معرفی اسکی نوردیک

Rate this item
(0 votes)

اولین تصمیمی که باید در شروع اسکی نوردیک بگیرید این است که آیا می خواهید اسکی کلاسیک را تجربه کنید یا اسکی اسکیت و یا هر دو را همزمان فرا بگیرید.

     رایج ترین توصیه ای که به افراد می شود این است که ابتدا اسکی کلاسیک را فرا بگیرند. حرکت متناوب پاها و دست ها در گام های مورب، شبیه راه رفتن و دویدن است. اسکی کلاسیک قدم زدن بر روی چوب اسکی یا دویدن و سر خوردن با آن نیست، بلکه حرکتی کاملا متفاوت است. اما در گام های مورب حرکاتی شبیه راه رفتن و دویدن وجود دارد که مبتدیان می توانند به وسیله آن ها روی چوب اسکی های خود راه بروند و اوقات خوشی را سپری کنند.

زمانی که مهارت کافی ندارید، اسکی کلاسیک لذت بخش تر است، اما این بدان معنا نیست که این سبک بهترین راه ورود به اسکی نوردیک برای همه است.

در این جا سوالاتی که برای افراد در زمان شروع اسکی نوردیک پیش می آید، پاسخ داده شده اند.

 اسکی نوردیک

کجا اسکی کنیم؟

     شما می توانید اسکی کلاسیک را در پیست های آماده و مسیر های برفی یکنواخت در مناطق نوردیک یا در برف های نکوبیده در backcountry انجام دهید. برای اسکی اسکیت باید به پیست های آماده دسترسی داشته باشید.

     اسکی کلاسیک زیرشاخه هایی مانند backcountry، تور و تله مارک دارد. شما می توانید این شاخه های اسکی کلاسیک را اسکی در مسیر، اسکی نمایشی و تکنیک های مسابقه بنامید. این اسکی، سریع، فنی و ورزشکارانه است. تنها کسانی که اطلاع کافی از اسکی کلاسیک ندارند، آن را خسته کننده می خوانند.

     هر یک از زیر شاخه های اسکی کلاسیک، نیازمند تجهیزات مختلفی است. در پیست های آماده و مسیرهای برفی یکنواخت، می توانید از چوب اسکی های باریک تر استفاده کنید. در backcountry، نیازمند چوب اسکی های عریض تر با لبه های فلزی، پوتین ها و فیکس های مخصوص کار سنگین هستید.

     اسکی اسکیت هیچ زیرشاخه ای ندارد. این سبک همواره نیازمند پیست های عریض و با برف کوبیده شده با سطح راه راه، شبیه پیست های آلپاین، می باشد. تنها زمانی که می توانید در backcountry به اسکی اسکیت بپردازید، زمانی است که لایه ضخیمی از یخ روی برف را پوشانده است که اغلب در بهار اتفاق می افتد.

     در ضمن، نداشتن زیر شاخه در اسکی اسکیت بر نحوه انتخاب تجهیزات نیز موثر است. حتی اگر تمایل به انجام مسابقه ندارید، باز هم باید بهترین چوب اسکی اسکیت موجود را خریداری کنید. کنترل این چوب اسکی ها به مراتب ساده تر از چوب اسکی های سنگین ارزان قیمت است.

همه محل های اسکی نوردیک برای هر دو سبک مناسب نیستند و و معمولا برای اسکی کلاسیک آماده سازی می شوند

مقایسه با دوچرخه سواری

     می توانید تصور کنید که اسکی backcountry و تور، به ترتیب شبیه دوچرخه سواری کوهستان و اسکی در پیست های آماده مانند دوچرخه سواری جاده است. در این مقایسه، اسکی کلاسیک نمایشی و اسکیت هر دو دوچرخه سواری جاده هستند، زیرا هر دو در سطوح نرم و مصنوعی انجام می گیرند.

     از طرف دیگر، اسکی اسکیت و اسکی کلاسیک نمایشی بسیار فنی هستند و حرکت بالا تنه و پایین تنه را در بر می گیرد. این امر باعث می شود که این دو بیشتر شبیه دوچرخه سواری کوهستان باشند تا دوچرخه سواری جاده.

کدام یک آسان تر است؟ کدام یک پرتکاپوتر است؟

پاسخ به این سوال مشکل است.

    زمانی که شروع به این کار می کنید، اسکی بازی کم مهارت هستید. در این وضعیت از اسکی کلاسیک لذت بیشتری خواهید برد. زمانی که مبتدی هستید، اسکی اسکیت بسیار خسته کننده است.

     بنابراین اسکی کلاسیک برای شروع نوردیک بهتر است، اما دلیل این امر عدم فنی بودن آن نسبت به اسکی اسکیت نیست. دلیل این موضوع این است که وقتی مهارت زیادی ندارید، لذت بردن از آن آسان تر است.

     در سطوح بالایی مهارتی هم اسکی کلاسیک و هم اسکی اسکیت، نیازمند توانایی تکنیکی بالایی هستند. تبدیل شدن به یک اسکی باز ماهر نیازمند سال ها تمرین است، چه سبک اسکی کلاسیک باشد، چه اسکیت و چه هر دو.

     همان طور که پیش تر گفته شد، در سطح مبتدی، اسکی اسکیت بسیار خسته کننده تر از اسکی کلاسیک است. به همین خاطر است که اغلب افراد اعتقاد دارند که اسکی اسکیت ورزش پرتکاپوتری است.

     زمانی که خسته شدید، به راحتی می توانید با چوب اسکی های کلاسیک راه بروید. این کار با چوب اسکی های اسکیت امکان پذیر نیست. در این حالت باید چوب اسکی های خود را مانند حرکت اسکیت حرکت دهید تا به جلو بروید.

     اما زمانی که مهارت کافی کسب کردید، می توانید در مسیرهای طولانی به راحتی و با صرف کمترین انرژی اسکی اسکیت انجام دهید. همچنین می توانید با اسکی کلاسیک هم به سختی تمرین کنید. سطح مهارت و توانایی شماست که عملکرد شما را تعیین می کند.

با همه این تفاسیر، اسکی اسکیت نسبت به اسکی کلاسیک، نیازمند قدرت بیشتری است و همچنین می توانید با سرعت بالاتری حرکت کنید.

آیا تناسب اندام اهمیتی دارد؟

     قطعا تا به حال این موضوع را حدس زده اید: اسکی کلاسیک برای کسانی که تناسب اندام کمتری دارند، مناسب تر است. افراد ورزشکار اسکی اسکیت را راحت تر می آموزند.

شما نمی توانید بدون داشتن قدرت، تعادل و چابکی کافی و ...، در اسکی کلاسیک یا اسکیت به سطح مهارت فنی بالایی دست یابید.

     به یک اسکی باز ماهر نگاه می کنید و از خود می پرسید، "آیا او تناسب اندام دارد چون خوب اسکی می کند یا خوب اسکی می کند چون تناسب اندام دارد؟" پاسخ مثبت است. کسانی که اسکی نوردیک انجام می دهند، با گذشت زمان اندامی ورزشکارانه پیدا خواهند کرد، زیرا این ورزش هم تناسب اندام ایجاد می کند و هم نیازمند تناسب اندام است. این چرخه باعث علاقه زیاد به اسکی نوردیک شده است.

واکس زدن چوب اسکی چگونه است؟

     کاملا درک می کنم که ممکن است از واکس زدن چوب اسکی هراس داشته باشید یا زحمت این کار را به خود ندهید. اما مسئله واکس زدن چوب اسکی نباید تاثیری بر انتخاب شما میان اسکی اسکیت و کلاسیک داشته باشد.

     اگر می خواهید اسکی کلاسیک انجام دهید، چوب اسکی بدون نیاز به واکس تهیه کنید. هم چوب اسکی های بدون نیاز به واکس کلاسیک و هم چوب اسکی های اسکیت نیاز دارند که گه گاه واکس زده شوند. اگر نمی خواهید زحمت این کار را خودتان بکشید، آن را به مراکز خدماتی ببرید.

شرایط برف و دما چگونه بر اسکی اسکیت و کلاسیک تاثیر می گذارد؟

     در اسکی اسکیت بیشتر نیاز به سر خوردن داریم و در اسکی کلاسیک گیرایی اهمیت بیشتری دارد (با این حال سر خوردن در اسکی کلاسیک نیز عامل مهمی است). ویژگی گیرایی و سر بودن برف با تغییرات دما و رطوبت تغییر می کند.

اسکی اسکیت در شرایط زیر همواره هیجان انگیزتر از اسکی کلاسیک است:

• زمانی که برف تازه است و دما نزدیک صفر درجه می باشد. در این شرایط ممکن است واکس یخ بزند و توده هایی ایجاد کند که سر خوردن را غیر ممکن می کند. زمانی که برف به محل گیرایی می چسبد، حرکت را مختل می کند.

• دما به شدت نوسان دارد و واکس قبل از پایان اسکی، خاصیت خود را از می دهد. باید متوقف شوید و دوباره از واکس استفاده کنید.

اسکی کلاسیک در این شرایط همواره هیجان انگیز تر از اسکی اسکیت است:

• زمانی که هوا بسیار سرد است و چوب اسکی ها به خوبی سر نمی خورند.

• زمانی که برف پیست، عمیق و تازه است.

آیا امکان خرید چوب اسکی های کلاسیک ارزان وجود دارد؟

     چه اسکی کلاسیک را انتخاب کنید و چه اسکی اسکیت، مهم ترین چیز این است که چوب اسکی های خود را به کمک یک فرد حرفه ای مناسب خود کنید. این امر برای لذت بردن از این ورزش ضروری است، زیرا باید از تجهیزات با کیفیتی استفاده کنید که مناسب قد و وزن شما باشد. انتخاب چوب اسکی مناسب، تنها مربوط به طول چوب اسکی نمی شود، بلکه بسیار پیچیده تر از آن است.

آیا می توان تجهیزات Combi را خریداری کرد؟

     می توان پوتین های Combi خریداری کرد. این راه خوبی برای شروع کار است، اما چوب اسکی های Combi نخرید. چیزی به عنوان باتوم Combi وجود ندارد، زیرا طول باتوم در اسکی کلاسیک و اسکیت متفاوت است.

آیا داشتن سابقه در اسکی آلپاین تاثیری در کسب مهارت در اسکی نوردیک دارد؟

     زمانی که صرف یادگیری اسکی کرده اید به شما در یادگیری اسکی نوردیک کمک می کند. این که می دانید چگونه هشت کردن انجام دهید، به شما کمک زیادی می کند. اما اینکه اعتماد به نفس کافی برای پایین رفتن در تپه و اسکی سرعت دارید ممکن است به شما آسیب بزند.

مراقب باشید. ممکن است تپه کوچک به نظر برسد، اما چوب اسکی های نوردیک به راحتی چوب اسکی های سرعت کنترل نمی شوند. با احتیاط حرکت کنید.

جمع بندی

اسکی کلاسیک یا اسکی اسکیت؟

     هر کدام که برای شما جذاب تر است انتخاب کنید. چند ویدیو تماشا کنید و از خود بپرسید کدام یک هیجان انگیز تر است. اسکی کلاسیک را به خاطر خسته کننده بودن رد نکنید. این عقیده شما بدین خاطر است که افراد زیادی را دیده اید که در پیست به آرامی حرکت می کنند. در واقع اسکی کلاسیک، ورزشی سریع، فنی و پویاست.

     اسکی بازان فوق العاده ای وجود دارند که فقط اسکی کلاسیک و برخی دیگر فقط اسکی اسکیت انجام می دهند، با این حال اکثر اسکی بازان ماهر نوردیک هر دو را انجام می دهند. آن ها تمایل دارند که خود را با شرایط مختلف برف تطبیق دهند.

منبع : سایت crosscountryskitechnique

اسکی کلاسیک یا نوردیک

Read 247 times
Last modified on 15 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

برترین عکس های ماه