شناخت چوب اسکی

3.تحدب های چوب اسکی

Rate this item
(0 votes)

      برای درک بهتر مفهوم تحدب (Camber) و تقعر (Rocker) در چوب اسکی و اسنوبورد از ساده ترین مفهوم فیزیکی استفاده می شود. هنگامی که بحث تقعر وجود دارد، مشابه آینه مقعر در نظر گرفته می شود و زمانی که بحث تحدب وجود دارد، آینه محدب لحاظ می شود. فرض ما این است که پشت آینه، کف چوب اسکی یا اسنوبورد است. در شکل زیر می توانید انواع تحدب و تقعر را در چوب اسکی ها مشاهده کنید.

 about us 2

     در سال های اخیر، ایجاد تحدب های منفی (تقعر) در چوب اسکی هایی رایج شده است که به این چوب اسکی ها، چوب اسکی های مقعر (Rocker) گفته می شود. این اشکال مقعر در تقابل یا طراحی سنتی چوب اسکی قرار می گیرند و باعث می شوند که چوب اسکی روی برف پودری بهتر شناور شود و باعث کنترل بهتر چوب اسکی در پارک برفی می شود. با این وجود چوب اسکی های جدید مقعر و محدب دارای مزایا و معایبی هستند و برای همه انواع اسکی مناسب نیستند، به همین دلیل شرکت های سازنده بر اساس نوع اسکی کردن و نوع نیاز، اقدام به ایجاد تحدب و تقعر در چوب اسکی ها می کنند.

 01

انواع تحدب (Camber Types)

     هر چوب اسکی جدید به وسیله قرار دادن انواعی از تحدب ها و تقعر ها در کنار هم و در بخش های مختلف چوب اسکی ایجاد می شود که هر یک از این بخش ها تأثیر خود را بر کنترل یک چوب اسکی دارد.

تحدب مثبت یا تحدب سنتی (Positive Camber / Traditional Camber)

     در این نوع تحدب در زمانی که وزن روی چوب اسکی قرار ندارد، قسمت میانی چوب فاصله ای از سطح برف دارد که به آن تحدب مثبت می گویند. تحدب مثبت به صورت فعال در زمانی که وزنی روی آن قرار بگیرد، طول خود را به برف فشار می دهد که باعث ایجاد بیشترین تماس و گیرایی لبه در برف فشرده می شود. بنابراین، هرچه قدر میزان تحدب بیشتر باشد، برای اسکی در برف های فشرده مناسب تر است.

 تحدب مثبت یا تحدب سنتی

سر مقعر (Tip Rocker)

به چوب اسکی هایی گفته می شود که چوب قبل از آغاز سر چوب به سمت بالا خمیدگی پیدا می کند. سر مقعر به دو منظور در چوب اسکی به کار می رود:

1- هر چقدر تقعر در سر چوب اسکی بیشتر باشد، شناوری بهتر در برف پودری در هنگام حرکت رو به جلو دارد. ولی این شکل تأثیری منفی بر عملکرد چوب اسکی روی پیست دارد، زیرا طول لبه موثر کاهش یافته است.

2- تغییر لبه در چوب هایی که تقعر کم تری دارند در برف فشرده آسان تر است و این امر باعث کنترل بهتر لبه ها در پیست می شود و هرچه قدر فشار بیشتر باشد، عملکرد آن بهتر است.

 سر مقعر

انتها مقعر(Tail Rocker)

     این نوع چوب اسکی مانند سر مقعر است، با این تفاوت که تقعر در بخش عقبی و به سمت انتهای آن است که باعث حرکت آسان تر به سمت عقب در برف پودری می شود. در این نوع نیز هرچه این بخش بلندتر و بالاتر باشد، حرکت چوب اسکی به سمت عقب در برف پودری آسان تر می شود ولی قابلیت کنترل آن در پیست کاهش می یابد. انتها مقعر همچنین باعث حرکت بهتر به سمت جلو در برف پودری می شود، زیرا نیازی نیست که چوب اسکی زیاد در برف فرو رود، با این حال اثر کمتری نسبت به سر مقعر دارد. همانند سر مقعر، انتها مقعرها نیز می توانند در پیست یا سبک نمایشی مورد استفاده قرار بگیرند تا بتوان لبه را آسان تر تغییر داد و پیچ کرد.

 انتها مقعر

مسطح (Flat Camber)

     به چوب اسکی های گفته می شود که تمام طول آن مسطح است و معمولاً به جای تحدب مثبت مورد استفاده قرار می گیرند. در چوب اسکی مسطح با اینکه لبه ها درون برف قرار می گیرند، اما گیرایی آن ها نسبت به تحدب مثبت کم تر است، با این وجود گیرایی کافی در برف فشرده را دارند. به همین دلیل چوب اسکی با بخش مسطح بیشتر برای اسکی بر روی برف پودری مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع چوب اسکی در سبک نمایشی نیز قابل استفاده است و به دلیل فشار کم تر لبه ها باعث پیچ آسان تر چوب اسکی می شود.

 Flat Camber

اشکال تحدب (Camber Shapes)

     با قراردادن انواع تحدب ها در کنار هم، اشکال تحدب گوناگونی ایجاد می شود که هریک برای اجرای نوعی از اسکی مناسب است. مشخصه های هر یک از اشکال تحدب بسیار متفاوت است. در ادامه اشکال عمده تحدب توضیح داده شده اند.

تحدب سنتی یا تحدب کامل (Traditional Camber / Full Camber)

     در چوب اسکی محدب سنتی، تمام طول برش سطحی دارای تحدب مثبت است که باعث تماس بیشتر لبه و گیرایی بیشتر آن در پیست با برف فشرده می شود. بنابراین بیشتر چوب اسکی های مربوط به پیست و مسابقه فقط از تحدب سنتی استفاده می کنند.

 تحدب سنتی یا تحدب کامل

 تحدب سنتی یا تحدب کامل

سر مقعر(Tip Rocker)

     چوب اسکی سر مقعر دارای تحدب مثبت مانند بیشتر چوب اسکی ها و تقعر در قسمت سر است. این شکل به دلیل طول زیاد بخش محدب دارای گیرایی لبه مناسبی است، در حالی که به دلیل تقعر در سر، شناوری آن در برف پودری بهتر و کنترل آن در پیست آسان تر است. طول و ارتفاع بخش مقعر در جلوی چوب اسکی می تواند بسیار مختلف باشد که باعث ایجاد انواع کنترل در میان طرح های گوناگون چوب اسکی سر مقعر می شود.

 سر مقعر

 سر مقعر

سر و انتها مقعر (Tip and Tail Rocker)

     در این نوع چوب اسکی یک بخش با تحدب مثبت در قسمت میانی چوب اسکی وجود دارد، اما انتها و سر آن دارای تقعر هستند. طول هر یک از این بخش ها می تواند تغییر کند، برای مثال بخش دارای تحدب مثبت آن می تواند بلندتر یا کوتاه تر شود یا بخش میانی محدب آن به سمت وسط یا عقب چوب اسکی برود. طول بخش محدب مثبت آن می تواند همزمان با طول و ارتفاع بخش مقعر آن تغییر کند. این به آن معناست که چوب اسکی های دارای این نوع تحدب می توانند بیشتر برای حرکت به سمت جلو یا در هر دو جهت در برف پودری مناسب باشند، همچنین بیشتر برای اسکی بر روی برف پودری یا کنترل بهتر در پیست مورد استفاده قرار می گیرند.

 سر و انتها مقعر

 سر و انتها مقعر

تقعر کامل (Full Rocker)

     این نوع چوب اسکی یک یخش مسطح در قسمت میانی دارد و سر و انتهای آن دارای تقعر هستند. این شکل شناوری بسیار خوبی در برف پودری، چه به سمت جلو و چه به سمت عقب، ایجاد می کند، اما به دلیل داشتن بخش مسطح گیرایی زیادی در برف فشرده ایجاد نمی کند. طول و ارتفاع سر و انتهای مقعر این چوب اسکی می تواند با توجه به میزان تمایل به اسکی به سمت جلو یا هردو جهت در برف پودری تغییر کند.

     چوب اسکی های مقعر-محدب در حال طی کردن دوران بلوغ خود هستند و باید بینیم که کدام شکل از آن ها برای انواع بیشتری از اسکی مورد استفاده قرار می گیرند و تا چه حد طیف های مختلف این اشکال تأثیرگذار خواهند ماند. با این وجود این امر قطعی به نظر می رسد که این چوب اسکی ها ماندنی هستند و تأثیر خود را در طراحی چوب اسکی در سال های آتی می گذارند. برخی از جدیدترین انواع چوب اسکی بر روی خود کلیدی دارند که می توانند تحدب را از حالت سنتی به سر مقعر تغییر دهند که به صورت بالقوه مزایای هر نوع تحدب ممکن را با زدن یک دکمه ایجاد می کند.

 تقعر کامل

 تقعر کامل

منبع سایت : mechanic of sport

آشنایی با تحدب های چوب اسکی

Read 275 times
Last modified on 24 اسفند 1394

ارتباط با ما

تلفن : 26152681(21) 98+

فکس : 22298763(21) 98+

E-mail: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

FFFF 411111 aparat

برترین عکس های ماه