شناخت اسنوبرد

3.سختی اسنوبرد

Rate this item
(0 votes)

(دراین مقاله، هر جا از فلکس صحبت شده است، منظور همان سختی یا انعطاف پذیری می باشد)

اسنوبرد شما چه فلکسی باید داشته باشد؟

 

neyt

 

     نیت (Nate ) عاشق این است که هر روز لذت و بهره ی بیشتری از زندگی برده، چیزهای جدیدی در مورد اسنوبرد یاد بگیرد، اسنوبرد سوار بهتری شود و از نظر تکنیکی پیشرفت کند.

آخرین به روز رسانی: 20 مهر 1394

فلکس (درجه بندی سختی اسنوبرد) همان طور که از اسم آن مشخص است، مشخص می کند که یک اسنوبرد چقدر انعطاف پذیر است.

اسنوبردها بسته به این که برای چه گروهی طراحی شده اند، انعطاف پذیری های متفاوتی دارند.

     اولین قسمت این مقاله به انواع مختلف سختی با ذکر جزئیات می پردازد و نیز درجه بندی های متفاوتی که عموما به وسیله‌ی سازندگان برای مشخص کردن فلکس استفاده میشود، مورد بررسی قرار می گیرد.

در قسمت دوم، به این موضوع پرداخته می شود که چه فلکسی برای شما مناسب است، این بستگی به سبک و سطح توانایی شما دارد.

در یک اسنوبرد، دو نوع سختی وجود دارد: طولی و پیچشی

 

سختی اسنوبرد

 

سختی طولی و پیچشی

     سختی طولی، سختی اسنوبرد در طول آن است ( از دماغه تا انتها ) . این، همان سختی اسنوبرد است که مورد صحبت ما می باشد. درجه سختی که به وسیله‌ی سازندگان برای اسنوبردها مشخص شده است، به سختی طولی اشاره دارد و موضوع اصلی این مقاله، همین نوع سختی می باشد.

سختی طولی می تواند متغیر باشد یا یکنواخت. سختی متغیر به این معنی است که سختی در مرکز، دماغه و انتهای اسنوبرد ممکن است متفاوت باشد.

اغلب به این صورت است که درجه‌ی سختی انتهای اسنوبرد بیشتر از درجه‌ی سختی آن در دماغه‌ است. اما در شکل متقارن ( True twin ) درجه‌ی سختی، در دماغه و انتها یکسان است. موضوع این است که اسنوبرد به چه منظور طراحی شده است.

     سختی پیچشی، سختی اسنوبرد درعرض است ( از یک لبه به لبه‌ی دیگر). مردم اغلب این موضوع را موقع تصمیم‌گیری برای خرید در نظر نمی گیرند و عموما درجه بندی‌ای برای این موضوع از طرف سازندگان ارائه نشده است. این که آیا باید ابن موضوع را در نظر گرفت یا نه، بحث دیگری است که بعدا به آن خواهیم پرداخت.

     بر سر این موضوع که سختی پیچشی نیاز به توجه بیشتری دارد یا نه، اختلاف نظر وجود دارد، زیرا سختی پیچشی نرم تر به زدن پیچ‌های تندتر کمک میکند و سختی پیچشی سخت‌تر گیرایی لبه را افزایش می دهد ( پس این موضوع تاثیر گذار است ).

درجه بندی سختی (فلکس) :

     استاندارد یکسان وعمومی برای درجه بندی سختی در بین تولید کنندگان وجود ندارد، بنابراین بین آنچه که یک تولید کننده "سختی متوسط" در نظر می گیرد با آنچه که تولید کنندگان دیگر به آن متوسط می گویند، تفاوت وجود دارد. این موضوع، مشکل ساز است وهرچه زودتر باید یک سیستم استاندارد و یکسان به وجود بیاید.

معمولا فلکس ( سختی) به یکی از دو طریق زیر یا به هر دو طریق با هم درجه بندی میشود، بر مبنای 1 تا 10 یا بر مبنای نرم تا سخت.

اگر در بازه‌ی عددی 1 تا 10 سنجیده شود:

• 1-2 نشان دهنده‌ی فلکس نرم است

• 3-4 نشان دهنده‌‌ی فلکس متوسط ـ تا ـ نرم است

• 5-6 یعنی فلکس متوسط

• 7-8 فلکس متوسط ـ تا ـ سخت

• 9-10 نشان دهنده‌ی فلکس سخت است

     درجه بندی های دیگری هم دیده‌ام که بیشتر به این صورت می باشد:

• 1-2 نرم است

• 3-5 متوسط است

• 6-8 سخت است؛ و

• 9-10 خیلی سخت است

اساسا آنها یک مطلب را بیان می کنند اما با عبارات مختلف.

برای مثال یک فروشنده ممکن است از درجه بندی دوم استفاده کند و عنوان متوسط را برای سختی اسنوبرد در نظر بگیرد و در واقعیت فلکسی برابر 3 از 10 داشته باشد، در حالی که همان اسنوبرد در درجه بندی دیگری ممکن است با عنوان متوسط ـ تا ـ نرم توصیف شود، بنابراین مطمئن شوید که می دانید از چه درجه بندی استفاده شده است.

من سعی می کنم که هم درجه بندی مبنی بر کلمه را ذکر کنم و هم درجه بندی عددی طوری که سختی واقعی اسنوبرد بیشتر روشن شود.

بهترین فلکس مناسب شما چیست؟

مطالب گفته شده همه درست است اما چه فلکسی بهترین است؟ این البته به چند عامل بستگی دارد از جمله: سبک (style) ،  توانایی و وزن بدن.

هر عددی از 1 تا 10 در درجه بندی فلکس (سختی)، مورد استفاده های خود را دارد و برای یک موقعیت خاص بهترین است.

سبک

برای هر سبکی(style) فلکس خاصی مفید است.

سبک نمایشی( freestyle)

 

سبک نمایشی اسنوبرد

 

     اگر شما یک اسنوبرد سوار سبک نمایشی هستید که دوست دارد در پارک کار کند، شما معمولا اسنوبردی با درجه‌ی سختی نرم‌تر می‌خواهید، که قدرت مانور را برای چرخش‌ها افزایش داده، اجازه‌ی حرکات نمایشی داده و قدرت مانور بیشتری را می دهد.

     درجه سختی معمولا در دماغه و در انتهای اسنوبرد یکسان است. این به نحوی است که اسنوبرد سواری در هر جهتی مشابه جهت دیگراست طوری که شما می توانید موقع حرکت و یا فرود، جهت خود را به راحتی تغییر دهید.

     اسنوبردهای نمایشی(Street/jib boards ،(a.k.a noodles بردهای خیلی نرمی هستند، درجه سختی 2-1 از 10 وبرای حرکات نمایشی( butters ) خیلی خوب هستند، اما آنها برای خارج از پارک زیاد مناسب نیستند.

     خیلی از اسنوبرد سواران سبک نمایشی تمایل دارند که با درجه‌ی سختی کمی بیشتری کار کنند، نرم ـ تا ـ متوسط( 3ـ 4 از 10) طوری که آنها بتوانند پارک را ترک کرده و گشتی در اطراف بزنند( حتی اگر فقط برای دیدن مناظر طبیعی باشد).

سبک آزاد(Free-riders)

 

سختی اسنوبرد

 

     اگر شما عاشق اسنوبرد سواری در خارج از پیست هستید، سراشیبی‌ها را با سرعت بالا طی می کنید ومعمولا تهاجمی اسنوبردسواری می کنید و عاشق برش(carving)هستید، فلکس( درجه سختی) بالاتر برای شما خیلی بهتر از درجه سختی نرم است.

یک فلکس سخت تر، ثبات بالاتر و گیرایی لبه‌ی بیشتری دارد مخصوصا در سرعت‌های بالاتر.

     معمولا فلکس در دماغه نرم‌تر از انتهای اسنوبرد است. دماغه‌ی نرم‌تر کمک می کند که آن را روی برف پودری شناور نگه دارد و انتهای سخت‌تر به گیرایی بهتر لبه کمک می کند.

اسنوبرد سوارسبک آزاد، عموما به دنبال درجه‌ی سختی 7 تا 10 هستند ( بسته به مسائل شخصی مثل وزن و غیره).

چند کاره (All mountain )

اسنوبرد سوارانی که دوست دارند از هررشته ای از این ورزش، کمی را انجام دهند، طبیعتا به دنبال درجه‌ای ما بین آنها هستند.

سختی اکثریت اسنوبردهای چند کاره، بین 4 تا 7 از 10 می باشد.

ده اسنوبرد برتر چندکاره مردان 16-2015 و ده اسنوبرد برتر چندکاره 16-2015 زنان را چک کنید.

توانایی

     کنترل اسنوبردی با درجه‌ی سختی نرم‌تر، راحت‌تر بوده و مانور دادن با آن هم راحت‌تر است و بیشتر اشتباهات اسنوبردسوار را نادیده می گیرد. بنابر این، یک فلکس نرم‌تر برای مبتدی بهتر است.

     اما مبتدیان نمی خواهند با فلکس خیلی نرم کار کنند چون بر گیرایی لبه تاثیر خواهد گذاشت. بنابر این، فلکس ایده‌آل برای یک مبتدی، متوسط ـ تا ـ نرم است( 3 یا 4 از 10).

پست زیر را چک کنید تا ببینید چه چیزی اسنوبرد را بهترین اسنوبرد مبتدی می کند.

چگونه بهترین اسنوبرد را برای مبتدیان انتخاب کنیم؟

5 اسنوبرد برتر مبتدی در سال 2015 برای مردان و 5 اسنوبرد برتر مبتدی در سال 2015 برای زنان را چک کنید.

وزن

     این که چه فلکس طولی( درجه‌ی سختی )برای شما مناسب است، به وزن شما ارتباط زیادی دارد. اگر شما سبک وزن هستید، کنترل اسنوبردی با درجه‌ی سختی بالا خیلی مشکل خواهد بود، بیشتر مثل این است که به جای این که شما با برد سواری کنید، آن شما را با خود به سواری می برد.

این نه تنها تفریحی در بر ندارد بلکه خطرناک نیز هست.

     خوشبختانه بیشتر (اما نه همه‌ی) تولید کنندگان وزن پیشنهادی برای هر طول خاصی از اسنوبرد را روی آن مشخص می کنند. طول اسنوبرد نیز بر درجه‌ی سختی اسنوبرد تاثیر می گذارد.

انتخاب طول مناسب اسنوبرد

و خلاصه‌ی کلام این است که خوشبختانه امروز شما در مورد درجه‌ی سختی اسنوبرد مطالبی آموختید، با امید به این که این مقاله به شما کمک کرده باشد که دریابید چه درجه از سختی برای شما مناسب است. از این که برای خواندن این مقاله وقت صرف کردید، ممنونم.

منبع سایت:snowboardingprofiles.com

سختی اسنوبرد چیست

Read 646 times
Last modified on 14 فروردين 1395

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

برترین عکس های ماه