راهنمای انتخاب اسنوبرد

طول اسنوبرد

Rate this item
(0 votes)

     چگونه اسنوبردی با طول مناسب انتخاب کنیم ؟ طول اسنوبرد بستگی به وزن بدن و سبک اسنوبرد سواری شما دارد. درگذشته اندازه مناسب اسنوبرد، بدین شکل انتخاب می شد که اگر اسنوبرد را به صورت ایستاده در کنار خود قرار می دادید، طول اسنوبرد می بایست تا بالای چانه شما باشد و هنوز هم می تواند برای شروع روش مناسبی باشد. با این حال وزن عامل مهم دیگری در تعیین طول اسنوبرد است و مورد دیگری که باید در زمان انتخاب طول اسنوبرد در نظر بگیرید، سبک اسنوبرد سواری شما است.

     بنابراین در صورتیکه اغلب موارد ، سبک آزاد اسنوبرد سواری را انجام می دهید،اسنوبردی نسبتاً بلندتر انتخاب کنید تا ثبات و سرعت بیشتری را برای شما فراهم کند. اگر به دنبال اسنوبردی برای سبک نمایشی هستید، اسنوبردی با اندازه کوچکتر انتخاب کنید که چرخش و مانور با آنها در پارک برفی و نیم لوله ها آسانتر است.

     به خاطر داشته باشید که طول اسنوبرد، قبل از هر چیز بستگی به ترجیح شخصی شما دارد، بنابراین اگر با طول اسنوبرد خود مشکلی ندارید، ذهن خود را مشغول توصیه های ما در این بخش نکنید. با این حال می توانید از جدول راهنمای زیر برای انتخاب طول اسنوبرد استفاده کنید.

 طول اسنوبرد

 

جدول راهنمای انتخاب طول اسنوبرد

قد اسنوبرد سوار(cm) وزن اسنوبرد سوار(kg) اندازه اسنوبرد(cm)
147 54-50          136-128
152 59-52          141-133
158 61-56          147-139
163 65-61          152-144
168 70-63          157-149
173 75-68          162-154
178 80-72          167-159     
183 84-77          160+
188 88-81          160+
193 93-86          160+

 

 علاوه بر این باید موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید:

1- اگر بیشتر در پارک برفی اسنوبرد سواری می کنید یا علاقه مند به سبک نمایشی هستید ، اسنوبرد کوتاه تر را از طیف مناسب خود انتخاب کنید.

2- اگر اسنوبرد سواری چندکاره، برف پودری یا سبک آزاد انجام می دهید ، اسنوبرد بلندتر را از طیف مناسب خود انتخاب کنید.

3- اگر وزن شما بالاتر از حد متوسط است، اسنوبرد بلندتری را انتخاب کنید.

4- اگر مبتدی هستید، اسنوبرد کوتاهتری را از طیف مناسب خود انتخاب کنید.

سطح توانایی

     سطح توانایی شما چقدر است؟ اسنوبرد هایی وجود دارند که مناسب سطوح مهارتی مختلف هستند و براساس نیازهای خاص اسنوبرد سوار طراحی شده اند. انعطاف، شکل، طول، ساختار، مواد سازنده، طراحی و کاربرد خاص، در زمان ساخت اسنوبرد برای سطح توانایی خاص، مدنظر قرار می گیرد. به صورت واقع گرایانه سطح توانایی خود را ارزیابی کنید و سپس اسنوبرد را براساس مهارت خود انتخاب کنید. انتخاب اسنوبرد بر اساس سطح توانایی باعث می شود که از اسنوبرد سواری لذت بیشتری ببرید و پیشرفت خود را تسریع کنید.

پهنای اسنوبرد

     چگونه اسنوبردی با عرض مناسب انتخاب کنیم؟ زمانی که پهنای کمر اسنوبرد مناسب انتخاب شده باشد، پوتین های اسنوبرد کمی بیرون تر از لبه های اسنوبرد قرار می گیرند، اما این میزان نباید آنقدر زیاد باشد که در زمان قرارگیری بر روی لبه، پوتین به برف گیر کند. قرارگیری پوتین در این وضعیت این امکان را فراهم می کند تا به اسنوبرد نیرو وارد کنید و فشار را با استفاده از مچ پا تنظیم کنید. اگر پوتین ها بیش از حد از لبه بیرون باشد، در زمان چرخش به برف گیر می کنند و باعث به زمین خوردن شما می شوند.

 پهنای اسنوبرد

به منظور تعیین پهنای مناسب کمر اسنوبرد نسبت به سایز پوتین از جدول زیر استفاده کنید:

 

اندازه پوتین(مردان) <7 5/9-8 5/11-10 5/11+
اندازه پوتین(بانوان) 9-5    11-5/9 5/11+ 13+
عرض کمر اسنوبرد(mm) 245-235 254-246 259-255 260+ 
عرض اسنوبرد  باریک/بانوان معمولی متوسط/عریض عریض

 

     اندازه پوتین های اسنوبرد در بین تولیدکنندگان مختلف و حتی در مدلهای مختلف یک تولید کننده ، تفاوت دارند، بنابراین طول زیره ی پوتین تولید کنندهA ، برای سایز 11 ممکن است کمی بلندتر از طول زیره ی پوتین تولیدکننده B برای همین سایز باشد. به همین ترتیب ، برخی از پوتین ها کوچک تر از حالت معمول ساخته می شوند. زیره ی کوتاهتر پوتین های کوچکتر، این امکان را فراهم می کند که اسنوبرد باریک تری را انتخاب کنید. علاوه بر این ، زاویه فیکس اسنوبرد، اندازه پوتین را برروی اسنوبرد تعیین می کند. زاویه بیشتر باعث می شود پوتین بالاتر قرار گرفته و روی اسنوبردی باریک تر قرار بگیرد.

سبک و محل مطلوب اسنوبرد سواری

     با اینکه می توانید از هر اسنوبردی در هر محلی یا در هر شرایطی برفی استفاده کنید ، اما اسنوبرد هایی وجود دارند که برای پیست ها، شرایط و کاربردهای خاص طراحی شده اند . به عنوان مثال استفاده از اسنوبرد مخصوص برف پودری در برف پودری و استفاده از اسنوبرد مخصوص پارک در پارک برفی، هیجان انگیزتر است. با استفاده از توضیحات زیر می توانید دسته بندی اصلی اسنوبردها را بهتر درک کنید.

چندکاره (All mountain)

     اسنوبردهای چندکاره برای همه پیست ها و هر نوع شرایط برفی طراحی شده اند. این اسنوبردها برای پیست های آماده، برف پودری، پارک برفی و هر پیست دیگری در این طیف مناسب هستند. اکثر اسنوبرد سواران از اسنوبردهای چندکاره استفاده می کنند که تطبیق پذیری بهتری دارند. اگر اسنوبرد سواری را به تازگی آغاز کرده اید یا هنوز از اسنوبرد مورد نیاز خود اطمینان ندارید، اسنوبرد چندکاره بهترین انتخاب برای شماست.

سبک نمایشی

     اسنوبردهای سبک نمایشی یا پارک برفی کمی کوتاهتر هستند و مناسب پارک برفی می باشند. این اسنوبردها شکلی دو سر متقارن دارند. نوعی از اسنوبردهای سبک نمایشی با قدرت انطباق بیشتر ، اسنوبردهای سبک نمایشی چندکاره هستند که تطبیق پذیری اسنوبردهای چندکاره و تحرک اسنوبردهای سبک نمایشی را به صورت همزمان با هم دارند.

سبک آزاد

    اسنوبردهای سبک آزاد برای اسنوبرد سوارانی طراحی شده اند که بیشتر وقت خود را در خارج از پیست های آماده سپری می کنند. این اسنوبردها اغلب شکلی جهت دار دارند و برای حرکت در یک جهت طراحی شده اند.

برف پودری

     اسنوبردهای برف پودری همانگونه که از نامشان پیداست، مناسب برف پودری هستند. اغلب مانند اسنوبردهای سبک آزاد، دماغه پهن تر و انتهای باریک تری دارند. نحوه ی تنظیم فیکس ها که نحوه ایستادن اسنوبرد سوار را تعیین می کنند، اغلب کمی عقب از حالت معمول (نزدیک تر به انتهای برد) قرار می گیرند تا شناوری سر اسنوبرد در برف عمیق بهبود یابد. اسنوبردهای برف پودری اغلب سر مقعر دارند که شناوری سر اسنوبرد را در برف پودری بهبود می بخشد.

Splitboards

     این اسنوبردها برای اسنوبرد سواران backcountry طراحی شده اند. این اسنوبردها دو تکه می شوند تا با استفاده از آنها بتوان تور اسکی و بالا رفتن از کوه را انجام داد. فیکس های خاصی نیز برای این اسنوبردها مورد نیاز است. زمانی که به بالای کوه رسیدید، دو تکه اسنوبرد را به هم وصل کرده و از کوه فرود می آیید. تجهیزات ایمنی مورد نیاز برای بهمن، آگاهی ازشرایط پیست، آب و هوا و شرایط برف را فراموش نکنید.

شکل اسنوبرد

اسنو برد جهت دار

     برای درک بهتر مفهوم تحدب (Camber) و تقعر (Rocker) در چوب اسکی و اسنوبرد از ساده ترین مفهوم فیزیکی استفاده می شود. هنگامی که بحث تقعر وجود دارد، مشابه آینه مقعر در نظر گرفته می شود و زمانی که بحث تحدب وجود دارد، آینه محدب لحاظ می شود. فرض ما این است که پشت آینه، کف چوب اسکی یا اسنوبرد است. در شکل زیر می توانید انواع تحدب و تقعر را در چوب اسکی ها مشاهده کنید.

  شکل اسنوبرد

     اسنوبردهای جهت دار به منظور حرکت در یک جهت طراحی شده اند . این اسنوبردها اغلب انتهای سخت تر و دماغه نرم تری دارند که باعث ثبات در زمان برش (CARVING) در سرعت های بالا می شود. فیکس ها کمی عقب تر از حالت معمول قرار می گیرند(نزدیک تر به انتهای اسنوبرد)

شکل دو سر متقارن

     این اسنوبردها کاملاً متقارن هستند و انعطاف و اندازه سر و انتها کاملاً مشابه است . فیکس ها در وسط اسنوبرد قرار می گیرند و برای سبک نمایشی و پارک برفی ، ایده آل هستند زیرا اسنوبرد سوار قادر است در هر جهتی حرکت کند.

شکل متقارن جهت دار

     این اسنوبرد ها ترکیبی از اسنوبردهای متقارن و جهت دار هستند. شکل در سر و انتهای این اسنوبردها متقارن است ، اما انعطاف آنها جهت دار است . برعکس این حالت نیز امکان پذیر است. این اسنوبردها برای اسنوبرد سواری چندکاره و سبک نمایشی مناسب هستند.

نوع تحدب

محدب

 اسنوبرد محدب

     این شکل ، تحدب سنتی در اسنوبردهاست و طرفداران زیادی در بین اسنوبرد سواران علاقه مند به پارک برفی دارد و سرعت و انرژی زیادی را فراهم می کند. این نوع اسنوبردها در محل قرارگیری پاها انحنا دارند و زمانی که وزن از روی آنها برداشته می شود ، در نزدیکی سر و انتها با برف تماس دارند. زمانی که وزن اسنوبرد سوار به اسنوبرد وارد می شود، فشار به صورت مساوی به سطح اسنوبرد و لبه های آن وارد می شود.

مقعر

 اسنوبرد مقعر

     اسنوبردهای مقعر برعکس اسنوبردهای محدب هستند و انحنای آنها به سمت پایین است و زمانی که وزن به اسنوبرد وارد می شود، تماس لبه با برف کاهش می یابد ، این اسنوبردها در برف پودری شناوری بسیار خوبی دارند و در بخش زیر پاها به راحتی می چرخند. سر و انتهای این اسنوبردها آزادانه حرکت می کنند و برای فرود پس از چرخش در حالتی که چرخش به اندازه کافی صورت نگرفته است مناسب هستند.

مسطح

 اسنوبرد مسطح

این اسنوبرد از نزدیکی سر تا نزدیکی انتهای اسنوبرد مسطح است. این شکل قابلیت چرخش بهتری نسبت به اسنوبردهای محدب داشته و دقت آن در قرارگیری بر روی لبه از اسنوبردهای مقعر، بیشتر است.

مقعر/محدب/مقعر

 شکل اسنوبرد

این شکل علاوه بر گیرایی لبه در برف سخت ، در بخش محدب زیرپا ، به دلیل سر و انتهای مقعر قابلیت چرخش و شناوری بسیار خوبی در برف پودری دارد. این شکل در بین اسنوبرد سواران سبک آزاد، بسیار محبوب است و در درجه اول برای برف نرم طراحی شده است.

مقعر/مسطح/مقعر

 شکل اسنوبرد

     در این طرح، درگیری لبه و پرش در برف سخت نسبت به اسنوبردهای کاملاً مقعر بیشتر است و در عین حال، چرخش و شناوری آن نیز مناسب است. عملکرد آن چیزی میان اسنوبرد کاملاً مقعر و مسطح است.

محدب/مقعر/محدب

 شکل اسنوبرد

     این شکل،شکل بسیار خاصی است و با وارد شدن وزن اسنوبرد سوار به اسنوبرد، دو قسمت محدب مسطح می شوند. این طراحی باعث می شود که بخش بین پاهای اسنوبرد سوار، برای انجام برش بسیار قدرتمند عمل کند و سرعت و دقت برش (carving) را در سر و انتهای اسنوبرد حفظ می کند.

     تولیدکنندگان مختلف شکل های جدیدی از تقعر را آزمایش و تولید کرده اند .شکل هایی که تحدب در آنها غالب است ، محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند . ما تلاش کرده ایم که دید خوبی از نحوه ترکیب این اشکال به شما ارائه دهیم، اما به خاطر داشته باشید که تولید کنندگان مختلف به گونه های متفاوتی این اشکال را با هم ترکیب می کنند.

     هیچ یک از این اشکال مزیتی نسبت به دیگری ندارند و همه چیز بستگی به ترجیح افراد دارد. به طور معمول، اسنوبردهای محدب گیرایی لبه و ثبات بهتری در برف فشرده و سرعت های بالا ایجاد می کنند، در حالی که اسنوبردهای مقعر ، شناوری بهتری در برف پودری داشته و گیرایی لبه کمی دارند که برای حرکت در پارک برفی نیز مناسب هستند. اسنوبردهای مقعر برای مبتدیان بسیار ایده آل هستند، زیرا شروع چرخش را برای آنها آسان می کنند. اسنوبرد سواران پیشرفته که حرکت آزادانه را ترجیح می دهند نیز به اسنوبردهای مقعر علاقه مندند.

سختی

     میزان سختی اسنوبردهای مختلف بسیار متفاوت است. درجه بندی سختی در بین تولیدکنندگان مختلف، متفاوت است بنابراین سختی متوسط در بین تولیدکنندگان مختلف، تفاوت دارد. بسیاری از تولیدکنندگان میزان سختی را از 1 تا 10درجه بندی می کنند که 1 مربوط به نرم ترین و 10 مربوط به سخت ترین اسنوبرد است.

اسنوبردهای نرم

     اسنوبردهای نرم(معمولاً اسنوبردهای سبک نمایشی و چندکاره) امکان اصلاح اشتباهات را فراهم می کنند و چرخش با آنها آسانتر است. اسنوبردهای نرم برای مبتدیان، اسنوبردسواران سبک وزن و اسنوبرد سواران علاقه مند به پارک برفی مناسب هستند. اسنوبرد های نرم در سرعت های بالا کمی آزادانه حرکت می کنند، اما در سرعت های پایین حرکت روانی دارند.

اسنوبردهای سخت

     اسنوبردهای سخت اغلب برای سبک آزاد و backcountry طراحی شده اند .گیرایی لبه و ثبات بیشتر در سرعت های بالا از ویژگی های این اسنوبردها است. اسنوبردهای سخت برای اسنوبرد سوارانی که در سرعت های بالا چرخش انجام می دهند ، بسیار مناسب است ، اما خم کردن آنها برای اسنوبرد سواران سبک وزن مشکل است.

قابلیت چرخش

اسنوبردها براساس شعاع برش سطحی، پهنای کمر و تقعر ، پیچ هایی با اندازه های متفاوت انجام می دهند.

شعاع برش سطحی

شعاع برش سطحی، شعاع دایره ای است که لبه اسنوبرد بخشی از آن را تشکیل می دهد. شعاع کوچکتر نشان دهنده دایره کوچکتر و شعاع بزرگتر نشان دهنده دایره بزرگتر است. اسنوبرد در زمان چرخش بر روی لبه به اندازه این دایره می چرخد.

پهنای کمر اسنوبرد

پهنای کمر اسنوبرد، پهنای باریک ترین قسمت اسنوبرد است و اندازه آن اغلب با میلیمتر مشخص می شود. پهنای کمترکمر، باعث می شود که تعویض لبه سریع تر صورت گیرد. اسنوبردها به وسیله پنجه و پاشنه پا هدایت می شوند و پهنای کمر باید با اندازه پوتین هماهنگ باشد.

تقعر

تقعر در سر و انتهای اسنوبرد چرخش را آسانتر می کند. در برخی موارد ، به آنها اسنوبردهای بدون گیرایی می گویند ، زیرا لبه ها در حین چرخش گیرایی چندانی ندارند.

جدول انتخاب طول اسنوبرد بر اساس پهنای کمر اسنوبرد، شعاع برش سطحی اسنوبرد و تقعر 

 

اندازه(cm) 152 155 157 159 162
لبه مؤثر(mm) 1156 1195 1215 1235 1265
عرض سر(mm) 1/290 2/293 9/294 6/298 8/301
عرض کمر(mm) 249 251 252 255 257
عرض انتها(mm)    1/290 2/293 9/294 6/298 8/301
شعاع برش سطحی(m) 71/7 91/7 06/8 20/8 39/8
میزان عقب نشینی (mm) 5/12   5/12 5/12 5/12 5/12
محل قرارگیری فیکس(mm)     530 530 530 560 560
وزن اسنوبردسوار(Kg) 75-57 80-61          80-61          84-65          93-75

 

الگوی قرارگیری سوراخ پیچ ها و نحوه اتصال فیکس

چهار الگوی مختلف برای اسنوبردهای متداول وجود دارد. این الگوها عبارتند از :

- مدل 4×4

- مدل 4×2

- مدل Burton3D

- مدل Burton channel

3D و channel تکنولوژی های مخصوص Burton هستند. 4×2 نیز نوعی از 4×4 است که حق انتخاب بیشتری برای اسنوبرد سوار فراهم می کند.

الگوی 4×4                                                                                    الگوی 4×2

 about us 2

الگویBurton channel                                                                   الگوی Burton 3D

 about us 2

 

 نوع فیکس الگوی 4×4 الگوی 4×2 Burton3D Burton
فیکس 4×4 × ×    
فیکس Burton3D × × × ×
فیکس Burton EST       ×

 

اسنوبرد بانوان

     سال های زیادی تولیدکنندگان، اسنوبردهای مردان را کوچکتر کرده و رنگ و طراحی زنانه به آن اضافه می کردند تا مناسب بانوان شود. اما امروزه تولیدکنندگان ، اسنوبردهای مخصوص بانوان طراحی و تولیدکرده اند و تیم هایی را برای طراحی این اسنوبردها تشکیل داده اند تا اسنوبردهایی مختص بانوان و براساس بازخورد حاصل از تست اسنوبردهای مختلف طراحی کنند.

     بدن بانوان و مکانیزم چرخش در آنها با مردها متفاوت است، زیرا بانوان جرم کمتر و سایز پاهای کوچکتری نسبت به مردان با قد مشابه دارند. اسنوبرد بانوان باید پهنای کمر کمتری داشته و باریک تر و نرم تر باشد.

اسنوبرد کودکان

     با اینکه کودکان در حال رشد هستند و ممکن است بخواهید اسنوبردی برای کودک خود تهیه کنید که بتواند سالها از آن استفاده کند، اما علی رقم این موضوع باید اسنوبردی را انتخاب کنید که اکنون برای کودک مناسب باشد. اندازه درست اسنوبرد برای کودک امکان پیشرفت سریع تری را فراهم کرده و این ورزش را برای او هیجان انگیزتر می کند. اسنوبردهای کودکان معمولاً نرم تر از بزرگسالان است که این امر باعث می شود شروع چرخش و یادگیری برای آنها آسانتر شود.

 

جدول راهنمای انتخاب اسنوبرد کودکان

وزن اسنوبردسوار(kg) طول(cm)
27-14          100
24-18 109-100
38-23                            119-110
50-27                             129-120
57-31                            139-130

 

منبع سایت : mechanic of sport

چگونه اسنوبردی با طول مناسب انتخاب کنیم

Read 2079 times
Last modified on 06 بهمن 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

برترین عکس های ماه