شناخت اسنوبرد

4.اشکال جدید اسنوبرد

Rate this item
(0 votes)

     در دنیای مدرن روز به روز اشکال جدیدتری برای اسنوبرد در حال ظهور است. در ادامه به برخی از این اشکال که امروزه وجود دارند و در آینده نیز رایج تر خواهند شد،خواهیم پرداخت.

تحدب منفی اسنوبرد (Negative Camber)

     به تحدب منفی تعقر(Rocker) نیز گفته می شود. در این نوع تحدب سنتی معکوس شده است. پس در زمانی که اسنوبرد روی سطحی صاف قرار دارد وسط آن روی زمین قرار دارد و دو طرف آن دارای انحنا به سمت بالا هستند. این شکل باعث می شود که لبه سخت تر گیر کند، زیرا به صورت طبیعی تمایل دارد که لبه ها را به بالا و بیرون از برف فشار دهد که همین امر باعث می شود که چرخش با آن آسانتر باشد. به دلیل داشتن تحدب منفی گیرایی لبه اسنوبرد در برف فشرده به صورت قابل توجهی کاهش یافته و باعث کاهش کارایی اسنوبرد برای سبک آزاد خواهد شد. این شکل را می توان با ترکیب تقعر و تحدب اصلاح کرد در نتیجه دو سر اسنوبرد بالاتر از برف قرار می گیرد و مانع از از گیر کردن آنها در برف می شود و قسمت محدب آن باعث افزایش گیرایی لبه در برف می شود. از آنجایی که شکل مقعر اسنوبرد تقریباً جدید است، هنوز مشخص نیست که کدام شکل محبوبیت بیشتری خواهد یافت و چه تأثیری بر اشکال دیگر اسنوبرد خواهد داشت. استفاده از تحدب منفی در اسنورداسنوبرد های خاص سبک آزاد رایج بوده است با به وجود آمدن اشکالی مانند مقعر/محدب بر سایر اشکال اسنوبرد نیز تأثیر خواهند داشت.

 

 اسنوبرد مقعر

 

 اسنوبرد بدون تحدب (No Camber)

     این شکل مشابه تحدب منفی است با این تفاوت که به جای قرارگیری لبه ها بالاتر از برف، اسنوبرد کاملاً صاف است. در این شکل تمام طول لبه با برف تماس دارد. اما نیاز به نیرویی اضافی برای نگه داشتن لبه ها در برف (مانند تحدب منفی) نیست. این امر باعث می شود که اسنوبرد نسبت به اسنوبردهای معقر گیرایی لبه بیشتر و نسبت به اسنوبردهای سنتی (تحدب منفی) گیرایی لبه کمتری داشته باشد. این شکل برای سبک آزاد و برف پودری مورد استفاده قرار می گیرد. برای اسنوبردهای برف پودری بخش مسطح طول بیشتری دارد و در دو سر مقعر آن انحنا نیز بیشتر است.

 

 اسنوبرد بدون تحدب

 

شکل لبه اسنوبرد (Edge Profiles)

     به جای اینکه اسنوبرد دارای برش سطحی سنتی در طول خود باشد، اشکال جدیدی در اسنوبرد ها ظاهر شده اند که معمولاً بر ایجاد گیرایی لبه بیشتر با فشار بر چند بخش کوچکتر تمرکز دارد. این اشکال انواع مختلفی دارند برای مثال ممکن است با استفاده از چند بخش مسطح یک انحنای کلی ایجاد کرد یا نوعی که لبه ها شکلی مواج دارند که در نتیجه برخی از بخش ها فشار بیشتری به برف وارد می کنند. ایده اولیه این شکل ها از آنجایی شکل می گیرد که تولید کنندگان در می یابند که فشار در تمام طول لبه به صورت مساوی توزیع نشده است و فشار در برخی نقاط بیش از سایر بخش هاست آنها تصمیم گرفتند که شکل های مختلفی از لبه را مورد آزمایش قرار دهند تا ببینند که آیا می توان گیرایی لبه را بهبود بخشید و نتایج باعث تولید این اشکال جدید شده اند. این شکل هنوز جدید است اما با اقبال زیادی مواجه شده است و ممکن است در آینده نیز بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

 

 شکل لبه اسنوبرد

 

لبه های اریب اسنوبرد (Beveled Edges)

     لبه های اریب اسنوبرد با تغییر شکل معمول لبه ها پس از خرید توسط خریداران در برخی مراکز ایجاد می شوند. در این حالت درجه لبه ها را در طول کف اسنوبرد (در حدود 2 درجه) تغییر می دهند در نتیجه کف پایین تر از لبه ها قرار می گیرد. در اغلب موارد لبه ها در طول اسنوبرد به یک اندازه تغییر داده می شوند. اما در برخی موارد میزان تغییر آنها در وسط اسنوبرد بیشتر از سرهای آن است. اریب کردن لبه ها راه مؤثری برای بهبود گیرایی لبه و جلوگیری از گیرکردن لبه هاست. این کار همواره به وسیله پرکردن زیر لبه ها و کف کنار آنها انجام می شد. اما امروزه اسنوبردها بدین شکل ساخته می شوند.

 

 لبه اریب اسنوبرد

 

منبع سایت : mechanic of sport

آشنایی با اشکال جدید اسنوبرد

Read 535 times
Last modified on 15 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

برترین عکس های ماه