شناخت اسنوبرد

1. شناخت اسنوبرد

Rate this item
(0 votes)

     انواع گوناگونی از اسنوبرد وجود دارد و برای فهم دلیل این گوناگونی ابتدا باید فهم اولیه ای از کارکرد اسنوبرد داشته باشیم. اسنوبرد ها را می توان با روش های گوناگونی تولید کرد. در روش های سنتی یک هسته چوبی وجود دارد، اما اسنوبردهای کامپوزیتی جدیدتر هیچ چوبی درون خود ندارند و بیشتر از کربن و سایر مواد کامپوزیتی ساخته شده اند. در ادامه بخش های یک اسنوبرد و کارکرد آنها توضیح داده شده اند.

 اسنوبرد

کف اسنوبرد (The base)

     کف اسنوبرد  بخشی از زیر اسنوبرد است که در تماس با برف قرار دارد.به طور کلی در زمان خرید اسنوبرد به کف آن توجهی نمی شود، با اینکه بخش مهمی از اسنوبرد محسوب می شود. کف ها از جنس P-Tex (پلی اتیلن) ساخته می شوند و می توانند تفاوت های زیادی داشته باشند. ساختار ساده یا متخلخل دارند و افزودنی های مختلفی وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرند. این امر باعث می شود که کف های گوناگون، خواص گوناگونی داشته باشند که می تواند آنها را سریع تر و مقاوم تر کند و بر قابلیت نگهداری واکس نیز تاثیر بگذارد.

 کف اسنوبرد

     انواع مختلف کف ها و خواص آنها با جزئیات بیشتر در صفحه ساختار اسنوبرد آورده شده است.به صورت خلاصه می توان گفت کف های متخلخل بهتر از کف های ساده هستند. زیرا دارای دوام بیشتر،سریع تر و با قابلیت نگهداری واکس بیشتر هستند، اما در عین حال گران تر هستند و تعمیر آن ها مشکل تر است. بهترین نوع کف، نوع ساده هیبریدی آن است که گرافیت و مواد دیگری در آنها وجود دارد.این نوع کف ها واکس را بهتر نگه می دارند و حتی سریع تر نیز هستند. نوعی از کف های سیاه رنگ وجود دارند که معمولاً برای مسابقات استفاده می شوند.

      زمانی که کف سمباده زده شود (Sand Blust) شیارهای خفیفی در طول آن ایجاد می شود که بسته به عمق و فاصله این شیارها از هم، اسنوبرد برای شرایط مختلف برف، وضعیت بهتری پیدا می کند. به طور کلی هرچه قدر این شیارها عمیق تر و دورتر از هم باشند، اسنوبرد در برف مرطوب تر مناسب تر است. با این وجود اکثر اسنوبرد سواران تقریباً از تفاوت هایی که می تواند توسط ساختار کف اتفاق بیفتد، بی خبر هستند.

 کف اسنوبرد

     چیزی که بزرگترین تفاوت را در سرعت و کیفیت آن ایجاد می کند،خوب واکس زدن کف آن است. انواع مختلفی از واکس نیز وجود دارد که هر کدام مناسب دمای خاصی از برف هستند، برخی از آنها نیز افزودنی هایی دارند. این موارد نیز با جزئیات در صفحه ساختار اسنوبرد توضیح داده شده اند.

     زمانی که کف سمباده زده شود(Sand Blust) شیارهای خفیفی در طول آن ایجاد می شود که بسته به عمق و فاصله این شیارها از هم،اسنوبرد برای شرایط مختلف برف،وضعیت بهتری پیدا می کند.به طور کلی هرچه قدر این شیارها عمیق تر و دورتر از هم باشند، اسنوبرد در برف مرطوب تر مناسب تر است. با این وجود اکثر اسنوبرد سواران تقریباً از تفاوت هایی که می تواند توسط ساختار کف اتفاق بیفتد، بی خبر هستند.

لبه های اسنوبرد(The Edges)

     لبه ها نوارهای فلزی هستند که در اطراف اسنوبرد قرار دارند.لبه ها بسیار مهم هستند و تأثیر زیادی بر نحوه عملکرد اسنوبرد می گذارند. عوامل زیادی مانند برش سطحی،تیزی و سختی وجود دارد که می توانند بر لبه ها و نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد(سختی در بخش مخصوص سختی بیشتر توضیح داده می شود). در اینجا برش سطحی را بررسی می کنیم.

 لبه اسنوبرد

    اگر به یک اسنوبرد نگاه کنید، مشاهده می کنید که در قسمت سرها عریض تر از قسمت میانی است. این بدان دلیل است که شکل لبه ها به نحوی است که در طول کناره ها انحنا دارند. اگر اسنوبرد به سمت یک لبه خم شود،این انحنا اسنوبرد را در مسیری دایره شکل هدایت می کند. انحنای لبه اسنوبرد، برش سطحی نامیده می شود و شعاع چرخشی دارد که به وسیله شعاع مؤثر منحنی (effective radius) مشخص می شود. یک اسنوبرد با شعاع چرخش کوچکتر، چرخش های کوچکتری ایجاد می کند در حالی که اسنوبرد با شعاع چرخش بزرگتر، چرخش های بزرگتری ایجاد می کند. شعاع چرخش اسنوبرد ها اغلب بین 8 تا 10 متر و تا حدی کمتر از چوب اسکی است.

 ابعاد اسنوبرد

روش های مختلفی برای شکل دادن اسنوبرد وجود دارد:

• شعاعی: برش سطحی به وسیله یک دایره با شعاع مشخص شکل می گیرد.این شکل باعث می شود شروع و اتمام چرخش، ملایم و قابل پیش بینی و تغییر جهت در حرکت آسانتر شود.

• پیشرو (دوشعاعی): اسنوبرد دارای دو شعاع است، شعاعی بزرگتر در جلوی اسنوبرد و شعاعی کوچکتر در عقب اسنوبرد. این امر باعث می شود که شروع چرخش ملایم تر و اتمام آن با شتاب بیشتری انجام شود.

• چهار شعاعی: اسنوبرد دارای شعاعی بزرگ در جلو و عقب است و در قسمت میانی شعاع آن کمتر می شود.این شکل باعث می شود که شروع و اتمام چرخش ملایم باشد و در وسط چرخش شتاب داشته باشیم.

     میزان تیزی لبه های اسنوبرد درمیزان فشار بر روی برف و برش آن تأثیر زیادی دارد. لبه هایی که به تازگی تیز شده اند، مقاومت کمتری دارند و بهتر درون برف فرو می روند که باعث کنترل بهتر لبه ها می شود. همچنین زاویه تیز شدن لبه ها نیز می تواند تفاوت هایی به وجود آورد. بیشتر اسنوبردها زاویه لبه ای در حدود 90 درجه دارند، اما اگر به دنبال گیرایی بیشتر لبه در برف یخی هستید،تغییر زاویه لبه ها به 88 درجه می تواند تغییر نسبتاً خوبی به وجود آورد. تیز کردن لبه ها بیش از 88 درجه توصیه نمی شود، مگر اینکه اسنوبرد آلپاین(اسنوبرد مسابقه) داشته باشید.

لبه پنجه/لبه پاشنه اسنوبرد(Toe Edge/Heel Edge)

     لبه های اسنوبرد را می توان به لبه پنجه اسنوبرد و لبه پاشنه اسنوبرد تعریف کرد. لبه پنجه لبه ای است که در طرف پنجه قرار دارد و لبه پاشنه لبه ای است که در طرف پاشنه قرار دارد. اغلب لبه پاشنه زودتر از لبه پنجه فرسوده می شود، زیرا اغلب افراد بیشتر به سمت پایین شیب و بر روی لبه پاشنه سر می خوردند و توقف می کنند. با این وجود اگر اسنوبرد را از حالت عادی به حالت goofy تغییر یابد، لبه پاشنه و لبه پنجه جابه جا می شوند.

 لبه های اسنوبرد

سختی/انعطاف اسنوبرد(Stiffness/Flex)

     به طور کلی هرچه که یک اسنوبرد سخت تر باشد، نسبت به حرکات ما پاسخگوتر خواهد بود و بهتر می تواند لبه را روی برف فشرده نگه دارد و کنترل آن در سرعت های بالاتر بهتر خواهد بود.همه اینها بسیار خوب به نظر می رسند،اما در عین حال اسنوبرد سخت تر در زمانی که اسنوبرد سوار مرتکب اشتباه می شود، اجازه اصلاح اشتباه را به او نمی دهد. اسنوبردهای سبک نمایشی اغلب تقریباً نرم هستند و اجازه اصلاح اشتباهات را می دهند و انعطاف آنها باعث می شود که انجام ترفندها و حرکات نمایشی آسانتر شود.اسنوبردهایی که برای سرعت های زیاد و واکنش و عکس العمل های سریع مورد استفاده قرار می گیرند، باید سخت تر باشند.اسنوبرد سواران سنگین وزن تر نیز نیاز به اسنوبرد های سخت تر دارند در حالی که اسنوبرد سواران سبک نیاز به اسنوبرد های نرم تر دارند.

     اسنوبردها با سختی های (Stiffness) گوناگون ساخته می شوند، این یعنی سختی اسنوبرد در طول آن تغییر می کند. برخی اسنوبردها دارای انعطاف متقارن در طول خود هستند، در واقع انعطاف آنها در هر جهتی یکسان است، در حالی که برخی دیگر ممکن است انعطافی جهت دار داشته باشند،برای مثال دماغه نرم تر برای مقابله با توده ها و انتهایی سخت تر برای افزایش طول پرش.

تحدب اسنوبرد(Camber)

     میزان تحدب اسنوبرد، به ارتفاع وسط اسنوبرد از یک سطح صاف گفته می شود زمانی که وزنی بر روی آن قرار ندارد. به طور کلی تحدب بیشتر، به اسنوبرد امکان پرش بیشتری می دهد و امکان اسنوبردسواری پر جنب و جوش را فراهم می کند و پرش در بین چرخش ها را آسان تر و پر انرژی تر کرده و گیرایی لبه را بیشتر می کند. با این وجود این مسئله می تواند کنترل شما را کم کند.

 تحدب اسنوبرد

     این شکل اسنوبرد باعث می شود که اسنوبرد بتواند در طول خود به برف فشار وارد کند. در این حالت وقتی اسنوبرد سوار روی اسنوبرد قرار دارد،نیروی وزن دو سر اسنوبرد را به درون برف فرو می کند و تمام طول لبه ها در تماس با برف قرار می گیرد. سختی نیز در اینجا نقش زیادی بازی می کند. تحدب طول اسنوبرد را به درون برف فشار می دهد، اما سختی است که میزان فشار وارده از طرف دو سر اسنوبرد را تعیین می کند. بنابراین با اینکه تحدب به وسیله ارتفاع وسط اسنوبرد از یک سطح صاف تعیین می شود،تحرک و گیرایی لبه بستگی زیادی به سختی دارد.

     بسیاری از اسنوبرد های سبک نمایشی جدید تر که به بازار آمده اند، دارای تحدب منفی(تقعر)یا شکل های دیگر هستند. این امر در مقابل طراحی سنتی اسنوبرد قرار دارد، اما به اسنوبرد اجازه چرخش راحت تر با گیرایی لبه کمتر را می دهد. این انواع جدید تحدب با اقبال زیادی مواجه شده اند. اشکال جدید مورد استفاده در صفحه اشکال جدید اسنوبرد پوشش داده شده اند.

عرض اسنوبرد(Width)

     عرض اسنوبرد اغلب به وسیله اندازه پای فرد تعیین می شود. در حالت ایده آل پنجه و پاشنه پوتین اسنوبرد باید 5/1 سانتی متر("2/1) از لبه اسنوبرد بیرون بزند که این امر باعث می شود مقدار مناسبی فشار بر روی لبه های اسنوبرد وارد شود، اما پنجه و پاشنه روی برف کشیده نشوند. این بدان معناست که افراد با پاهای بزرگ تر به اسنوبرد عریض تری نیاز دارند، به همین خاطر اسنوبردها متفاوت هستند: معمولی و عریض. با اینکه داشتن اسنوبردی عریض ممکن است برای اندازه پای شما مناسب باشد، اما تغییر لبه ها در آن مشکل تر است، زیرا بدن نیاز دارد تا فشار بیشتری برای تغییر از یک لبه به لبه دیگر وارد کند. راه حل دیگری که به جای خرید اسنوبرد عریض برای پاهای بزرگ وجود دارد، قرار دادن صفحه اتصال (Power Plates) بر روی اسنوبرد است. این کار باعث قرار گرفتن فیکس بالاتر از سطح اسنوبرد می شود. در نتیجه پاهای بزرگتر به راحتی روی برف کشیده نخواهند شد و همچنین ایجاد فشار بیشتر بر لبه ها راحت تر می شود.

 عرض اسنوبرد

طول اسنوبرد(Length)

     طول اسنوبرد به وسیله قد، وزن و توانایی اسنوبرد سوار و سبک مورد نظر او تعیین می شود. بدیهی است که هرچه قدر اسنوبرد سوار بلندقدتر و سنگین تر باشد، اسنوبرد باید بلندتر باشد، اما این امر باید با توانایی و سبک آنها هماهنگ باشد. برای سبک نمایشی اسنوبرد باید کوتاه تر باشد، زیرا هرچه اسنوبرد کوتاه تر باشد چرخش ها آسان تر و با مانور بهتری انجام خواهند شد. برای برش(Carving) و اسنوبردهای خارج از پیست، اسنوبرد به منظور ثبات در سرعت های بالا و شناوری در برف پودری باید بلندتر باشد. اسنوبرد های چندکاره (Allmountain) برای داشتن بهترین عملکرد، اسنوبرد باید طولی متوسط داشته باشد.

 طول اسنوبرد

طول اسنوبردها با سانتی متر بیان می شود. روش عمومی برای نشان دادن طول اسنوبرد در جدول زیر نشان داده شده است.

جدول انتخاب طول اسنوبرد بر اساس وزن، سبک،و توانایی اسنوبردسوار

 Length

اسنوبردهایی که بلندتر از 168 سانتی متر هستند سخت پیدا می شوند و اغلب برای حرکت خارج از پیست مورد استفاده قرار می گیرند.

سوراخ های فیکس اسنوبرد (Holes For The Bindings)

     اسنوبردها سوراخ های متعددی روی خود دارند که می توان از آن ها برای قرار دادن فیکس ها در موقعیت های مختلف استفاده کرد. بیشتر اسنوبردها دارای سیستم استاندارد 4 سوراخی برای سوار کردن فیکس ها هستند با این حال سیستم هایی وجود دارد که تنها از 3 سوراخ استفاده می کنند. همچنین می توانید از ریل هایی استفاده کنید که سوراخ ها را در طول اسنوبرد حرکت می دهد.

 سوراخ های فیکس اسنوبرد

انواع اسنوبرد

     اسنوبرد سبک نمایشی: این نوع اسنوبرد برای انجام ترفندها، پرش ها و حرکات نمایشی به کار می رود. اسنوبردهای سبک نمایشی دارای شکل متقارن(Twin Tip) هستند که آنها را برای حرکت در هر دو جهت مناسب می کند. انعطاف آنها از نرم تا متوسط است که امکان اصلاح اشتباهات را می دهد و برش سطحی آنها عمیق تر است که می توان چرخش های سریع تری انجام داد.

     اسنوبرد سبک آزاد: اسنوبرد سبک آزاد برای حرکت سریع بر روی برف فشرده و برف پودری مورد استفاده قرار می گیرد. اسنوبردهای سبک آزاد اغلب سرهای پهن تر و بلندتری دارند که اجازه شناوری بهتر در برف پودری را می دهد. فیکس ها نیز کمی عقب تر قرار گرفته اند که باعث می شود در یک جهت بهتر حرکت کنند و در حرکت به عقب ثبات کمتری داشته باشند. سختی آنها اغلب متوسط تا زیاد است که باعث گیرایی بهتر لبه و ثبات بیشتر در سرعت های بالا می شود.

     اسنوبرد چندکاره: همان گونه که از اسم آن پیداست این نوع اسنوبرد برای انجام انواع سبک ها مورد استفاده قرار می گیرد. این اسنوبردها ترکیبی از اسنوبردهای سبک نمایشی و آزاد هستند که باعث عملکرد خوب آنها در هر موقعیتی می شود. مشخصه آنها می تواند بسته به اسنوبرد تغییرات زیادی کند. بیشتر اسنوبردها برای سبک نمایشی و آزاد مورد استفاده قرار می گیرند که آنها را شبیه اسنوبردهای تخصصی این سبک ها با خواص کمتر می کند.

     اسنوبرد آلپاین/مسابقه/Freecarve: این نوع اسنوبرد برای برش (Carving) و مسابقه مورد استفاده قرار می گیرند. این اسنوبردها بلند، سخت ،باریک و دارای شکلی جهت دار هستند. این اسنوبردها اغلب با پوتین های سخت (همانند اسکی آلپاین) و صفحه اتصالات مورد استفاده قرار می گیرند و گیرایی لبه آنها در سرعت های بالا زیاد است. این سایت تفاوت میان تجهیزات را ذکر می کند. با این وجود تکنیک های اسنوبرد بسیار مشابه هستند.

     Split Boards: این اسنوبردها از دو بخش تشکیل شده اند که می توانند از هم جدا شده و تبدیل به چوب اسکی برای بالارفتن از شیب شوند و سپس برای پایین آمدن دوباره به هم وصل شده و تبدیل به اسنوبرد شوند. بدیهی است که مکانیزم هایی که این دو بخش را به هم متصل می کند باعث افزایش وزن اسنوبرد می شود اما گزینه خوب و مناسبی برای اسنوبرد سوارانی است که تمایل به پیاده روی دارند.

     اسنوبردهای دم چلچله ای(Swallow Tail Snowboards): این نوع اسنوبردها منحصراً برای حرکت در برف پودری هستند. این اسنوبردها V شکل به سمت عقب هستند که باعث فرورفتن انتهای اسنوبرد در برف پودری می شود. این اسنوبردها برای حرکت در برف پودری در زمان حرکت به جلو بهترین نوع هستند، اما به دلیل تخصصی بودن آنها چندان رایج نیستند.

در بخش فیکس اسنوبرد یا ساختار اسنوبرد درباره چگونگی ساخت اسنوبرد توضیح داده شده است.

منبع سایت : mechanic of sport

شناخت اسنوبرد

Read 1035 times
Last modified on 15 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

برترین عکس های ماه