مقالات آموزشی اسنوبرد

معیارهای تعیین سطح اسنوبرد سوار

Rate this item
(0 votes)

 

چه سطوح مهارتی در اسنوبرد وجود دارد و شما در چه سطحی قرار دارید؟

آخرین به روز رسانی: 22 مهر 1394 توسط نیت

 

nate

 

     نیت (Nate ) عاشق این است که هر روز لذت و بهره ی بیشتری از زندگی اسنوبرده، چیزهای جدیدی در مورد اسنوبرد یاد بگیرد، اسنوبرد سوار بهتری شود و از نظر تکنیکی پیشرفت کند.

     هدف این مقاله این است که به شما کمک کند که سطوح مختلف مهارت در اسنوبرد را بشناسید و از آن مهم تر این که بتوانید سطح مهارت خود را تشخیص دهید.

     ابتدا این موضوع را روشن کنیم که دانستن سطح مهارت چه کمکی به شما می کند و سپس نگاه دقیق تری به سطوح مختلف مهارت در اسنوبرد داشته باشیم.

 

سطوح مهارتی در اسنوبرد

 

چرا لازم است سطح مهارت خود را در اسنوبرد بدانید؟

دلیل شماره‌ی 1

     این است که به شما کمک میکند که برد مناسب خود را انتخاب کنید، بخرید یا کرایه کنید ( گرچه من مطمئنا توصیه میکنم که بخرید). انتخاب برد مناسب برای مبتدیان یادگیری را آسان تر می کند و اگر یک اسنوبرد سوار ماهر هستید، بردی را باید انتخاب کنید که هر کاری را که لازم دارید برای شما انجام دهد.

     یکی ازمسائلی که موقع خرید اسنوبرد با آن مواجه می شوید این است که این برد برای چه سطحی مناسب است؛ مبتدی، متوسط ، پیشرفته و یا ماهر. هربردی غالبا دامنه ای از توانایی ها را پوشش می دهد مثلا مبتدی تا پیشرفته.

     وقتی که شما می خواهید یک اسنوبرد بگیرید، یکی از اولین سوالاتی که از شما می پرسند این است، " سطح توانایی شما چیست؟"

اگر شما مبتدی هستید، مطلب زیر را مطالعه کنید تا ببینید چگونه یک اسنوبرد مبتدی انتخاب کنید.

چگونه بهترین اسنوبرد مبتدی را انتخاب کنیم؟

دلیل شماره‌ی 2

     دومین دلیل تعیین هدف است. چنانچه عادت دارید برای کمک به پیشرفت خود، برا ی خود هدف تعیین کنید ( که اید‌ه‌ی بسیار خوبی است چون اکر شما برا ی خود هدفی را مشخص کنید، خیلی سریع تر پیشرفت میکنید)، باید بدانید که در چه مرحله ای هستید.

برای این که بتوانید به هدف خود برسید، به نقشه ای با 3 مولفه احتیاج دارید:

1. به کجا می خواهید بروید ( هدف شما، مقصد شما)

2. طرحی برای این که چطور به آن جا برسید ( نقشه‌ی شما)

3. در حال حاضر کجا هستید ( " شما در اینجا هستید" در نقشه‌ی شما)

 

 

چگونه بهترین اسنوبرد مبتدی را انتخاب کنیم

     اگر ندانید در چه مرحله ای هستید در این صورت نمیدانید چه مسیری را لازم است طی کنید تا به هدف خود برسید. کشف سطح توانایی شما دلیل شماره‌ی 3 را واقعیت می بخشد.

دلیل شماره‌ی 3

     چنانچه به فکر یادگیری اسنوبرد هستید، دانستن سطح مهارت بسیار لازم و ضروری است برای این که بدانید چه سطحی از آموزش برای شما بهتر است. در خیلی از آموزش ها ذکر شده است که برای چه سطح مهارتی طرح ریزی شده اند (معمولا در سیستم 7ـ 1). برای آگاهی بیشتر مطلب زیر را ملاحظه نمایید.

     دلایل دیگری نیز برای لزوم آگاهی از سطح مهارت وجود دارد. یکی از این دلایل شاید فقط کنجکاوی باشد. دلیل شما هر چه باشد، شما در قسمت بعد قادر خواهید بود که معیار بهتری از سطح توانایی خود داشته باشید و بدانید که در چه مرحله ای هستید.

     به طور کلی، تا آنجا که من میدانم، دو سیستم مختلف برای درجه بندی سطح توانایی اسنوبرد وجود دارد. سیستم مبتدی تا حرفه ای و سیستم 7ـ 1 یا 6-1.

سیستم مبتدی تا حرفه ای

در این سیستم، شما در رده‌ی مبتدی، متوسط، پیشرفته یا ماهر قرار می گیرید.

     وقتی که به دنبال خرید اسنوبرد هستید، باید به سطح مهارتی که اسنوبرد برای آن طراحی شده است، دقت کنید. این سطح مهارت میتواند هر چیزی از مبتدی گرفته تا ماهر و یا ترکیبی از آنها باشد، مثلا پیشرفته تا ماهر.

     جای دیگری که شما می توانید اینها را ببینید روی خود کوه است. معمولا مسیرها به این صورت طبقه بندی می شوند: مبتدی (سبز)، متوسط (آبی)، پیشرفته (لوزی مشکی) یا حرفه ای (دو لوزی مشکی)، طبقه بندی می شوند. این ها تا حدودی به سطح مهارت مربوط می شوند، اما قطعا مرز مشخصی ندارند.

حال بهتر است دقیق تر به موضوع بپردازیم. تعریف های من از سطوح مختلف مهارت به شرح ذیل می باشند.

مبتدی ( سطح 3ـ 1) : اگر شما پیچ های پیوسته را شروع کرده اید، اما هنوز با آن راحت نیستید، شما در اواخر سطح مبتدی هستید. اگر برای اینکه بخواهید برای بیشتر ازچند متر روی پاهای خود بایستید باید تلاش کنید و نیز برای اینکه بتوانید بدون افتادن توقف کنید، به تقلا می افتید، شما در ابتدای مرحله ی مبتدی هستید! همه‌ی ما این مرحله را گذرانده‌ایم.

 

سیستم مبتدی تا حرفه ای

 

متوسط ( سطح 5ـ 4): اگر در شروع دوره‌ی متوسط هستید، پیچ های پیوسته را در مسیرهای نسبتا بدون شیب راحت و روان طی می کنید، اما شما احتمالا در پیچ های خود سر می خورید ( اگر به عقب به طرف کوه نگاه کنید، در مسیری که آمده اید، خط های نازک نخواهید دید). اگر شما در پایان این دوره هستید، در هر مسیر آبی، می توانید حرکت کرده، پیچ پیوسته بزنید و به سرعت بپیچید، البته شاید نه با زیبایی که الان در حرکات شما مشهود است! شما احتمالا در خیلی از پیچ ها، هنوز سر می خورید، اما به تدریج یاد می گیرید که در پیچ های خود برش بزنید.

     می توانید پرش های کوچک را در پارک شروع کنید و یاد می گیرید یا یاد گرفته اید که لبه عوض کنید. علاوه بر این، ممکن است رفتن به خارج از پیست را هم امتحان کنید.

پیشرفته ( سطح 6) : یک اسنوبرد سوار سطح پیشرفته پیچ‌ های پیوسته را حتی در سرعت های بالا و شیب های تند راحت و روان اجرا می کند و در هنر برش زدن  تقریبا متبحر شده است. در این مرحله، مسیرهای سیاه برای شما عادی شده اند.

 

سیستم مبتدی تا حرفه ای

 

     در اواخر سطح پیشرفته، شما ممکن است حتی در مسیرهای دو لوزی مشکی بتوانید گلیم خود را از آب بیرون بکشید، اما مثل اسنوبرد سوار متوسطی که روی مسیرهای لوزی مشکی راحت نیست، شما هم در این مسیرها کاملا احساس راحتی نمی کنید. به هر حال، حرکت در خارج از پیست یقینا برای یک اسنوبرد سوار پیشرفته مخصوصا در این مرحله، یک انتخاب به حساب می آید و تفریحی هم هست!

     شما همچنین در فرود آمدن از بیشتر پرش های کوچک تا متوسط، عوض کردن لبه و کار بر روی مانع های کوچک تا متوسط پارک (park features) ماهر شده اید و اگر به پایپ دسترسی داشته اید و بر روی آن تمرین کرده اید، در این مورد هم مهارت کافی کسب کرده اید.

شما احتمالا بهترین استایل را برای اسنوبرد سواری انتخاب کرده و در آن پیشرفت کرده اید.

ماهر( سطح 7 و بالاتر): اسنوبرد سواران ماهر Downhill برای آدرنالین مسیر های دو لوزی مشکی زندگی می کنند و به چالش گشت و گذارهای خارج از پیست می روند و ممکن است حتی به اسلالوم و یا مسابقه هم بروند.

     اسنوبرد سوار ماهر Downhill ،هنر اسنوبرد سواری در سرعت را درمسیرهای ناهموار و شیب دار و مواجهه با هر تعداد مانع یاد گرفته و اسنوبرد برای او در حکم بخشی از بدن او شده است.

   اسنوبرد سوار ماهر Downhill مثل یک رویا برش را انجام میدهد و در نهایت از پس هر مسیری که برای آنها تعیین کنید، برمی آیند.

     اسنوبرد سواران ماهر در سبک نمایشی، هیجان خود را از مانع های بزرگ پارک (park features) مثل پرش های بزرگ، نرده (rail)، یا باکس (box) می گیرند. حرکت در هر جهتی، تقریبا به اندازه‌ی طرف دیگر طبیعی است.

     خیلی از فوت و فن های افراد ماهر هم اضافه می شوند و با پرش های بزرگتر، زمان بیشتری در هوا دارند و بنابراین زمان بیشتری برای چرخش، تاب دادن و گرفتن اسنوبرد در اختیار دارند.

     اسنوبرد سواران حرفه ای در آخرین مراحل این بخش قرار دارند و واقعا معیار خودشان را دارند و هر کاری را که حتی برای اسنوبرد سوارانی که تازه وارد طیف حرفه ای شده اند، دیوانه وار به حساب می آید انجام می دهند.

سیستم 7ـ 1

     سیستم دیگری که استفاده می شود، سیستم درجه بندی 7ـ 1 است. این موضوع، دامنه‌ی وسیع تری را نسبت به تقسیم بندی مبتدی تا حرفه ای در بر می گیرد، بنابراین بررسی دقیق تری را اجازه می دهد.

 

سیستم 7ـ 1

 

     توصیفات مبتدی تا حرفه ای در بالا، شماره‌ی سطح مشابه خود را در براکت دارند و برای سهولت در تقسیم بندی سیستم شماره در پایین، سطح مشابه خود را از بالا دارد.

1. مبتدی سطح 1: اولین روز شما (یا چند روز اول شما) می باشد. شما کاملا مبتدی هستید. تازه یاد می گیرید که چگونه سرعت خود را کنترل کرده، مسافتی را بدون کمک از شیب پایین بیایید و بدون افتادن توقف کنید.

2. مبتدی سطح 2: شما در snowflaking نسبتا راحت هستید، یعنی خودتان را به سمت پایین مسیر روی همان لبه هدایت میکنید. یادگیری پیچ های پیوسته را آغاز کرده، اما هنوز خیلی موفق نیستید.

3. مبتدی سطح 3 : شما در این مرحله می توانید روی شیب های ملایم، پیچ ها را در هر دو سمت به هم متصل کنید (یعنی از لبه‌ی پاشنه‌ به پنجه و از لبه‌‌ی پنجه‌ به پاشنه). احتمالا فعالیت های مرحله ی متوسط را هم امتحان می کنید، اما هنوز در پیچ های پیوسته راحت نیستید.

4. متوسط سطح 4: شما الان در هر مسیر مبتدی یا پیوسته با پیچ های پیوسته راحت بوده و درسرعت های بالا هم این کار را انجام می دهید. همچنین در گشت و گذار در مسیرهایی با ناهمواری بیشتر، بهتر عمل می کنید.

5. متوسط سطح 5: در این مرحله، شما می توانید در سرعتهای بالا روی مسیر شیب دارتر، پیچ پیوسته بزنید. شما در مسیر های مبتدی و متوسط خیلی مطمئن هستید ودر مسیرهای سیاه هم از پس آن بر می آیید. شما ممکن است جرئت این را داشته باشید که از پیست بیرون بزنید. الان شما قادر خواهید بود که با سرعت بیشتری بپیچید و شما قادر خواهید بود که از یک لبه به لبه ی دیگر بروید و تکنیک Ollies را در سطح کوچک انجام دهید و یا چرخش 180 درجه یا پرش های کوچک را امتحان کرده باشید. برش در پیچ های خود را شروع کرده اید.

6. پیشرفته سطح 6: شما حالا یک اسنوبرد سوار خیلی مطمئن هستید که می توانید تقریبا از پس هر مسیری بر بیایید و به راحتی با سرعت بالا حرکت کنید، پرش های کوچک تا متوسط اجرا کنید و پیچ‌های تند بزنید. برش و عوض کردن لبه، برای شما طبیعی می شوند. اگر مایل باشید، می توانید از کوه مثل پارک برفی استفاده کنید و اغلب این کار را انجام می دهید.

7. ماهرـ سطح 7 به بالا: برحسب روش انتخابی، شما عاشق مسیرهای ناهموار، پرش های متوسط تا بزرگ، چرخش های 180 درجه، 360 درجه و یا بیشتر، سرعت های بالا، پیچ های تند، مسیر های شیب دار پرخطر، نرده (rails)، باکس (boxes)، موگول (moguls)، برف پودری (powder)، صحرانوردی (backcountry) هستید و در این مسیرها مطمئن عمل می کنید. البته همیشه جا برای پیشرفت وجود دارد ولی شما به اسنوبرد کاملا مسلط شده اید و اسنوبرد مثل قسمتی از بدن شما شده است.

سطح توانایی شما دراسنوبرد چیست؟

با امید به این که این اطلاعات به شما یاری کرده باشد تا بتوانید سطح توانایی خود را هر چه صحیح تر تعیین کنید.

     بهتر است دراین مورد با خود صریح باشید. اگر تصویر شما از جایی که روی نقشه قرار دارید درست باشد، خیلی راحت تر می توانید به جایی که می خواهید برسید.

دانستن سطح توانایی همچنین در خرید اسنوبرد مناسب به شما کمک خواهد کرد.

     در نهایت، اگر می خواهید آموزش ببینید، در این صورت بهتر است در سطح آموزشی ای قرار بگیرید که برای پیشرفت شما مناسب باشد. اگر شما سطح خود را بیش از حد بالا ارزیابی کنید، ممکن است کارهای بالاتر از سطح خود را انجام دهید وچیزهایی را که شما واقعا احتیاج دارید یاد بگیرید، از دست بدهید. اگر شما سطح خود را خیلی پایین ارزیابی کنید، خود را برای پیشرفت، به چالش نمی‌کشید.

     من شخصا خودم را در بالای سطح متوسط (سطح 5) قرار میدهم. من در مسیرهای سیاه و مسیرهای نسبتا ناهموار مطمئن هستم، در عوض کردن لبه ، شروع به فرود آمدن از پرش های کوچک، با سرعت و به تندی پیچیدن ماهر هستم (اگر بخواهم راستش را بگویم، هنوز هم وقتی سرعتم زیاد است و مخصوصا وقتی که شیب مسیر زیاد است،سر پیچ ها لیز می خورم) و من تازه جرئت می کنم از پیست بیرون بروم.

     هنوز در چرخش 180 درجه کاملا ماهر نیستم، اما یقینا این هم مثل کار بر روی باکس (riding boxes) واضافه کردن ارتفاع پرش ، یکی از اهداف من برای فصل آینده خواهد بود.

منبع: snowboardingprofiles.com

معیارهای تعیین سطح اسنوبردسوار

Read 242 times
Last modified on 15 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

برترین عکس های ماه