گیر کردن لبه

گیرکردن لبه 14 شهریور 1394

3. انواع گیرکردن لبه اسنوبرد

Rate this item
(0 votes)

بسته به میزان سرعت، قد (یا به صورت دقیقتر ارتفاع مرکز جرم) و زاویه شیب، سه نوع گیرکردن لبه وجود دارد: آهسته، محوری، پرتابی

گیر کردن آهسته ی لبه اسنوبرد

     این نوع گیرکردن زمانی اتفاق می افتد که بسیار آهسته حرکت می کنید و سرعت جانبی بیش از 5 کیلومتر بر ساعت (3 m/h) نیست. در اینجا گیرکردن لبه تعادل شما را برهم می زند و گیرکردن لبه باعث می شود که نتوانید پای خود را تکان دهید و تعادل خود را دوباره بدست بیاورید. در این حالت می نشینید یا زانو می زنید تا از زمین خوردن جلوگیری کنید و آسیب دیدگی را کاهش دهید.

این نوع گیرکردن آرام ترین و بهترین نوع گیرکردن لبه است اما باید مراقب باشید زیرا در برخی موارد مچ افراد در اثر تلاش برای جلوگیری از ضربه می شکند.

 گیر کردن آهسته ی لبه اسنوبرد

گیر کردن لبه ی اسنوبرد به روش محوری

     این نوع گیرکردن زمانی اتفاق می افتد که کمی سریع تر حرکت می کنید و زمانی که لبه گیر می کند تعادل چندان به هم نمی خورد، بلکه خیلی سریع از جلو یا عقب به زمین می خورید. در اینجا بدن بسیار سریع از روی لبه بلند می شود که امکان نشستن یا زانو زدن وجود نخواهد داشت و لبه گیرکرده مانند یک محور عمل می کند و بدن شما را به طرف برف پرتاب می کند. در این نوع گیرکردن، ضربه ای که از طرف برف وارد می شود بسیار شدید است. زیرا انرژی شما مستقیماً به برف منتقل می شود. این نوع گیرکردن زمانی اتفاق می افتد که سرعت جانبی شما بین 6 تا 11 کیلومتر برساعت (4 تا 7 متر بر ساعت) است، با این وجود نهایت سرعتی که در آن این نوع گیرکردن اتفاق می افتد براساس ارتفاع مرکز جرم تغییر می کند. تغییراتی که ممکن است اتفاق بافتد و دلیل آنها با جزئیات در بخش مکانیزم گیرکردن لبه توضیح داده شده است.

 گیر کردن محوری لبه اسنوبرد

     باید به گیرکردن لبه محوری توجه زیادی شود، زیرا تمام انرژی شما در این نوع گیرکردن مستقیماً به برف منتقل می شود و این یعنی حتی اگر سرعت اسنوبرد سوار زیاد نباشد هم محکم به زمین خواهد خورد. برای یک اسنوبرد سوار متوسط لبه در سرعت 11 کیلومتر بر ساعت (7متر بر ثانیه) گیر می کند، بدن با سرعت 19 کیلومتر بر ساعت (12متربر ثانیه) و سر با سرعت 32 کیلومتر بر ساعت (20 متر برثانیه) به زمین خواهد خورد. این یعنی سر 6/1 برابر سخت تر به زمین خواهد خورد.

 گیر کردن محوری لبه اسنوبرد

گیر کردن لبه ی اسنوبرد به روش پرتابی (پرت شدن بعد از گیر کردن لبه)

     این نوع گیرکردن زمانی اتفاق می افتد که سرعت جانبی آنقدر زیاد است که وقتی لبه گیر می کند چرخشی ایجاد می کند که لبه را از روی برف بلند می کند. این امر باعث می شود که به هوا پرتاب شوید و تا زمان زمین خوردن به چرخش ادامه دهید این اتفاق زمانی می افتد که لبه با سرعت جانبی بیش از 11کیلومتر بر ساعت (7متر بر ساعت) گیر کند.

 گیر کردن پرتابی لبه اسنوبرد

     با اینکه در این حالت انرژی کلی بیش از حالت محوری است اما نیرویی که به برف وارد می کنید کمتر از حالت محوری است.با اینکه هنوز هم مقداری سرعت به سمت جلو وجود دارد، اما با حرکت در روی شیب کم کم از بین می رود سرخوردن تا ایستادن زمانی اتفاق می افتد که سرعت چندان بالا نباشد، اما اگر سرعت بالا باشد روی برف غلت خواهید خورد. در این زمان این نوع گیرکردن خطرناک ترین نوع گیرکردن لبه است، زیرا در زمان غلت خوردن ممکن است روی سر یا عضوی دیگر از بدن فرود بیایید که در این صورت ممکن است به شدت آسیب ببینید. در این حالت شاید سر مانند حالت محوری مستقیماً به برف اصابت نکند، اما ممکن است در هنگام غلت خوردن روی سر فرود بیایید که باعث صدمه شدیدتر می شود.

 گیر کردن پرتابی لبه اسنوبرد

     به صورت کلی تغییر از یک نوع گیرکردن لبه به نوع دیگر در سرعت های پایین انجام می شود، با این حال این موضوع مربوط به سرعت جانبی است و نه سرعت رو به جلو. اما گیرکردن لبه زمانی آسیب شدید وارد می کند که در سرعتی معادل 8کیلومتر بر ساعت (5متر بر ساعت) اتفاق بیفتد.

سرعت رو به جلو در اسنوبردسواری و اثرات آن در گیر کردن لبه

     سرعت هایی که تا به حال در مورد آنها صحبت شد سرعت های جانبی هستند و تأثیر سرعت رو به جلو اسنوبرد در نظر گرفته نشده است. این موضوع تا حدی به این دلیل است که این سرعت در زمان گیرکردن لبه که اسنوبرد کاملاً به طرفین حرکت می کند اهمیتی ندارد و تا حدی بدین خاطر است که تأثیر سرعت رو به جلو می تواند تغییر کند. به صورت کلی وقتی لبه گیر می کند سرعت رو به جلو از بین نمی رود، در نتیجه در زمان زمین خوردن روی برف به طرفین حرکت خواهید کرد، اما سرعت رو به جلو می تواند عملکرد لبه را در هنگام گیر کردن تغییر دهد. به همین خاطر،اگر اسنوبرد سرعت رو به جلوی مناسب و سرعت جانبی کمی داشته باشد،لبه می تواند اسنوبرد را بچرخاند و لبه هدایت کننده را به لبه عقبی تبدیل کرده و از گیرکردن لبه جلوگیری کند و زمانی که بیشتر به سمت جلو حرکت می کنید امکان گیرکردن لبه کمتر است.با این وجود این امکان وجود دارد که چرخش لبه باعث از بین رفتن تعادل شما شده و باعث گیرکردن لبه هدایت کننده شود.

منبع سایت : mechanic of sport

آشنایی باانواع گیرکردن لبه اسنوبرد

Read 518 times
Last modified on 18 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

برترین عکس های ماه