تنظیمات فیکس اسنوبرد

تنظیمات فیکس اسنوبرد

Rate this item
(0 votes)

     برای راه اندازی اسنوبرد باید قبل از قراردادن فیکس و شروع حرکت به چند نکته توجه کنید. در اینجا همه نکاتی که باید به آنها توجه کنید گام به گام توضیح داده شده است و توضیحاتی درباره نحوه کارکرد مناسب آنها نیز آورده شده است.

 فیکس اسنوبرد

وضعیت قرارگیری فیکس اسنوبرد معمولی و Goofy

     اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد نحوه قرارگیری پاهاست. از آنجایی که ما عمود بر جهت حرکت اسنوبرد می ایستیم می توانیم به سمت چپ یا راست خود حرکت کنیم. حالت معمولی حالتی است که در آن پای چپ جلوتر حرکت می کند (سمت جلو در چپ شما قرار دارد). حالت Goofy حالتی است که پای راست جلوتر حرکت می کند(سمت جلو در راست شما قرار دارد)بعضی از افراد به صورت غریزی می دانند که باید به کدام سمت حرکت کنند، اما برای کسانی که نمی دانند، روش های مختلفی برای فهم این موضوع وجود دارد. یک روش مؤثر این است فرد تصور کند که در حال موج سواری یا اسکیت اسنوبرد است و سپس تصور کند که سمت جلو کدام سمت است. روش دیگر این است که پایی که در زمان فوتبال با آن توپ را شوت می کنید به عنوان پای عقب در نظر بگیرید. اما هیچ کدام از این روش ها چندان قابل اطمینان نیستند. برخی افراد چندین بار حالت خود را از معمولی به Goofy و بالعکس تغییر می دهند تا بهترین حالت را برای خود انتخاب کنند. اگر در دوره های آموزشی اسنوبرد شرکت کنید، مربی به شما کمک می کند که جهت مناسب خود را پیدا کنید.

توضیحاتی که در ادامه آورده شده است بر اساس حالت معمولی است.

 وضعیت قرارگیری اسنوبرد

فاصله بین پاها در اسنوبرد (Stance Width)

     مورد دیگری که باید در مورد آن تصمیم بگیرید فاصله بین پاهاست یک قانون کلی این است که فاصله بین پاها باید بیشتر از عرض شانه ها باشد(حدوداً 29 درصد از قد برای مردان و 27 درصد از قد برای زنان). البته این موضوع بستگی به کاری که می خواهید انجام دهید و راحتی شما دارد. برای اسنوبرد سواران سبک نمایشی فاصله بین پاها بیشتر است تا چرخاندن اسنوبرد و ثبات در فرود برای آنها امکان پذیر شود. برای اسنوبرد سواران سبک آزاد فاصله بین پاها کمتر است زیرا پیچ و حرکت در پیست را برای آنها آسانتر می کند.

     همچنین اسنوبرد سواران سبک آزاد نیازی به قرار دادن وزن خود در طول اسنوبرد ندارند. در نتیجه نیازی به ثبات بیشتر در طول اسنوبرد نیست. اگر تا به حال اسنوبرد سواری نکرده اید، بهتر است فاصله بین پاها را به اندازه عرض شانه تنظیم کنید و سپس در صورت نیاز این اندازه را تغییر دهید.

 فاصله پاها در اسنوبرد

تعیین موقعیت اسنوبردسوار بر روی اسنوبرد (عقب نشینی) (Stance Offset/Setback)

     قبل از قراردادن فیکس ها بر روی اسنوبرد باید تصمیم بگیرید که فیکس ها را کجای طول اسنوبرد قرار می دهید. اکثر اسنوبردها سوراخ هایی برای جا به جایی فیکس ها دارند اما شما باز هم می توانید آنها را تغییر دهید. کسانی که به دنبال تمرکز بر سبک نمایشی با اسنوبرد مخصوص این سبک هستند، فیکس ها را در وسط اسنوبرد قرار می دهند، زیرا این کار چرخاندن اسنوبرد و حرکت رو به عقب (switch) را آسانتر می کند. در حالیکه کسانی که به دنبال اسنوبرد سواری در خارج از پیست با اسنوبرد مخصوص سبک آزاد هستند، فیکس ها را به سمت عقب اسنوبرد جا به جا می کنند، زیرا این امر به آنها کمک می کند تا بهتر در برف پودری شناور شوند.

 موقعیت فیکس در اسنوبرد

     فیکس ها در هیچ زمانی نباید به سر اسنوبرد نزدیک تر از انتهای آن باشند. بیشتر اسنوبردها چند کاره هستند و فیکس های آنها کمی در عقب قرار دارد زیرا هم برای حرکت در پیست و هم برای سبک نمایشی و برف پودری مناسب است.

 موقعیت پیست در اسنوبرد

زوایای فیکس های اسنوبرد (Binding Angles)

     مورد دیگری که بایستی مدنظر قرار گیرد، نحوه ی تنظیم زوایای فیکس ها است. زبانه های موجود بر روی صفحه اتصال معمولاً به شما اجازه می دهد که فیکس ها را با 3 زاویه مختلف تنظیم کنید که این کار پس از شل کردن پیچ های اتصال انجام می شود. زوایای فیکس ها از صفر درجه (کاملاً صاف بر روی اسنوبرد)، زوایای مثبت (پنجه های پا متمایل به سمت جلوی اسنوبرد) و زوایای منفی (پنجه های پا متمایل به سمت عقب اسنوبرد) تغییر می کنند. وقتی که زوایای فیکس به صورت 21+/6+ بیان می شود، عدد اول مربوط به پای جلو(صرف نظر از معمولی یا Goofy بودن) است.

 زوایای فیکس ها

برای انواع مختلف اسنوبرد، تنظیمات گوناگونی برای فیکس ها وجود دارد،با این حال این تنظیمات بستگی به خواست افراد دارد.

زاویه چرخش پا به سمت جلو در اسنوبرد(Forward Stance)

     برای اسنوبرد سواری عمومی، برش(Carving) و خارج از پیست بهتر است پا به سمت جلوی اسنوبرد بچرخد. در این حالت هردو فیکس به سمت جلو چرخیده اند اما زاویه فیکس جلو بین 30+ و 12+ و زاویه فیکس عقب بین 12+ و صفر درجه است. این موضع بسیار راحت است و به شما اجازه می دهد که دید خوبی از مسیر داشته باشید و همچنین برای مبتدیان بسیار مناسب است. مشکل زمانی است که می خواهید حرکت رو به عقب (switch) انجام دهید که در این حالت دیدن مسیر مشکل می شود و بدن در وضعیتی نامناسب قرار می گیرد. به همین خاطر این نوع ایستادن مورد علاقه اسنوبرد سواران سبک نمایشی نیست.

 زوایای فیکس اسنوبرد

Duck Stance

     در بین اسنوبرد سواران سبک نمایشی این نوع ایستادن بسیار محبوب است. در این حالت پای جلو به سمت جلو و پای عقب به سمت عقب چرخیده است. با اینکه این حالت ممکن است برای برخی افراد چندان راحت نباشد، اما به شما اجازه می دهد که اسنوبرد را در هر جهتی که می خواهید حرکت دهید که این کار برای حرکت رو به عقب (switch) بسیار اهمیت دارد. زمانی که هر دو پا یک زاویه دارند (برای مثال 15+/15-) به آن Full Duck یا موضع متقارن (mirrored stance) گفته می شود و زمانی که پای عقب به اندازه پای جلو زاویه ندارد به آن slight duck گفته می شود. Duck Stance برای مبتدیانی که از اسنوبرد سبک نمایشی استفاده می کنند و در وسط اسنوبرد می ایستند مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا حرکت اسنوبرد را در هر جهتی آسان می کند و برای کسانی که هنوز نمی دانند معمولی یا Goofy هستند، روش مناسبی است.

 زوایای فیکس اسنوبرد

     با اینکه این حالت بیشتر برای سبک نمایشی استفاده می شود، اما می توان از آن در هر سبکی بر اساس ترجیح شخصی استفاده کرد.این حالت برای سبک آزاد نیز مورد استفاده قرار می گیرد و حتی می تواند به آنها در اجرای ترفندها روی برف پودری کمک کند.

حالت صاف(Flat Stance)

     حالت دیگری که مرسوم است، حالت صاف است که در آن هر دو فیکس دارای زاویه صفر درجه هستند. این امر باعث می شود که حرکت در هر دو جهت آسان شود و برخی افراد آن را بهتر از Duck Stance  می دانند.

تنظیم زاویه فیکس اسنوبرد برای مبتدیان

     اگر تا بحال اسنوبرد سواری نکرده اید بهتر است با زاویه فیکس نزدیک به 21+/6+ شروع کنید و بعد از کمی اسنوبرد سواری می توانید سایر زوایا را نیز امتحان کنید.

وضعیت فیکس ها در عرض اسنوبرد

     قبل از محکم کردن پیچ های اتصال به صورت کامل، باید اطمینان حاصل کنید که فیکس ها در محل درستی در عرض اسنوبرد قرار دارند و پنجه یا پاشنه بیش از حد از اسنوبرد خارج نشده اند. این تنظیمات به وسیله حرکت فیکس ها در شیارهای صفحه اتصال که پیچ ها در آن قرار دارند انجام می شود. پنجه و پاشنه شما باید حدود cm 1/5 از اسنوبرد بیرون بروند، اما این اندازه نباید در حدی باشد که به راحتی به برف گیر کنند. زمانی که این تنظیمات را انجام دادید می توانید پیچ های اتصال را سفت کنید و فیکس ها را در محل محکم کنید.

 فیکس اسنوبرد

زاویه قسمت پشت پای فیکس اسنوبرد(Highback Angles)

     زاویه قسمت پشت پا نیز قابل تنظیم است و بر میزان عکس العمل فیکس ها زمانی که به عقب خم می شوید، تأثیر می گذارد (عکس العمل چرخش از سمت پاشنه (Heel-Side turn)). برای اینکه عکس العمل آنرا افزایش دهیم، این قسمت را بیشتر به سمت جلو خم کنید و برای کاهش عکس العمل این قسمت آنرا به سمت عقب خم کنید. خم کردن آنها به جلو باعث می شود که زانوها بیشتر خم شوند که به طور کلی موضع مناسب تری است، اما اگر بیش از حد به جلو خم شوند پاها سریع تر خسته می شوند و حرکت پاها و چرخش سخت تر می شود. البته این مشکل چندان پیش نمی آید، زیرا این قسمت را نمی توان بیش از حد به جلو خم کرد. در برخی موارد قسمت پشت پا را می توان در راستای لبه قرار داد. این امر باعث می شود هر نیرویی که بر آن ها وارد می شود مستقیماً در جهت مورد نیاز عمل کند.

 زاویه پشت پا در فیکس

طول بندهای فیکس اسنوبرد

     آخرین کاری که باید انجام شود، تنظیم طول بندهاست. زمانی که پا را داخل فیکس قرار می دهید، باید بتوانید بند پلاستیکی دندانه دار را تا جایی که صدای کمی ایجاد کند داخل سگک قرار دهید. تا زمانی که فیکس ها کامل تنظیم نشده اند، سگک نباید در انتهای دندانه دار قرار گیرد.اگر این وضع پیش نیامد، طول بند اصلی باید تنظیم شود. سیستم تنظیم آن معمولاً در وسط بند که Padding شروع می شود، قرار دارد.

 بندهای فیکس

اتصال لایه نگهدارنده پا بر روی اسنوبرد

     اگر می خواهید که یک لایه نگهدارنده روی اسنوبرد اضافه کنید، بهتر است ابتدا اسنوبرد را با الکل تمیز کنید تا مواد روغنی یا هر چیزی که اتصال این لایه با اسنوبرد را ضعیف می کند، پاک شود. سپس این لایه را در محل مورد نظر خود روی اسنوبرد قرار دهید و آن را محکم فشار دهید. بهتر است که برای چند ساعت یک جسم سنگین روی این قسمت قرار دهید تا این لایه کاملاً به اسنوبرد بچسبد.

منبع سایت : mechanic of sport

تنظیمات فیکس اسنوبرد

Read 2143 times
Last modified on 15 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

برترین عکس های ماه