنید. لنز خاکستری هم رنگ ها را واقعی نشان می دهد.

لنز قهوه ای/ برنزی عینک اسکی

 

لنز قهوه ای عینک اسکی

 

     در روزهای کاملا آفتابی از لنز قهوه ای و یا برنزی استفاده کنید. رنگ برنزی باعث افزایش درک عمق و تضاد یا کنتراست می شود و به همین دلیل در نور زیاد وقتی که خورشید در حال تشعشع است، انتخاب عالیی می باشد. خیلی از لنزهای قهوه ای پولاریزه هستند و تابش خیره کننده از خورشید و برف را کاهش می دهند. از آنجایی که لنزهای قهوه ای تیره هستند و حجم قابل توجهی از نور را فیلتر می کنند، در روزهای ابری از آنها استفاده نکنید.

لنزهای قرمزعینک اسکی

 

لنزهای قرمز عینک اسکی

 

     رنگ قرمز لنزها برای نور متوسط تا روشن ایده آل هستند. لنزهای قرمز که به " vermillion" هم معروف هستند، باعث پررنگ تر شدن رنگ ها و دید بهتر می شوند. رنگ قرمز اغلب با رنگ دیگری مثل سیاه یا نارنجی ترکیب می شود تا رنگ تیره تری بسازد و تطبیق پذیری بیشتری داشته باشند.

لنز سبز رنگ عینک اسکی

 

لنز سبز رنگ عینک اسکی

 

     لنز سبز باعث افزایش کنتراست و درک بهتر عمق می شود، در روزهای آفتابی از خستگی چشم جلوگیری کرده و باعث افزایش دید در نور کمتر می شود. اگر غالبا در شرایط نیمه ابری اسکی می کنید، از لنز سبز استفاده کنید. البته این لنز در شرایط ابری هم قابل استفاده است و از آنجایی که باعث کاهش تابش خیره کننده می شود و نور را فیلتر می کند، برای روزهای روشن تر هم قابل استفاده است.

لنز آبی عینک اسکی

 

لنز آبی عینک اسکی

 

     لنز آبی در نور کم قابل استفاده است، اما لنز آبی آینه ای را در نور بیشتر هم می توان به کار برد. لنز آبی همچنین تابش خیره کننده نور را می گیرد مخصوصا وقتی که با ته رنگ برنز یا مسی همراه شود. لنزهای آبی هم اغلب با رنگ های مختلفی همراه می شود؛ برای مثال، لنز آبی با ته رنگ زرد، در نور کم قابل استفاده است در حالی که لنز آبی با ته رنگ برنز برای روزهای روشن تر و نور بیشتر مناسب تر است.

لنز بنفش عینک اسکی

 

لنز قهوه ای عینک اسکی

 

     لنز اسکی بنفش یا یاسی، در حالی که با کنتراست رنگ های آبی و سبز، موجب درک نسبتا طبیعی از رنگ می شود. لنزهای بنفش یا یاسی همچنین جزئیات را بیشتر نمایان می کند طوری که شما می توانید برآمدگی ها، موگول ها، تکه های یخ و نقاط بدون برف را بهتر ببینید و یک فرود موفقیت آمیز را هم ارزیابی کنید. لنزهای بنفش برای شرایط نور کم تا متوسط بهترین هستند.

لنزهای فتوکرومیک عینک اسکی

 

لنزهای فتوکرومیک عینک اسکی

 

     لنزهای فتوکرومیک یا عینک های فتوکروماتیک برحسب شرایط و نور دریافتی از محیط، تغییر رنگ می دهند. در هوای کاملا ابری با نور یکنواخت (flat light) استفاده ازاین نوع لنزها باعث درک درستی از جزئیات می شود ولی لنزها در نور زیاد تیره تر می شوند و برحسب نور، درجه ی تاریک و روشن بودن آنها متفاوت است. این نقل و انتقال نرم و روان است و باعث دیدی درست و صحیح در همه ی شرایط می شود.

منبع: http://skiing.about.com/od/skiingaccessories/ss/Goggle-Lens-Color-Guide.htm#showall

Read 112 times
Last modified on 11 اسفند 1395

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

برترین عکس های ماه