معرفی اسکی نوردیک

Rate this item
(0 votes)

اسکی نوردیک فعالیتی هوازی است. بدن شما در حین انجام آن گرما و رطوبت زیادی ایجاد می کند، پس بهتر است که لایه های مختلفی از لباس را استفاده کنیم.

1. لایه زیرین

بدن شما در حین انجام اسکی نوردیک رطوبت زیادی ایجاد می کند. عامل ایجاد تعرق انباشتگی لباس ها و تفاوت دمای محیط و بدن است.

لایه های زیرین پشمی یا ترکیبی، برای دفع رطوبت بدن و تبخیر آن مناسب هستند.

     لایه های زیرین باید کاملا در تماس با پوست بدن باشند، اما نباید تنگ و منقبض کننده باشند. اگر لایه زیرین گشاد باشد، هوای مرطوب در مجاورت پوست بدن به گردش در می آید و شما احساس سرما خواهید کرد.

2. لایه میانی

این لایه برای ایجاد گرما و جذب رطوبت است.

     ما لایه هایی از پارچه نازک و گرم مانند پشم گوسفند را ترجیح می دهیم. زمانی که لایه میانی شما نازک و سبک باشد، اگر در حین اسکی احساس گرما کردید، می توانید آن را دربیاورید و در جیب با کیف خود بگذارید.

     اگر هوا سرد است، بهتر است به جای پوشیدن یک لایه میانی ضخیم، چند لایه نازک بپوشید. لایه های اضافی در جذب رطوبت عملکرد بهتری داشته و در زمان تغییر شرایط، امکان هماهنگ شدن با آن را به ما می دهد.

3. لایه خارجی

کاپشن ها و شلوارهای مخصوص اسکی نوردیک از پارچه های مقاوم در برابر باد در جلو و پارچه کشی و قابل تنفس در پشت، ساخته شده اند.

باد ممکن است از هر جهتی بوزد، اما در حین اسکی همواره حس می کنید که به سمت باد حرکت می کنید.

     میزان مقاومت پارچه در برابر باد را می توانید از طریق "آزمایش تنفس" اندازه بگیرد. پارچه را جلوی دهان خود بگیرید و به شدت درون آن بدمید. هیچ هوایی نباید از داخل پارچه عبور کند.

     هم شلوار و هم کاپشن باید در قسمت جلویی از پارچه ای تولید شوند که کاملا در برابر باد مقاوم باشند. شلوار و کاپشن باید در قسمت مفاصل به خوبی طراحی شده باشند تا آزادی عمل و راحتی را فراهم آورند. اگر فکر می کنید تمایل به انجام مسابقات دارید، شلواری گرم تهیه کنید که در تمام طول هر پا زیپ داشته باشد. بدین وسیله می توانید آن را به راحتی قبل از شروع مسابقه درآورید.

    در صورتی که محل اسکی بارانی نیست، از Gore-Tex یا پارچه های مشابه استفاده نکنید. این پارچه ها قابلیت تنفس کافی برای اسکی نوردیک را ندارند. همچنین هر چیزی که از کرک ساخته شده باشد نیز برای اسکی نوردیک مناسب نیست.

لباس مسابقه لایکرا (Lycra)

     مزیت لایکرا راحتی و آزادی عمل در آن است. نقطه ضعف آن خود ماده لایکرا است. همچنین لایکرا در برابر باد مقاوم نیست. اگر لباس مسابقه می پوشید، بهتر است زیر پوش مقاوم در برابر باد نوردیک بپوشید.

کلاه و پوشش گردن

هر کلاه یا هدبندی که دوست دارید استفاده کنید.

     پوشش های چرمی گردن محبوبیت زیادی در میان اسکی بازان نوردیک دارد. این پوشش ها علاوه بر ایجاد گرما و محافظت از پوست، به راحتی درون جیب قرار می گیرند.

جوراب

در طول چند دهه اخیر به دلیل بالا رفتن کیفیت و افزایش زیبایی ظاهری، جوراب ها به لباس های پرطرفداری تبدیل شده اند.

     پارچه آن ها عالی است، ظاهر زیبا و تناسب فوق العاده ای دارند. البته قیمت آن ها بالاست، اما امروزه جوراب هایی که در ساخت آن ها از تکنولوژی استفاده شدهٰ بسیار خوشایند هستند.

     اگر مشکل پای سرد دارید، دو جفت جوراب نپوشید. این کار ممکن است موجب تاول زدن پا شود. در بخش های دیگر راه حل گرم نگه داشتن پا در حین اسکی نوردیک توضیح داده خواهد شد.

دستکش

بسیاری از اسکی بازان نوردیک از دستکش هایی با جای انگشت مانند شکل زیر استفاده می کنند، زیرا کنترل بهتری بر روی باتوم ایجاد می کند.

 دستکش اسکی

     اسکی بازانی که دست های سرد دارند از دستکش های میتن مانند شکل زیر و گرم کن های دست استفاده می کنند. با این حال می توانیم کنترل خوبی بر روی باتوم ها داشته باشیم.

 دستکش اسکی

عینک و نقاب

عینک های اسکی بسیار مناسب هستند و چشم ها را در برابر نور خورشید و باد محافظت می کنند.

    عینک های آفتابی ورزشی با لنزهای قابل تعویض انتخاب خوبی هستند. لنزهای شفاف چشم شما را در برابر باد و برف در شرایط کم نور و لنزهای تیره چشم شما را در برابر آسیب های UV و خیرگی محافظت می کند.

   عینک شما ممکن است زمانی که برای استراحت متوقف می شوید، بخار کند. شما می توانید با بالا بردن آن روی پیشانی قبل از شروع دوباره اسکی، از این مشکل جلوگیری کنید.

     نقاب های اسکی راه حل دیگری برای مقابله با بخار کردن است. نقاب ها از پلاستیک شفاف یا رنگی ساخته شده اند و چشم های شما را پوشش می دهند. این نقاب ها به خصوص در برف سنگین مناسب هستند. جریان هوا در پشت نقاب بهتر از عینک های آفتابی است، در نتیجه احتمال بخار کردن آن ها کم تر است.

عینک های اسکی سرعت برای اسکی نوردیک بسیار گرم هستند. علاوه بر این آن ها قوانین پوشش نوردیک را زیر پا می گذارند.

کوله پشتی

    ما به اسکی بازان ماهر پیشنهاد می کنیم که بدون کوله پشتی اسکی کنند. شما باید مرکز جرم خود را در اسکی نوردیک، به خوبی به جلو منتقل کنید و استفاده از کوله پشتی این کار را مشکل می کند.

کمربند نوشیدنی اسکی نوردیک گزینه مناسبی برای حمل نوشیدنی ها و چیزهای کوچک دیگری مانند خوراکی است.

    با این که حمل کوله پشتی چندان توصیه نمی شود، اما گاهی اوقات برای ایمنی ضروری است. زمانی که هوا بسیار سرد است، باید خود را برای شرایط اضطراری آماده کنید. اگر آسیب ببینید، حتی با کوچک ترین پیچ خوردگی در مچ پا، به سرعت احساس سرما می کنید. در این موارد، باید لباس های اضافی و سایر وسایل اضطراری را به همراه داشته باشید.

شلوارک پشمی، جوراب های بلند، پوشش ساق پا

بسیاری از اسکی بازان نوردیک دیگر بدین شکل لباس نمی پوشند.

لباس های نوردیک مدرن سبک تر و راحت تر هستند، سریع تر خشک می شوند و نیازی به پوشش ساق پا در پیست های آماده نیست.

ژاکت های نروژی نوع دیگری از لباس های قدیمی اسکی نوردیک هستند که اکنون مورد استفاده نیستند. آن ها سنگین، حجیم، بسیار گران و البته زیبا هستند.

نکات نهایی

• بهتر است که در ابتدا کمی احساس سرما کنید و کم تر لباس بپوشید، زیرا کم کم گرم خواهید شد.

• اگر دونده هستید، تصور کنید که برای دویدن چگونه لباس می پوشید و همان طور لباس بپوشید

• اگر مسیر مورد نظر شما سرازیری طولانی باشد، به خصوص اگر در هنگام صعود تعرق زیادی داشته باشید، ممکن است به شدت احساس سرما کنید. در این مورد بهتر است یک کوله پشتی کوچک با لباس های اضافی با خود ببرید. دستکش های خشک، کلاهی جدید و یک کاپشن اضافی قبل از اسکی به سمت پایین، بپوشید.

• در نهایت، چند لباس خشک برای بعد از اسکی همراه داشته باشید. همه لباس های خیس خود (از جمله زیرپوش و جوراب) را با لباس های خشک و گرم برای رفتن به خانه، تعویض کنید. حتی در اتومبیل گرم هم با داشتن لباس های خیس، احساس سرما خواهید کرد.

منبع : سایت crosscountryskitechnique

چه لباسی مناسب اسکی است

Read 333 times
Last modified on 06 بهمن 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

برترین عکس های ماه