مکانیک پایه اسکی آلپاین

2.چرا چوب اسکی سر می خورد؟

Rate this item
(0 votes)

     اغلب چگونگی سر خوردن چوب اسکی نادیده گرفته می شود، با این وجود بهتر است مکانیزم آن را بدانید. دلیل سر خوردن چوب اسکی این است که دمایی که آب در آن یخ می زند با تغییر فشار، تغییر می کند. وقتی فشار افزایش می یابد، دمایی که آب در آن یخ می زند، کاهش می یابد. اگر فشار را همان فشاری در نظر بگیریم که چوب اسکی به برف وارد می کند، باعث می شود که برف زیر آن ذوب شود. این امر موجب می شود که لایه نازکی از آب بین چوب اسکی و برف ایجاد شود که اصطکاک را تا حد زیادی کاهش می دهد و باعث سرخوردن چوب اسکی می شود. هرچه فشار وارده بر برف بیشتر باشد، برف بیشتر آب می شود. شکل زیر لایه نازک آب و فشار وارده بر برف را نشان می دهد.

 سر خوردن چوب اسکی

برف نرم تر (Softer Snow)

     در برف نرم تر، برف باید قبل از تحمل فشار چوب اسکی فشرده شود که این کار نیاز به انرژی زیادی دارد و دلیل اصلی این که نمی توانید در برف های نرم و پودری زیاد و سریع سر بخورید، همین موضوع است. این موضوع در زمان اسکی در خارج از پیست (صحرانوردی) بسیار قابل توجه است.

باز منجمد سازی (Refreezing)

     لایه نازک برف آب شده در زیر چوب اسکی به محض اینکه تماسش با چوب اسکی قطع شود دوباره یخ می زند، زیرا فشار مضاعف از روی آن برداشته شده است. زمانی که این آب دوباره منجمد می شود به برف بر نمی گردد، زیرا بلورهای برف آب شده تبدیل به یخ شده اند. به دلیل اینکه لایه نازکی از برف آب می شود، شما معمولاً متوجه نمی شوید که لایه نازکی از یخ در آنجا وجود دارد، اما اگر شیبی وجود داشته باشد که افراد زیادی روی آن حرکت کرده باشند و توسط ماشین های پیست دوباره آماده سازی نشده باشد، لایه یخ قابل توجهی روی آن شکل می گیرد. این اتفاق کم و بیش بسته به شرایط کلی برف و دما اتفاق می افتد.

سرخوردن روی شیب

     برای تشریح چگونگی سرخوردن روی شیب باید بگوییم که این به دلیل نیروی عکس العمل از طرف برف (R) است که در جهت مخالف نیروی وزن ما می باشد. این یعنی مولفه ای از نیرو که از طرف وزن ما در جهت شیب ایجاد شده است (F_M) که در شکل زیر نشان داده شده است. نیروی اصطکاک (F_F) از طریق ضرب کردن ضریب اصطکاک (ϻ) در نیروی عکس العمل برف (R) است. به دلیل آنکه فشار چوب اسکی لایه نازکی از برف آب شده ایجاد کرده است، ϻ بسیار کم است و در بسیاری از شرایط چون F_M بزرگتر از F_F است، چوب اسکی شروع به حرکت می کند و نیازی نیست که زاویه شیب (θ) بسیار بزرگ باشد.

 سر خوردن چوب اسکی

برف مرطوب (Wet Snow)

     اگر برف خیلی مرطوب باشد (به خصوص در بهار) چوب اسکی به خوبی حرکت نمی کند، زیرا آب زیادی در کف چوب اسکی وجود دارد که فضایی برای هوا باقی نمی گذارد تا زیر چوب اسکی برود و چوب اسکی بتواند آزاد شود. این امر باعث ایجاد شدن خلاء در کف چوب اسکی می شود و وقتی چوب اسکی می خواهد شروع به حرکت کند، به پایین کشیده می شود و نمی تواند مانند شرایط برفی مناسب، به راحتی حرکت کند.

واکس (Wax)

واکس در کف چوب اسکی استفاده می شود تا اصطکاک را کمتر و حرکت آن را آسان تر کند. برای اطلاعات بیشتر به صفحه واکس در ساختار چوب اسکی بروید.

     در بخش هایی که اثرات مقاومت و کاربردهای لبه توضیح داده می شوند، اصطکاک بین چوب اسکی و برف نادیده گرفته شده است، زیرا در مقایسه با سایر نیروها بسیار ناچیز است.

منبع سایت : mechanic of sport

چرا چوب اسکی سر می خورد؟

Read 577 times
Last modified on 09 اسفند 1395

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

برترین عکس های ماه