تکنیک ها

Rate this item
(0 votes)

1- برش

     این تکنیک برای همه اسکی بازان به خصوص اسکی بازان تله مارک جذابیت زیادی دارد. خوشبختانه تکنیک های پیچیده و فرآیندهای یادگیری طولانی مدتی برای انجام برش در اسکی تله مارک وجود ندارد. این تکنیک تنها نیازمند قرارگیری بر روی لبه و کج کردن بدن به سمت مرکز چرخش به مقدار کم است تا چوب اسکی ها به خودی خود بچرخند.

برای انجام این تکنیک بدن به سمت جلو و دست ها به صورت خمیده در ارتفاع شکم قرار می گیرند.

این وضعیت باعث انتقال بهتر نیرو از بدن به چوب اسکی می شود و هدایت چرخش را بر روی لبه ها بلافاصله بعد از شروع چرخشی امکان پذیر می کند .

     برای انجام برش، پاها باید وظیفه مهم دیگری را نیز انجام دهند. وضعیت تله مارک خمیده و بسیار ایستا، مانع از داشتن وضعیت منعطف برای اسکی باز می شود. بهتر است از خم کردن و باز کردن پاها به منظور ایجاد یا کم کردن فشار مورد نیاز، استفاده شود. در نتیجه پاها به عنوان ضربه گیر عمل می کنند. در مرحله ابتدایی چوب اسکی ها روی لبه قرار می گیرند، در نتیجه سر نمی خورند بلکه برش انجام می دهند. سعی کنید لبه ها را بیش از حد با برف درگیر نکنید، زیرا در غیر این صورت سرعت زیادی را از دست خواهید داد. در پایان مرحله ابتدایی به پاها استراحت داده و خمیده تر شوید تا فشار به کمک نیروی گریز از مرکز و جاذبه جذب شود.

2- چرخش های کوتاه:

     با استفاده از برش می توانید در محل های مسطح و پیست های آماده به خوبی اسکی کنید. اما چالش های واقعی در پیست های پرشیب، موگول های یخی و برف عمیق اتفاق می افتد. به منظور مواجهه با این چالش ها باید درباره چرخش های کوتاه و کاربرد آنها بیشتر بدانید.

     برای انجام این تکنیک، پاها و بالاتنه بایستی با یکدیگر هماهنگ بوده و سرعت عمل بالایی داشته باشند. همچنین سایر حرکات مانند باتوم گذاری نیز با قدرت زیادی انجام می گیرد. باتوم گذاری در چرخش های کوتاه نسبت به برش اهمیت بیشتری دارد و به عنوان هماهنگ کننده ریتم عمل کرده و شعاع چرخش را نیز تنظیم می کنند.

     وضعیت کلی بدن در چرخش های کوتاه، به صورت فشرده است و باید در صورت امکان در تمام طول چرخش به همین شکل باقی بماند. این بدان معناست که هیچگونه حرکت عمودی انجام نمی گیرد. حرکات عمودی از نظر زمانی طول کشیده و مانع از شروع سریع چرخش و انجام چرخش کوتاه می شوند. گام ها نیز نباید بلند باشند، زیرا در غیر این صورت فاصله یک چرخش تا چرخش بعدی بسیار طولانی خواهد شد. در چرخش های کوتاه بالاتنه در جهت حرکت می چرخد، تا گیرایی لبه با بیشترین انتقال نیرو، همراه شود. قبل از هر تغییر جهت، بالاتنه کمی خلاف جهت حرکت می چرخد تا برای قرارگیری در وضعیت چرخش بعدی مسیر کوتاه تری را بپیماید. برای چرخش های بسیار کوتاه که در شیب های بسیار تند یا باریک و یا در حرکت بین موگول ها مورد استفاده قرار می گیرد، بالاتنه همواره در راستای خط سقوط قرار می گیرد. از این طریق می توان سریعتر عکس العمل نشان داد و تناوب چرخش ها را نیز افزایش داد، زیرا در این وضعیت تنها پاها حرکت می کنند. بنابر این برخلاف برش که متکی به حرکت بدن است، چرخش کوتاه متکی به حرکت پاهاست.

3- اسکی در میان موگول ها :

     برای برخی از اسکی بازان تله مارک، موگول های تنها موانعی هستند که مانع از لذت بردن از اسکی می شوند. اما بسیاری دیگر از اسکی بازان تله مارک، علاقه زیادی به موگول ها دارند، زیرا اسکی در این نوع پیست ها بسیار چالش برانگیز است.

     با این حال حرکت در بین موگول ها هیچگاه شبیه هم نیست و مهم ترین نکته در این حرکت نیز همین موضوع است. اسکی بازان در برخی اوقات درون موگول ها می روند و در برخی موارد از روی آنها می پرند. تنها موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اجازه ندهید موگول ها شما را بترسانند و مانع از حرکت شما شوند. به منظور کنترل پیست هایی که دائماً در حال تغییر هستند، نیازی به تکنیک های کاملاً جدید نیست. می توان از چرخش های کوتاه استفاده کرد و آن را با تکنیک های خاص جذب ضربات که به حفظ تماس با برف کمک می کنند ترکیب کرد. بنابر این باید از پاها به عنوان ضربه گیر استفاده کرد. این بدان معناست که با خم و بازکردن پاها می توان با موگول ها و توده های برفی مواجه شد. تا زمانی که نخواهیم پرش و ترفند خاصی انجام دهیم، این تماس دائمی با برف، پیش نیاز مهمی برای اسکی در مسیری مناسب و ایمن در بین موگول ها است.

     از بین رفتن تماس دائمی با برف به صورت ناخواسته باعث از بین رفتن کنترل و افزایش بیش از حد سرعت می شود و زمانی که در هوا هستید امکان ترمز گرفتن نیز وجود ندارد. تا زمانی که با برف تماس دارید، امکان کنترل سرعت با قرارگیری بر روی لبه و خارج کردن چوب اسکی ها از خط سقوط وجود دارد .

     اگر از باتوم استفاده می کنید، دست دره باید کمی به سمت بدن جمع شود و دست کوه کاملاً به سمت جلو باشد بنابراین بالاتنه به سمت دره می چرخد و چرخش چوب اسکی ها را به سمت خط سقوط آسانتر می کند.

4- برف عمیق

     برای اسکی بازان تله مارک امروزی، برف عمیق، بسیار هیجان انگیز است. به دلیل گام خمیده و نزدیکی بیشتر به برف و جابه جایی های هماهنگ و شناوری در برف پودری، این نوع اسکی برای اسکی بازان تله مارک بسیار لذت بخش است.

همه افرادی که یک بار این تجربه را داشته اند، تمایل دارند که دوباره این نوع اسکی را امتحان کنند اما در برخی موارد خطرهای احتمالی را نادیده می گیرند.

    در اغلب موارد این اشتباهات کشنده است. وضعیت کوهستان به صورت روزانه تغییر می کند و بهمن هر سال جان افراد زیادی را می گیرد. بنابراین آماده باشید و وسائل ضروری را قبل از رفتن به اسکی همراه داشته باشید .

     هیچگاه به تنهایی، به اسکی در برف عمیق نروید، پیش بینی بهمن را در محل بررسی کنید و با داشتن تجهیزات لازم آماده مواجهه با بهمن احتمالی باشید. همواره یک بیل،کاوشگر و گیرنده همراه داشته باشید، ایمنی را همواره مد نظر قرار دهید. فقط در صورتی که قادر به ارزیابی خطرات آلپاین هستید و از نظر فنی برای شرایط اضطراری آمادگی دارید به اسکی در برف عمیق بپردازید.

     با داشتن تجهیزات مناسب و تکنیک های درست، یادگیری این نوع اسکی به زمان زیادی نیاز خواهد داشت. اسکی در برف عمیق با چوب اسکی های پهن تر و نرم تر آسان تر خواهد بود و حتی اگر چوب اسکی های مناسب سبک آزاد را نداشته باشید با چوب اسکی های برش که چندان کوتاه نباشند نیز می توانید به راحتی در برف عمیق اسکی کنید. هرچه چوب اسکی پهن تر باشد، شناوری بهتر صورت می گیرد .

    همچنین چوب اسکی های نرم نیز همین مزیت را در برف عمیق دارند. زیرا پیچ با آنها حتی در سرعت های پایین آسانتر است. در پیست های آماده چوب اسکی های نرم به خوبی چوب اسکی های سخت عمل نمی کنند زیرا گیرایی لبه در آنها به خوبی صورت نمی گیرد، در صورتی که وجود سختی (در چوب اسکی) در برف فشرده و یخی بسیار ضروری است. اما برای اسکی در برف پودری نیازی به گیرایی لبه نیست. هردو چوب اسکی تقریباً روی کف حرکت می کنند. به خاطر داشته باشید که باید وزن خود را به صورت مساوی روی چوب اسکی کوه و دره وارد کنید تا شناوری بهتر صورت گیرد.

5- تور اسکی:

     گاهی اوقات اسکی بازان تله مارک وسوسه می شوند که به اسکی در خارج از پیست های آماده بپردازند ایستادن در صف بالابر، پیست های فشرده که اسکی بازان و اسنوبورد سواران دیگر نیز حضور دارند و به اندازه اتوبان مسطح و عریض هستند بعد از مدتی خسته کننده می شود. در نتیجه اسکی بازان تله مارک بیشتری به اسکی back country و بالا رفتن از کوه ها و قله ها و اسکی مانند اجداد خود علاقه مند می شوند.

     چوب اسکی های تور باید سبک باشد زیرا باید نیروی کافی در زمان صعود ذخیره شود و همچنین باید بتوان با این چوب اسکی ها، حتی در برف ناهموار و مرطوب نیز(در حین فرود )  پیچ ها را به خوبی اجرا کرد. باتوم های قابل تنظیم این مزیت را دارند که طول آنها را می توان در هنگام صعود و فرود تغییر داده و تنظیم کرد. قبل از تولید فیکس های 7tm، بهترین فیکس برای تور اسکی، فیکس های 3-pin بوده اند زیرا هیچ کابلی جهت بستن پاشنه در زمان صعود ندارند و بسیار سبک هستند. امروزه با استفاده از تکنولوژی جدید 7tm ، هم مزیت فیکس های 3-pin و هم مزایای فیکس های کابلی به صورت همزمان درنظر گرفته شده است. زیرا در زمان صعود، فشار اهرم پاشنه، با یک پیچ ساده به حداقل می رسد.

به منظور آمادگی برای تورهای اسکی و آگاهی از موارد ایمنی، شرکت در کلاس های آموزش بهمن توصیه می شود.

6- مسابقات:

همانند چوب اسکی های آلپاین، مسابقات تله مارک نیز در چهار دسته برگزار می شود : مارپیچ بزرگ، مارپیچ موازی،کلاسیک و کلاسیک سرعت.

     هر چهار رشته نشان دهنده تنوع در اسکی تله مارک هستند. این بدان معناست که در مسابقات مارپیچ موازی یا مارپیچ بزرگ همواره سکوی پرش وجود دارد تا شباهت آن به اسکی پرش نمایش داده شود.

     در مسابقات کلاسیک یا کلاسیک سرعت، مسابقه دهندگان همچنین باید یک حرکت 360 درجه(در یک دایره از پیش تعیین شده)، یک پرش و یک حرکت کوتاه اسکیت انجام دهند تا به خط پایان برسند. تفاوت دیگر آن با مسابقات آلپاین داورانی هستند که در دروازه ها قرار می گیرند و در تمامی مسیر مسابقه حضور دارند. و وظیفه آنها بررسی تکنیک و وضعیت درست اسکی بازان در هنگام عبور از دروازه هاست.

     اگر تغییر گام به صورت پیوسته صورت نگیرد یا فاصله گام ها حداقل به اندازه طول کف پا نباشد اسکی باز جریمه زمانی می شود. همین مسأله در مورد پرش نیز صدق می کند. اگر فرود در وضعیت تله مارک صورت نگیرد یا حداقل عرض بین 10 تا 20 متر نباشد، جریمه می شوند و به زمان نهایی آنها اضافه خواهد شد.

     جذاب ترین رشته برای اسکی بازان تله مارک، مسابقه در رشته ی کلاسیک است. در این مسابقات اسکی باز درسه بخش مسابقه می دهد: پرش، نوردیک و مارپیچ بزرگ. درون دروازه ها، باید سرعت به حداکثر و جریمه های زمانی به حداقل برسد. برش که بیشتر در بخش میانی مسابقه انجام می شود با حداکثر سرعت به نمایش گذاشته می شود تا هم عرض آن به کمترین میزان برسد و هم انرژی جنبشی رو به جلو در هوا از بین نرود.

منبع :برگرفته از کتاب telemark skiing نوشته : Lynn Patrick, Ralf, Dicsfe

تکنیک های پیشرفته تله مارک

Read 392 times
Last modified on 06 بهمن 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

برترین عکس های ماه